Prepeličie vajíčka: Pozri sa, čo obsahujú a prečo ich používať!

Prepeličie vajíčka

Prepeličie vajíčka sú vysoko cenené vďaka svojej nutričnej hodnote. Už to je pomerne veľký dôvod, prečo ich zaradiť do svojho jedálnička, čo poviete? A to je len začiatok, pretože tých dôvodov je oveľa viac. V dnešnom článku si prejdeme všetky benefity týchto vajíčok, pozrieme sa im pod škrupinku, aby sme zistili, čo obsahujú a čo vedia ponúknuť nášmu organizmu. 

Majú vysoký cholesterol? Aké minerálne látky obsahujú? Ako sa spracovávajú čerstvé prepeličie vajíčka? Prečo prepeličie vajcia vyskúšať? Pre koho nie sú vhodné prepeličie vajíčka? Viac v článku!

Malé, ale šikovné prepeličie vajcia

O prepeličích vajíčkach je známe, že sú mimoriadne zdravé a v porovnaní s bežnými slepačími vajíčkami aj bezpečnejšie (neprenášajú salmonelózu). A keď už porovnávame, aj ich chuť je oveľa lahodnejšia plus sú ľahšie stráviteľné. Veľkosťou tvoria asi štvrtinu alebo dokonca pätinu slepačieho vajíčka, takže sú naozaj malé (ale milé). Ide prakticky o najmenší druh bežne predávaných vajec. Sú charakteristické svojimi hnedými škvrnami na bielej škrupine. 

Bude sa ti páčiť: Recept na slivkový koláč s mrveničkou: Ako od babičky!

prepeličie vajcia
Shutterstock®

Nutričné hodnoty – kalórie a cholesterol v prepeličích vajciach

Jedno prepeličie vajíčko váži približne jedenásť gramov. Skladujú sa v chladničke a za zmienku stoja aj po kalorickej stránke. Sto gramov prepeličích vajíčok totiž obsahuje 153 kalórií. Prepeličie vajíčka obsahujú takmer nulový cholesterol, naopak, vyznačujú sa svojou silou, pokiaľ ide o antibakteriálne či protinádorové účinky.

Ďalšie cenné živiny, ktoré obsahujú čerstvé prepeličie vajíčka

Čo ešte obsahujú prepeličie vajcia? Ďalej v sebe ukrývajú vzácne omega-3 a -6 mastné kyseliny, železo, meď, horčík, kobalt, selén, vápnik, draslík, zinok, cholín, ako aj vitamíny A, B, D a E. 

Zdravotné benefity prepeličích vajec:

  • Hypoalergénne vlastnosti: Na rozdiel od kuracích vajec sú prepeličie vajcia hypoalergénne, čo znamená, že sú vhodné aj pre ľudí s alergiou na bielkovinu vajec.
  • Podpora zdravej hladiny cholesterolu: Napriek tomu, že prepeličie vajíčka obsahujú cholesterol, vďaka priaznivému pomeru omega-3 a omega-6 mastných kyselín prispievajú k udržaniu zdravej hladiny cholesterolu a znižovaniu rizika srdcovo-cievnych ochorení.
  • Antioxidanty pre ochranu buniek: Prepeličie vajcia pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, čím podporujú ochranu buniek pred poškodením a starnutím.
  • Dobrý zdroj energie: Ich nutričné hodnoty z prepeličích vajec zlepšujú metabolizmus a dodávajú telu energiu potrebnú na každodenné fungovanie.
  • Podpora trávenia a detoxikácie: Konzumáciou prepeličích vajíčok môžete prispieť k zlepšeniu trávenia, vďaka ich obsahu minerálov a bioaktívnych látok, ktoré podporujú detoxikáciu organizmu.

Odporúčame: Najlepšie zdroje vitamínu C: Tieto potraviny ho majú viac ako citrón!

rozdiel medzi vajíčkami
Shutterstock®

Pre koho sú dobré prepeličie vajcia?

Športovcom poslúžia ako výborný zdroj bielkovín. Blahodarný vplyv majú aj na nervový systém, taktiež na pečeň a obličky, povzbudzujú potenciu a liečia zápal prostaty. Konzumovať by ich mali aj diabetici a to na pravidelnej (dennej) báze, nakoľko dokážu výrazne znížiť hladinu glukózy v krvi

Prepeličie vajíčka obsahujú takzvané ovomukoidy. Ide o enzým, ktorý má schopnosť bojovať proti alergii, predovšetkým na peľ, roztoče, perie, mačky, psy či trávy. Pravidelnou konzumáciou týchto vajíčok dostane vaše telo silu bojovať proti astme, ekzémom a sennej nádche.

Sú vhodné aj pre alergikov. Boli podrobené mnohým a mnohým vedeckým štúdiám, z ktorých vyplynulo, že prepeličie vajcia vedia predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam, osteoporóze a pomáhajú posilňovať imunitu. Vhodné sú aj pre deti a tehotné ženy.

Pre koho prepeličie vajcia nie sú vhodné?

Prepeličie vajcia sú výživnou potravinou, no nie sú vhodné pre každého. Hoci prepeličie vajcia majú hypoalergénne vlastnosti, u niektorých osôb s alergiou na vajcia (najmä na bielkovinu) môžu stále spôsobiť alergickú reakciu.

Malé deti, najmä do 12 mesiacov, by nemali konzumovať vajcia (vrátane prepeličích) kvôli riziku alergií a nestráviteľnosti bielkovín. Ľudia s vážnymi poruchami funkcie obličiek alebo pečene by mali obmedziť príjem bielkovín, vrátane tých z prepeličích vajíčok, aby nezaťažili svoje orgány.

Konzumácia surových prepeličích vajec sa neodporúča tehotným ženám z dôvodu rizika infekcie, napríklad salmonelózy, aj keď prepeličie vajcia majú nižšie riziko kontaminácie.

Neprehliadni: Recept na bábovku trochu inak: Takto jej dodáš sviežosť!

vajíčka z prepelice
Shutterstock®

Ako používať prepeličie vajíčka?

Prepeličie vajíčka sú univerzálnou ingredienciou, ktorá sa dá využiť rôznymi spôsobmi v kuchyni. Tu sú niektoré tipy, ako ich používať:

  • Do šalátov: Prepeličie vajíčka sú skvelé ako dekorácia i nutričný doplnok do zeleninových alebo zemiakových šalátov. Stačí ich uvariť natvrdo, olúpať a nakrájať na polovice.
  • Na jednohubky: Skvelo sa hodia na kanapky, jednohubky alebo ako doplnok k predkrmom. Môžete ich podávať na krekroch so syrom, šunkou či zeleninou.
  • Ako náhrada slepačích vajec: Pri varení a pečení ich môžete použiť namiesto slepačích vajec, pričom platí, že približne štyri prepeličie vajíčka zodpovedajú jednému slepačiemu.
  • Do polievok: Uvarené prepeličie vajíčka pridajte do kuracej, vývarovej alebo krémovej polievky ako chutný doplnok.
  • Na varenie a smaženie: Prepeličie vajcia môžete pripraviť ako volské oká, miešané vajíčka alebo ich použiť na prípravu omelety.

Koľko prepeličích vajec nahradí jedno slepačie?

Približne 4 prepeličie vajcia nahradia jedno slepačie vajce. Táto náhrada je založená na ich veľkosti a objeme, pretože prepeličie vajcia sú omnoho menšie. Pri varení alebo pečení však môže presný počet závisieť od konkrétneho receptu, preto sa oplatí vyskúšať, čo bude najlepšie fungovať.

Pri receptoch, kde je vajíčko hlavným prvkom (napr. v omelete), si môžete prispôsobiť množstvo podľa vlastnej chuti. Ak vajcia používate na pečenie, držte sa pomeru 4:1 pre čo najpresnejší výsledok.

Kde kúpiť prepeličie vajíčka?

Hoci prepeličie vajcia nie sú také bežné ako slepačie, nájdete ich vo vybraných supermarketoch, predovšetkým v oddelení s bio produktmi alebo vajíčkami. Najlepšou možnosťou je nákup priamo od farmárov, ktorí chovajú prepelice. Vajcia z farmárskeho chovu sú často čerstvejšie a pochádzajú z lepších podmienok.

Mnohé farmy ponúkajú predaj cez internet s možnosťou doručenia priamo domov. Obchody s bio alebo zdravými potravinami často majú prepeličie vajcia v ponuke.

Ako ľahko olúpať prepeličie vajcia?

Lúpanie prepeličích vajec môže byť trocha náročnejšie než pri slepačích vajciach, ale s týmito trikmi to zvládnete ľahko: Po uvarení vajcia okamžite ponorte do ľadovej vody. Tento krok pomáha oddeliť škrupinu od bielka.

Vajce jemne poklepte po celej škrupine, aby sa rozbila, ale dbajte na to, aby ste nepoškodili vnútorné bielko. Jemne vajce rolujte pod dlaňou na rovnom povrchu, aby sa škrupina uvoľnila. Po rozbití škrupiny olúpte vajce pod prúdom studenej vody – voda pomáha odstrániť aj tenkú membránu, ktorá sa môže prilepiť na bielko.

Anketa: Konzumujete prepeličie vajíčka?

Odpovedalo 805 ľudí

45%
15%
14%
25%

Aktualizovaný článok: 23.11.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

20.09.2018 10:47

plánujem si zaobstarať prepeličky :)

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

20.09.2018 11:15

Pre mňa ideálne ,len je problém si ich zaobstárať.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

20.09.2018 12:13

jeden čas sme ich kupovali...

Vaše meno:

viktor labakann

viktor labakann

20.09.2018 14:30

Ak by som ich dával do nohavíc, tak by som ich používal............ ale takto skôr užíval..............

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

20.09.2018 15:34

raz za čas si ich kúpime pre zmenu, sú zdravé a aj zaujímavo vyzerajú aj ako ozdoba rôznych slaných dobrôt...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

20.09.2018 17:16

ešte som nejedla, len škrupinky používam na jarné dekorácie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.