Využite jar a leto a jednu z úžasných predností týchto ročných období – čerstvosť zeleniny a ovocia. Niektoré z nás majú to šťastie a stačí im zájsť do záhradky, kde si vedia zeleninu či ovocie natrhať. Nám ostatným treba zájsť na trh či do obchodu, ale to nevadí. Nenechajte sa odradiť a do nákupného košíka vhoďte pre dnešok taký hrášok, ktorý v zime zoženiete len v jeho mrazenej podobe.
V každom prípade sa zelený hrášok oplatí pridať do jedálnička. Zelený hrášok je bohatý na vitamíny a minerály, ako sú vitamín C, vitamín K, vitamín A, vitamín B1, folát, a minerály ako železo, horčík a zinok. Tieto živiny sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Zelený hrášok má nízky obsah kalórií a tukov, čo ho robí ideálnym doplnkom stravy pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť alebo udržiavať zdravú váhu.
Vláknina v zelenom hrášku podporuje zdravé trávenie a pravidelnosť stolice. Tiež pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a môže prispieť k znižovaniu hladiny cholesterolu. Vysoký obsah vitamínu C a ďalších antioxidantov v zelenom hrášku posilňuje imunitný systém, čo zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám a chorobám.
Z čerstvého hrášku si pritom viete pripraviť vynikajúce hráškové menu. Skúsite hráškový krém, pesto z hrášku alebo niečo úplne iné? Ktorý z týchto hráškových receptov si najviac zamilujete? Všetky tieto recepty z hrášku sa skrátka oplatí vyskúšať!
Pozri aj: Nafúknuté brucho z potravín? TIETO robia najviac zloby!
Tipy na netradičné hráškové recepty:
1. Hráškovo-citrónové pesto
Ingrediencie:
pol šálky čerstvého hrášku
za hrsť mäty a bazalky
1 strúčik cesnaku
strúhaný syr
olivový olej
citrón (šťava + strúhaná kôra)
soľ a čierne korenie
Postup: Hrášok rozmixujte, alebo popučte v mažiari. Pridajte bylinky, prelisovaný cesnak, cca 3 lyžice strúhaného syra, ochuťte citrónovou šťavou, strúhanou kôrou. Pridajte trošku olivového oleja, soľ, korenie, dôkladne premiešajte. Pesto podávajte napríklad s bagetkami. Ozdobiť ho môžete aj bielymi fazuľkami.
Odporúčame: Chutný a rýchly obed zo špargle – tieto recepty musíš skúsiť!
2. Hráškový krém – dokonalá hrášková polievka
Ingrediencie:
cibuľa
maslo
hrášok
kurací vývar
mäta
smotana na šľahanie
kyslá smotana
soľ
Postup: Nadrobno nakrájanú cibuľu opražte na masle, pridajte hrášok a zalejte vývarom. Varte kým hrášok nezmäkne, polievku rozmixujte, prilejte smotanu na šľahanie, ochuťte soľou, prípadne korením a nechajte prevrieť. Krémová polievka je hotová. Hráškový krém podávajte s kopčekom kyslej smotany.
Skús aj: Cestoviny s feta syrom a cherry paradajkami: Hit internetu
3. Zelený šalát plný vitamínov
Ingrediencie:
hrášok
brokolica
baby špenát
mäta
citrón
olivový olej
biely jogurt
čierne mleté korenie
cesnak, soľ
Postup: Brokolicu pripravte na pare. Zmiešajte s umytým čerstvým hráškom, pridajte baby špenát, mätu, osoľte a pokvapkajte olivovým olejom. Šalát podávajte s bielym jogurtom, ktorý ochuťte citrónovou šťavou, prelisovaným cesnakom a korením.
Pozri aj: Neodolateľné jogurtové muffiny s kúskami čokolády a ovocia
4. Dusené kuracie na zelenine s hráškom
Ingrediencie:
kuracie mäso (stehná alebo prsia)
mrkva
baby kukurica
jarný hrášok
šampióny
olivový olej
cibuľa
tymian, soľ, kurkuma
Postup: Na oleji opražte cibuľu, pridajte kuracie prsia, chvíľku opražte, tak pridajte zeleninu a huby, (hrášok v strukoch) a duste. Ochuťte korením, tymianom a soľou a podávajte.
5. Hrášková nátierka
Ingrediencie:
300 g čerstvého hrášku
2 strúčiky cesnaku
2 lyžice olivového oleja
100 g krémového syra
1 lyžica citrónovej šťavy
soľ a čierne korenie podľa chuti
čerstvá mäta alebo bazalka na dochutenie
Postup: Hrášok krátko povaríme v osolenej vode, kým nezmäkne (asi 3-5 minút). Potom ho scedíme a rýchlo schladíme studenou vodou, aby si zachoval sviežu zelenú farbu. V mixéri alebo kuchynskom robote rozmixujeme uvarený hrášok spolu s cesnakom, olivovým olejom a krémovým syrom, kým nezískame hladkú konzistenciu.
Pridáme citrónovú šťavu, soľ a čierne korenie podľa chuti. Ak chceme, môžeme pridať aj nasekanú čerstvú mätu alebo bazalku pre osviežujúcu chuť. Nátierku podávame na čerstvom chlebe, bagete alebo krekroch. Môžeme ju ozdobiť lístkami mäty alebo bazalky.
Odporúčame: Recept na tradičné domáce šúľance s makom
6. Rizoto so zeleným hráškom
Ingrediencie:
200 g Arborio ryže
150 g čerstvého zeleného hrášku (prípadne mrazeného hrášku)
1 stredne veľká cibuľa
2 strúčiky cesnaku
1 l zeleninového vývaru
100 ml suchého bieleho vína
50 g strúhaného parmezánu
2 lyžice masla
2 lyžice olivového oleja
soľ a čierne korenie podľa chuti
čerstvá petržlenová vňať
Postup: Zohrejeme zeleninový vývar v hrnci a udržiavame ho teplý na miernom ohni. V hrnci alebo veľkej panvici zohrejeme olivový olej na strednom ohni. Pridáme nakrájanú cibuľu a restujeme, kým nebude priesvitná, asi 5-7 minút. Pridáme nasekaný cesnak a restujeme ďalšiu 1 minútu. Pridáme Arborio ryžu do hrnca a miešame, kým sa všetky zrná rovnomerne neobalia olejom a cibuľou. Restujeme asi 2 minúty, až kým ryža nezačne byť mierne priesvitná.
Pridáme biele víno a miešame, kým sa víno takmer úplne nevyparí. Začneme pridávať teplý vývar po jednej naberačke do ryže, miešame často, kým sa tekutina nevstrebe. Tento postup opakujeme, kým je ryža takmer mäkká (asi 18-20 minút).
Pridáme hrášok do rizota počas posledných 5 minút varenia, aby sa uvaril, ale zostal svieži a zelený. Keď je ryža uvarená al dente, odstavíme hrniec z ohňa. Pridáme maslo a strúhaný parmezán, dobre premiešame, aby sa všetko spojilo a rizoto bolo krémové. Dochutíme soľou a čiernym korením podľa chuti.
Krémové rizoto podávame horúce, ozdobené čerstvou nasekanou petržlenovou vňaťou a posypané ešte trochou strúhaného parmezánu.
7. Hráškové pyré
Ingrediencie:
500 g čerstvého hrášku
2 lyžice masla
2 lyžice smotany na varenie (alebo mlieka)
soľ a čierne korenie podľa chuti
Postup: Hrášok povaríme v osolenej vode, kým nezmäkne (čerstvý hrášok asi 5 minút, mrazený hrášok 3-4 minúty). Potom ho scedíme a rýchlo schladíme studenou vodou, aby si zachoval sviežu zelenú farbu. Hrášok preložíme do mixéra alebo kuchynského robota. Pridáme maslo a smotanu (alebo mlieko) a mixujeme do hladkej konzistencie. Ak je pyré príliš husté, môžeme pridať ešte trochu smotany alebo mlieka.
Dochutíme soľou a čiernym korením podľa chuti. Pyré podávame ako prílohu k mäsu, rybám alebo samostatne s chlebom či pečivom.
Článok aktualizovaný 24.5.2024
Aktualizovaný článok: 24.05.2024