Pesto predstavuje spravidla zelenú omáčku, ktorej pôvod možno hľadať v Taliansku. Tradične tvorí základ tejto omáčky bazalka, ktorú je potrebné podrviť či rozmixovať. K nej sa zvykne pridávať syr, napríklad parmezán, taktiež oriešky, tradične píniové, okrem toho ešte olivový olej a soľ s cesnakom. Samozrejme, dnes už existuje viacero druhov pesta, v ktorých nájdu miesto vždy trochu odlišné ingrediencie. Bazalku môže nahradiť medvedí cesnak, petržlenová vňať aj rukola, dokonca je možné pripraviť červené pesto zo sušených paradajok. Ako ste na tom s pestom vy? Pravidelne ho doma používate alebo naopak o ňom len všade počujete, no neviete, čo s ním? Prinášame zopár tipov na to, ako s tradičným bazalkovým pestom, ako aj jeho obmenami, naložiť v kuchyni.
1. S cestovinami
Pripraviť cestoviny s pestom je na Slovensku asi úplnou klasikou. Bazalkové alebo iné pesto stačí podľa chuti primiešať k akémukoľvek druhu vyvarených cestovín, napríklad k špagetám, penne či mašličkám (farfalle). Pokojne ich pridajte aj do lazaní. Následne môžete podľa preferencií pridať ďalšie ingrediencie, napríklad sušené paradajky, syr, jarnú cibuľku, kukuricu, fazuľu a podobne.
Pozri aj: Ako využiť púpavové listy? Týchto 5 skvelých spôsobov musíš poznať!
2. Ako pizzový základ
Ak si často pripravujete domácu pizzu, skúste raz vynechať klasický paradajkový pretlak, respektíve paradajkovú omáčku a ako základ použite práve bazalkové pesto. Pestom potrite cesto a klasicky pridajte ďalšie obľúbené ingrediencie, napríklad kukuricu, šunku či šampiňóny. Alebo môžete paradajkový základ ponechať a naň len navrstvite kôpky pesta, kúsky mozzarelly a nakrájané cherry paradajky.
3. Na plnenie
Bazalkové či iné pesto môže predstavovať plnku, ktorej k dokonalej chuti už nič ďalšie nechýba. A čo plniť? Napríklad domáce ravioly, pirohy aj mäsové rolády či kuracie prsia. Taktiež môžete obľúbeným pestom naplniť slimáčiky či iné slané pečivo z lístkového alebo kysnutého cesta. A rýchle občerstvenie pre návštevu je razom na stole.
Pozri aj: Poznáš tieto exotické zmesi korenín? Privítaj v kuchyni nové chute!
4. Na marinovanie
Pesto z rôznych ingrediencií môžete tiež využiť na marinovanie mäsa alebo aj tofu či tempehu, ktoré budete následne piecť v rúre, opekať na panvici, či grilovať. Mäso stačí pestom len potrieť, prípadne môžete trochou pesta dochutiť vašu obľúbenú marinádu. Pesto sa skvelo hodí nielen ku kuraciemu či hovädziemu mäsu, ale aj k rybám. Skúste napríklad potrieť steak z lososa pestom a následne ho zapiecť v rúre.
5. S pečivom
Pesto sa oplatí zapekať nielen s mäsom či vegetariánskymi náhradami, ale aj rôznymi druhmi pečiva, napríklad chlebom, či bagetami. Takto si môžete pripraviť rôzne chutné zapekačky alebo ak chcete, tak aj chutnú taliansku bruschettu z ciabatty a paradajok. Ak potrebujete pripraviť rýchlu večeru, rozkrojte bagetky, natrite ich pestom, pridajte opečené šampiňóny, posypte syrom a zapečte v rúre. Samozrejme, s kombinovaním ingrediencií sa nebojte experimentovať.
Pozri aj: Aké druhy šošovice zahrnúť do stravy? Zvládni ich prípravu na jednotku!
6. Do omelety
Obľubujete pokrmy z vajíčok alebo konkrétne omelety? Keď si budete nabudúce pripravovať omeletu s obľúbenou zeleninou, nezabudnite siahnuť aj po peste. Pridajte z neho trochu do zmesi zeleniny alebo ním už priamo potrite hotovú omeletu. Alebo sa nebojte trošku pesta primiešať do vyšľahaných vajíčok, z ktorých plánujete pripraviť praženicu.
7. Pri príprave dipu
Pesto môžete nakoniec pridať aj do rozličných dipov a dresingov, do ktorých plánujete namáčať čerstvú zeleninu, tortilla chipsy, tyčinky a rôzne slané pečivo, placky alebo karbonátky. Pesto si nájde miesto napríklad v ľahkom jogurtovom dipe, ktoré budete podávať k čerstvému zeleninovému šalátu, pečenej zelenine či ku grilovaným pokrmom.