Jarabina - oranžové bobuľky, ktoré sme v detstve používali ako strelivo do gumipušiek a o ktorých nám hovorili „to sa neje“. Skutočnosť je však taká, že jarabina je síce výrazne trpký, no zato jedlý plod. A hoci postaviť sa pod strom a zobkať si jarabinu asi nebude ten najväčší gurmánsky zážitok (navyše sa naozaj neodporúča), ak si z nej pripravíte napríklad džem alebo kompót, rozhodne neoľutujete. Prečo? Čítajte ďalej a my vám prezradíme, aké zdravie sa skrýva v jarabine a odtajníme aj jeden z chutných receptov.
Odporúčame: Bezlepková ríbezľová torta s makom: Budeš sa zalizovať až za ušami!
Jarabina alebo, ak chcete, jarabina vtáčia (lat. Sorbus aucuparia) je plná vitamínov (predovšetkým C), železa, jódu a cenných trieslovín, hoci pre svoju trpkú chuť nie je až taká populárna, ako iné zdravé plody. Avšak, ak sa rozhodnete pripraviť si z jarabiny džem, pálenku, víno, čaj, sirup alebo kompót, určite nešliapnete vedľa. Naopak, takto spracovaná jarabina chutí naozaj vynikajúco.
Recept na detskú výživu z jarabiny
Jablková či marhuľová detská výživa sú snáď tie najväčšie klasiky, avšak občas nemusí byť na škodu pripraviť si aj nejakú chutnú obmenu, čo poviete?
Na prípravu výživy budete potrebovať:
- 1 kg jarabiny vtáčej
- 1 kg kryštálového cukru (alebo trstinového)
- 1 balíček vanilkového cukru
- 1 ČL mletej škorice
Inšpiruj sa: Marmeláda z čiernych ríbezlí: Vyskúšaj tento osvedčený recept!
Postup prípravy:
Na prípravu detskej výživy použite zrelé oranžovo-červené plody jarabiny. Najprv si ich odstopkujte a dôkladne umyte. Rozložte umytú jarabinu na plech a zasypte ju cukrom. Pridajte vanilkový cukor a mletú škoricu a vložte plech do rúry, vyhriatej na 170 °C. Približne po pol hodinke jarabinu premiešajte a vložte späť do rúry, o tridsať minút postup zopakujte.
Celkový čas pečenia jarabiny by mal byť asi 90 minút. Po uplynutí tejto doby presypte jarabinu do misy, v ktorej ju dôkladne rozmixujte. Na rad prichádza prepasírovanie zmesi cez gázu alebo sito, hneď potom ju priveďte k varu a varte dohusta. Takto pripravenú výživu prelejte do čistých fľašiek a zasterilizujte. TIP: Ak si netrúfate na výživu čisto z jarabiny, pokojne ju skombinujte napríklad s jablkami alebo hruškami.
Niekoľko zaujímavostí o jarabine vtáčej:
- Plody jarabiny by ste mali zbierať v plnej zrelosti a za slnečného počasia.
- Pri konzumácii jarabiny v surovom stave môžu mať tieto plody toxický účinok (kvôli obsahu kyanovodíka), preto je vždy potrebné tepelne ich spracovať.
- V minulosti si ňou ženy liečili neplodnosť a rôzne ženské choroby, nakoľko obsahuje unikátne fytoestrogény, podobné ženským hormónom.