Aj polievka dokáže zasýtiť! Hlavne keď do nej pridáte také ingrediencie, ktoré sú sýte. Síce nedeľný vývar je u nás klasikou, ale po ňom si zväčša doprajeme ešte druhý chod, aby sme si zaplnili brušká a neboli hladní. No ak nemáte čas pripravovať niekoľko-chodové menu, tak si určite vystačíte aj s touto polievkou z cíceru.
Cícer je vďačnou strukovinou, ktorá sa dá použiť v rôznych jedlách. Napríklad v modernej gastronómii sa pridáva aj do zákuskov. Ak používate cícer z konzervy, v ktorej je aj cícerová šťava, tak tú nevylievajte – môžete ju vyšľahať ako bielka a pripraviť si tak sneh do koláča. Z cíceru sa pripravujú aj rôzne nátierky, dokonca si ho môžete pridať na pizzu, do šalátu alebo do mnohými obľúbenej bublaniny. My si však dnes spolu pripravíme cícerovú polievku, ktorú môžete pripraviť hneď na 2 rôzne spôsoby – buď ako klasickú polievku alebo ako krémovú polievku. Ktorú verziu vyskúšate?
Na cícerovú polievku potrebujeme (4 porcie):
- 250 g cíceru (suchého, nie z konzervy)
- ½ lyžičky sódy bikarbóny
- približne 150 g mrkvy
- 120 g cibule
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 l vody
- 50 ml olivového oleja
- korenie – bobkový list, celé čierne korenie, soľ
- čerstvú petržlenovú vňať
Cícer zalejeme vodou, pridáme sódu bikarbónu a necháme ho namočený počas celej noci. Nasledujúci deň cícer zlejeme a prepláchneme pod vodou.
Očistíme si cibuľu, nakrájame ju a opražíme na rozpálenom olivovom oleji. Pridáme prepláchnutý cícer, na kolieska nakrájanú mrkvu, nasekaný cesnak, korenie a zalejeme 1 litrom vody. Prikryjeme pokrievkou a polievku necháme variť približne 2 hodiny na miernom stupni (plameni). Na záver podľa potreby ešte osolíme, okoreníme a podávame s čerstvou nasekanou petržlenovou vňaťou.
Ak máte radšej krémové polievky, tak pokojne aj túto cícerovú môžete rozmixovať ponorným mixérom dohladka a pridať smotanu na varenie na jej zjemnenie (nezabudnite však predtým z nej vybrať bobkový list a čierne korenie). Neváhajte ju doplniť o krutóniky alebo opečenú bagetku.