Červená šošovica nie je žiadnou novinkou. V kuchyniach mnohých gazdiniek sa však ešte úplne neudomácnila. Skôr siahame po tej klasickej, z ktorej pripravujeme chutné prívarky, polievky či pyré. Šošovica by určite nemala chýbať na našom jedálničku a najmä tá červená, ktorá je nabitá vlákninou, minerálmi, vitamínmi. Vyznačuje sa vysokým obsahom bielkovín, a preto je obľúbená u ľudí, ktorí nejedia mäso a mliečne výrobky. Je skvelým zdrojom vápnika, fosforu, zinku a vitamínov skupiny B a C. Nenájdete v nej takmer žiadne tuky. Ak si myslíte, že najviac železa obsahuje špenát, tak sa mýlite. Červená šošovica ho obsahuje viac. Okrem toho, táto zdravá potravina má v sebe tiež veľké množstvo antioxidantov, ktoré spomaľujú proces starnutia. Červená šošovica patrí medzi strukoviny, ktoré by rozhodne mali byť zahrnuté v jedálničku vašich detí, pretože je ľahšie stráviteľná a nemá výraznú chuť ako iné strukoviny.
Ak si vy aj vaša rodina radi pochutnáte na polievkach, určite vyskúšajte recept na merçimek çorbası – polievku z červenej šošovice, ktorá je mimoriadne obľúbená v Turecku.
Pozri aj: Zapekané plnené šampiňóny – chutná klasika, ktorá nikdy neomrzí
Čo potrebujeme?
- 3 lyžice slnečnicového oleja
- 1 cibuľu
- 1 strúčik cesnaku
- 1 mrkvu
- 1 zemiak
- 1 lyžičku soli
- 1 lyžičku čierneho korenia
- 1,5 šálky červenej šošovice
- 6 pohárov horúcej vody (alebo vývaru)
- citrónovú šťavu
Začneme tým, že šošovicu poriadne umyjeme vo vlažnej vode. Zemiak, cibuľu, cesnak, mrkvu očistíme a nahrubo nakrájame. Do hrnca si dáme olej, cibuľu, cesnak a trochu orestujeme. Po chvíli pridáme mrkvu, zemiak a znova niekoľko minút posmažíme. Potom do hrnca dáme šošovicu, premiešame a zalejeme vodou. Pridáme korenie a varíme do zmäknutia. Ak je už zelenina i šošovica mäkká, odstavíme hrniec zo sporáka a zmes rozmixujeme mixérom tak, aby nám vznikla hustá, krémová polievka. Nakoniec ju dochutíme soľou a korením. Polievku podávame s chlebom a pre ešte výraznejšiu chuť môžeme pridať niekoľko kvapiek citrónovej šťavy. Dobrú chuť!