Veľa ľudí odmieta strukovinové polievky, pre následné problémy s trávením.
Z tohto dôvodu som šošovicu nechal naklíčiť.
A čuduj sa svete, problémy sú fuč.
Budeme potrebovať:
- šošovica 1/2 balenia
- veľká cibuľa 1ks
- prerastená slanina 250g
- mrkva 2ks
- smotana, alebo kefír 2dcl
- soľ, nové korenie, celé čierne korenie, bobkový list
- zemiaky 2ks
- hladká múka 1 polievková lyžica
Odporúčame vyskúšať: Chutné recepty: Obyčajné palacinky
Postup prípravy:
1. Necháme si naklíčiť šošovicu. Vodu zlejeme. Naklíčenú šošovicu prepláchneme. Slaninu nakrájame na kocky, v hrnci vytopíme. Prebytočnú masť zlejeme, aby nebola polievka mastná.
2. Zatiaľ si očistíme a na kocky nakrájame cibuľu mrkvu a zemiaky. Pridáme k slanine. Vysypeme šošovicové klíčky, zalejeme vodou. Okoreníme drveným čiernym a novým korením. Nezabudneme aj na jeden – dva bobkové listy.
3. Varíme kým nebude šošovica mäkká. Kto sa ponáhľa, varí v tlakovom hrnci. 10 minút varenia 5 minút odpočinku, aby klesol tlak v hrnci a máme takmer hotovú polievku.
V smotane si rozmiešame 1 lyžicu hladkej múky. Poriadne aby sme nemali hrudky. Ak je mix hustý, jemne riedime studenou vodou. Vylejeme do polievky zamiešame a prevaríme. Keď nemáme smotanu poruke, nahradíme ju mliekom. Plnotučným. A pridáme trochu masla. To by malo doplniť silu a chuť smotany.
4. Býva ťažké zladiť výslednú chuť sladkokyslej polievky. Niekedy si pomáham tak že v 1dcl prevarenej vody zmiešam cukor a ocot v pomere 1:1. Presné množstvá neuvádzam, závisia od celkového množstva polievky. Potom vodu zamiešam do polievky. Takto by sme mali mať ako-tak vyváženú sladko – kyslú chuť, ktorú môžeme dolaďovať malými množstvami cukru alebo octu prípadne soli.
5. Čerstvý kôpor nasekáme a šupneme k polievke. Bez neho to totiž nie je ono.
6. Podávame s domácim chlebom.
Odporúčame vyskúšať: Zdravé recepty: Dusené šampiňóny s omeletou
Zdroj. www.fooddrink.sk