Čo spraví takmer každá žena, ak chce schudnúť? Zmení svoju stravu - vymení mastné jedlá za zdravé a výživné šaláty. A my nemôžeme nesúhlasiť, ale má to jeden háčik. Pokiaľ sa rozhodnete vydať cestou zeleninových šalátov, mali by ste sa v nich vyznať. Viete, čo by mal zdravý šalát obsahovať?
Na šaláte, plnom čerstvých surovín, ktoré dodajú telu energiu, vitamíny, minerály a iné dôležité látky, sa nedá nič pokaziť. No je dôležité, aký je pomer surovín a hlavne, aké suroviny sa v ňom nachádzajú. Staňte sa odborníkom a odhaľte, čo treba na kvalitný šalát!
Nie je šalát ako šalát
Ako prvé je dôležité si uvedomiť, že je veľký rozdiel medzi jednotlivými šalátmi. Môžete tvrdiť, že už dlho jete iba šaláty a pritom si každý deň doprajete veľké porcie majonézového či parížskeho šalátu. Je preto jasné, že pokiaľ vás zaujímajú čísla na váhe, poprípade patríte k fyzicky aktívnym ľuďom, naša dnešná téma sa bude týkať šalátov, ktoré pozostávajú väčšinou z čerstvej zeleniny a iných zdravých prísad.
Ďalšou dôležitou vecou, ktorá súvisí so šalátmi, je cvičenie. Nie je totiž jedno, či si dáte šalát pred cvičením alebo po ňom. Podľa odborníkov by sme minimálne hodinu pred tréningom šalát jesť nemali. Čerstvá zelenina by mala tvoriť približne polovicu šalátu, ideálne až 70 % a práve tá vás môže pekne potrápiť. Okrem nadúvania môžete očakávať aj iné metabolické ťažkosti, hlavne kvôli kvasiteľným cukrom, ktoré sa nachádzajú v obilných klíčkoch, kapuste, hrachu. To isté vám môže pripraviť aj zelenina, bohatá na vlákninu a z príjemného tréningu sa môže stať boj o čas, ktorému často predchádzajú bolestivé kŕče a plynatosť.
Neprehliadni: Najlepšie ingrediencie do šalátu: Tejto netradičnej chuti neodoláš!
Čo do šalátu pridať?
Ideálnym časom na šalát je aspoň 4 hodiny pred tréningom. Nikdy si ho nedávajte ráno, kedy potrebujete výživnú stravu, tvorenú zdravými tukmi, sacharidmi a bielkovinami. Ako základ si môžete zvoliť ľubovoľný typ šalátu – ľadový, hlávkový, rímsky šalát, rukolu, polníček a mnohé iné. V žiadnom šaláte by nemali chýbať bielkoviny! Pridať môžete nielen kuracie či morčacie mäso, ale aj vajcia, ryby, fetu alebo iný druh syru. Bielkoviny sú dôležité, hlavne pokiaľ vás čaká dynamický tréning. V prípade vytrvalostného tréningu pridajte aj sacharidy, ktoré vám dodajú dostatočnú energiu. Môžu to byť cestoviny, zemiaky, ryža, bulgur a iné.
Určite nešetrite dostatočným množstvom kvalitného oleja alebo orieškami či semiačkami, ktoré sú tou najzdravšou formou tukov. Na dochutenie môžete pridať koreniny alebo bylinky. Z korenín voľte himalájsku soľ, kurkumu a tiež koreniny, určené na šalát, avšak vždy si prečítajte ich zloženie. Čo sa týka bylín, tam sa medze nekladú – oregano, bazalka, petržlenová vňať a mnohé ďalšie dokážu s chuťou šalátu divy. Celý šalát môžete zakvapnúť aj citrónovou alebo limetkovou šťavou.
Tak toto určite nepoužívať!
Bohužiaľ, najrýchlejšou a zároveň najhoršou voľbou v obchode sú kúsky šalátu v sáčku. Ide väčšinou o hojne postrekované a hnojené kúsky a okrem rôznych pesticídov obsahujú mnohé aj baktérie. Druhou najčastejšou chybou, ktorej sa môžeme pri príprave šalátu dopustiť, je kupovaný dresing, ktorým celý pokrm polejeme. Väčšina z nich je totiž plná umelých dochucovadiel a éčok, ktoré „zabijú“ zdravý obed či večeru. Navyše obsahujú aj vysoký podiel tukov a rôzne konzervanty.
Jednou z ďalších vecí, ktoré dokážu zničiť zdravý šalát, je kuchynská soľ. Odborníci stále zastávajú názor, že nám upcháva cievy, kryštalizuje v kĺboch a pomerne ťažko sa jej potom zbavíme. Ako sme spomínali vyššie, uprednostnite radšej himalájsku soľ. Pozor, nepridávajte ani olivový olej, ktorý bol dlhodobo pootvorený – rýchlo oxiduje a tým podlieha skaze. Poslednou vecou, ktorá môže pokaziť šalát, sú zálievky s bielym cukrom, preto pridajte radšej hnedý alebo med.
Zdravý šalát na večeru
Budeme potrebovať:
-
1/4 červenej kapusty
-
1 mrkvu
-
1 jablko
-
1 repu
-
1 reďkev
-
1 citrón
-
30 g zázvoru
-
1 polievkovú lyžicu medu
-
2 lyžice olivového oleja
-
200 ml vody
-
soľ (podľa chuti)
-
čierne korenie (podľa chuti)
Postup:
Kapustu umyte a odstráňte z nej hlúbik a tvrdé časti. Následne ju nakrájajte na tenké prúžky a umiestnite do veľkej misy. Mrkvu očistite a nakrájajte na tenučké prúžky alebo na hrubo nastrúhajte na strúhadle. Rovnako postupujte pri reďkovke. Očistite si repu a nastrúhajte ju na strúhadle na väčšie kúsky. Jablko ošúpte a nakrájajte na tenké plátky. Následne ho umiestnite do misky, zalejte vodou a pridajte šťavu z polovice citróna. Nechajte asi minútu postáť. Jablko tak získa skvelú chuť a nechytí čierny nádych. Následne jablko pridajte k šalátu.
Zázvor teraz nastrúhame na jemno a pridáme k nemu 1 polievkovú lyžicu šťavy zo zvyšnej polovice citróna. Následne pridáme med, olivový olej, soľ a čierne korenie podľa chuti. Všetko dobre zamiešame a pridáme k ostatným surovinám na šalát. Celý šalát dôkladne premiešame a môžeme pridať i rôzne čerstvé bylinky.
Mrkni sem: Povieme ti, aké vitamíny obsahuje zelená listová zelenina