Samozber jahôd aktuálne prebieha v mnohých kútoch Slovenska, a tak je najvyšší čas vyraziť si s rodinkou na toto chutné sladké ovocie, ktoré si môžete nazbierať do zásoby.
Niektorí na zber chodia len kvôli tomu, aby si domov odniesli šťavnaté ovocie vypestované u nás, ktoré je o niečo lepšie ako kúpne. Iní si zbierajú jahody do zásoby a rôzne ich spracovávajú.
Keď si aj vy chcete ich chuť užiť rovnako aj počas chladnejších dní alebo len hľadáte nejaké zaujímavé recepty s jahodami, tak sa nechajte inšpirovať.
Neprehliadni: Populárny nápoj Aperol Spritz: Alkoholické letné osvieženie
Jahodový kompót
- 2 kg jahôd
- 1 l vody
- 500 g cukru
- ¼ lyžičky kyseliny citrónovej
Z jahôd odstránime zelené stopky, umyjeme a necháme ich vyschnúť. Medzitým si pripravíme sladký nálev. Vodu zmiešame s cukrom a necháme variť dovtedy, kým sa cukor úplne nerozpustí. Následne vmiešame kyselinu citrónovú. Jahodami naplníme zaváraninové poháre, zalejeme sirupom a uzavrieme viečkom. Jahody sterilizujeme pri teplote 85 °C približne 25 minút.
Jahodový džem
- 4 kg čerstvých jahôd
- 2 kg kryštálového cukru
- 2 lyžičky kyseliny citrónovej
Umyté a vysušené jahody vrstvíme v nádobe s cukrom. Takto pripravené jahody necháme postať približne 24 hodín. Nasledujúci deň sa pustíme do varenia džemu. Ako na to sa dozviete v našom článku – Recept na jahodový džem: Keď ho ochutnáš, iný už pripravovať nebudeš!. Ak máte radi zaujímavejšie chute a radi by ste vyskúšali možno netradičnejší džem, tak vyskúšajte pečený rebarborovo – jahodový džem, ktorý vás dostane kombináciou chutí jahôd, rebarbory a vanilkového lusku.
Jahodový sirup
- 2 kg jahôd
- 700 g kryštálového cukru
- 20 g kyseliny citrónovej
Postup je podobný, ako pri príprave džemu. Jahody v nádobe navrstvíme s cukrom a necháme cez noc odstáť, aby pustili šťavu. Následne ich prevaríme, rozmixujeme a precedíme, by sme získali čistý sirup. Ako na to krok za krokom nájdete v našom úplnom recepte na jahodový sirup len z 3 ingrediencií.
Jahodový likér
- 1 kg jahôd
- 1 l koňaku
- 0,5 l vody
- 0,5 kg kryštálového cukru
- škorica, klinčeky
Jahody umyte a pokrájajte na menšie kúsky. Vložte ich do fľaše, zalejte alkoholom a pridajte klinčeky i celú škoricu. Fľašu postavte na slnečné miesto a nechajte likér odpočívať približne 6 týždňov. Ako postupovať ďalej v príprave jahodového likéru zistite v recepte na jahodový likér.
Pozri aj: Domáca citrónová limonáda: Bude ju milovať celá rodina!
Jahodová zmrzlina a jahodová dreň
Na jahodovú zmrzlinu potrebujeme 250 ml smotany na šľahanie, 250 ml kyslej smotany, 250 g čerstvých jahôd a 100 g medu. Všetko vložíme do mixéra a poriadne vymiešame do hladkej zmesi. Takto pripravenú zmrzlinu následne dáme do mrazničky, aby nám poriadne stuhla. Ak chcete, aby sa zmrzlina zamrazila rýchlejšie, ideálne bude, ak budete mixovať poriadne vychladené suroviny.
Ani recept na jahodovú dreň nie je nijako zložitý. Na jej prípravu potrebujete len jahody a sladidlo podľa vlastného výberu. Jahody rozmixujeme v sekáčiku a podľa potreby ochutíme vybraným sladidlom. Ak je to potrebné, tak pridáme trochu vody, aby dreň mala lepšiu konzistenciu. Dáme ju do pripravených nádobiek a necháme ju zamraziť.
Domáca jahodová bublanina
- 4 vajíčka
- 1 prášok do pečiva
- 350 g cukrovej múčky
- 350 g hladkej špaldovej múky
- 1 šľahačková smotana
- čerstvé jahody
Vajíčka vyšľaháme a postupne pridáme cukor, smotanu, prášok do pečiva a múku. Zmes vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech. Na cesto poukladáme nakrájané jahody a dáme piecť. Jahodová bublanina sa pečie pri teplote 175 °C približne 40 minút.
Neodolateľný jahodový puding
- 250 g jahôd
- 500 ml mlieka
- 110 g kryštálového cukru
- 100 ml smotany na šľahanie
- 3 PL kukuričného škrobu
- 2 ČL vanilkového extraktu
- štipka soli
Jahody si umyjeme a pokrájame na menšie kúsky, ktoré vložíme do mixéra spolu s kryštálovým cukrom. Do hrnca si nalejeme trochu mlieka, do ktorého pridáme kukuričný škrob a štipku soli. Pridáme rozmixované jahody, vlejeme zvyšok mlieka a varíme na nízkej teplote dovtedy, kým nám zmes nezhustne. Odstavíme, primiešame smotanu i vanilkový extrakt. Hotový puding nalejeme do pohárov a necháme vychladnúť. Pred podávaním ozdobíme šľahačkou a ako inak, čerstvými jahodami. Vyskúšať môžete aj ďalšiu alternatívu, a to raw jahodový puding.
Mrazené jahody
Jahody je možné aj mraziť a vychutnať si ich počas zimných mesiacov, kedy je ich ponúka v obchodoch obmedzená a cena o niečo vyššia. Je však potrebné dbať na to, aby ste mrazili len zdravé jahody, ktoré sú tvrdé. Pri správnom mrazení vám jahody dokážu vydržať v mrazničke aj 1 rok.
Jahody umyte, zbavte zelenej stopky a nechajte poriadne vysušiť. Poukladajte ich na plech (ďalej od seba) a dajte ich zamraziť. Takto predídete tomu, že sa vám jahody spoja v dôsledku čoho by ste museli rozmrazovať celú jahodovú masu. Po ich zmrazení plech z mrazničky vyberte, jahody presypte do nádoby a skladujte v mrazničke.
Jahody môžete počas mrazenia aj presladiť. A to tak, že 1 kilogram čerstvých jahôd zmiešate s 200 gramami cukru. Cukrom obalené jahody presunieme do misky a dáme zamraziť. Dávajte si však pozor, aby ste ich pri presladzovaní cukrom nepopučili alebo inak nepoškodili.
Odporúčame: Čučoriedkový zákusok s krémom z Pribináčika a kyslej smotany
Jahody sú vďačným ovocím, pretože ich môžete využiť v rôznych receptoch. Ak ste milovníkmi palaciniek alebo lievancov, tak si spravte jahodové pyré, ktoré bude potešením aj pre najnáročnejšie chuťové poháriky.
Ďalšie jahodové recepty, ktoré stoja za vyskúšanie:
- Jahodový cheesecake bez múky,
- Kysnutý tvarohovo-jahodový závin,
- Jahodové tartaletky s vanilkovým krémom,
- TOP recept na muffiny v zdravšej verzii – s jahodami a tvarohom,
- Jahodový džem s chia semienkami pre každého,
- Jahodové galetky z lístkového cesta: S vanilkovým krémom i zmrzlinou sú TOP,
- Studená jahodová polievka, do ktorej sa hodí aj vodný melón,
- Maková torta s jahodami a čučoriedkami: Poteší aj na narodeniny,
- Lahodné mrkvové šatôčky plnené jahodovým džemom,
- Vynikajúci kysnutý tvarohovo-jahodový závin: Ten musíš ochutnať!.
Aktualizovaný článok: 6.6.2023