Chlieb by sme našli pravdepodobne v každej domácnosti. Mnohí začínajú svoje ráno práve plátkom chrumkavého chleba s nejakou nátierkou, vajíčkami či maslom s marmeládou. Nie je však chlieb ako chlieb. Odborníci odporúčajú zahrnúť do svojej stravy hlavne celozrnné druhy chleba a pečiva, ktoré sú oveľa výživnejšie ako tie z bielej múky.
Celozrnný chlieb dokáže poskytnúť dobré zasýtenie a nepôsobí negatívne na hladinu cukru v krvi. Naopak, priaznivo vplýva na trávenie. Poznáte však takzvaný Ezechielov chlieb? Vraj je to ten najzdravší chlieb, ktorý si môžeme dopriať. V článku sa pozrieme na to, o aký chlieb vlastne ide, aké ponúka výhody aj ako si ho pripraviť.
Čo je Ezechielov chlieb?
Ezechielov chlieb, taktiež Ezechielský chlieb či chlieb Ezechiel, je v podstate druh naklíčeného chleba, na prípravu ktorého sa používajú rozličné celé zrná aj strukoviny, vrátane pšenice, prosa či šošovice. Ide o veľmi výživný pokrm z naklíčených celozrnných ingrediencií, ktorého pôvod siaha do rokov 600 až 500 pred naším letopočtom. Chlieb dostal pomenovanie podľa proroka Ezechiela. Boh ho poveril prípravou výživného pokrmu z obilnín, ktorý by pomohol ľudu prežiť počas obliehania Jeruzalema Babylončanmi.
V Biblii to môžeme nájsť opísané v pasáži Ezechiel 4:9 nasledovne: „Naber pšenicu, jačmeň, bôb, šošovicu, proso a špaldu. Daj to do jednej nádoby a priprav chlieb. Podľa počtu dní, ktoré preležíš na svojom boku, budeš to jesť: tristodeväťdesiat dní." Pôvodne sa Ezechielov chlieb pripravoval hlavne z v danej dobe dostupných surovín. Dnes sa pripravuje chlieb aj v rozličných iných verziách. Postupne sa menili suroviny aj recepty na jeho prípravu, napríklad bôb neskôr neraz nahradzovali rôzne druhy fazule.
Odporúčame: Stravovanie podľa dietológov: Toto v ich jedálničku určite nenájdeš!
Prečo je Ezechielov chlieb taký zdravý?
Ezechielov chlieb vďaka svojmu zloženiu a ingredienciám, z ktorých sa pripravuje, predstavuje skutočne výživný pokrm, ktorý má priaznivý vplyv na zdravie vo viacerých smeroch. V prvom rade patrí medzi výborné zdroje vlákniny. Vláknina, čo je zmes rôznych nestráviteľných sacharidov, je nevyhnutná pre správnu funkciu trávenia a činnosť čriev.
Jej nedostatok môže viesť k problémom s nepravidelným vyprázdňovaním. Chlieb Ezechiel však zároveň patrí aj medzi potraviny so značným obsahom dôležitých bielkovín. Nájdeme v ňom mnohé nenahraditeľné aminokyseliny. V tomto zdravom chlebe nájdeme aj viaceré vitamíny skupiny B, z ktorých sú mnohé dôležité hlavne z hľadiska správnej funkcie nervového systému.
Okrem toho obsahuje aj vitamín C, ktorý je známy hlavne svojimi účinkami na imunitu. Zabudnúť však nemôžeme ani na minerálne látky a stopové prvky. Železo, draslík, horčík, selén, mangán či zinok – tieto, ale i mnohé ďalšie látky dokáže Ezechielov chlieb doplniť nášmu telu.
Výhodou tohto chleba je nižší podiel sacharidov a nižší glykemický index, vďaka čomu nemá negatívny vplyv na hladinu cukru v krvi a nespôsobuje rýchle výkyvy hladiny krvného cukru. Keďže má nižší podiel sacharidov (napríklad v porovnaní s celozrnným chlebom) a zároveň je aj zdrojom bielkovín, je v primeranom množstve vítaný i v diétnom jedálničku. Vďaka obsahu vlákniny má tiež priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu, pomáha so znížením úrovne zlého LDL cholesterolu.
Pozri aj: Najdôležitejšie látky pre zdravé kosti: Iba vápnik nestačí!
Ako pripraviť Ezechielov chlieb?
Receptov na Ezechielov chlieb je v súčasnosti mnoho, niektoré recepty napríklad zahrňujú i nakličovanie semien pred ich použitím, čo zlepšuje ich stráviteľnosť. Jednoduchú verziu tohto zdravého chleba si môžete vyskúšať pripraviť aj podľa priloženého receptu.
Ingrediencie:
- 2,5 šálky pšeničného zrna
- 1,5 šálky špaldy (prípadne žita)
- 1/2 šálky jačmeňa
- 1/2 šálky prosa
- 1/4 šálky sušenej šošovice
- 2 PL sušenej bielej fazule
- 2 PL sušenej červenej fazule
- 2 PL sušenej fazule pinto
- 14 g čerstvého droždia
- 4 šálky vlažnej vody
- 1 šálka medu
- 1/2 šálky olivového oleja
- 2 PL soli
Postup: Ako prvý si pripravíme kvások. V dostatočne veľkej mise zmiešame vodu, olej, med a kvasnice. Necháme postáť 5 až 7 minút. Počas toho si zmiešame zrná a strukoviny a všetko dôkladne mlynčekom pomelieme na múku. Pomletú zmes pridáme ku kvasniciam, rovnako pridáme soľ a dôkladne miesime aspoň 10 minút.
Spozorovať by sme mali bublinky. V tejto fáze môžeme do cesta podľa chuti pridať aj rozličné semienka či orechy. Vymiesené cesto následne vložíme do vymastenej formy (jednej väčšej alebo dvoch menších) a necháme ho na teplom mieste ešte hodinu kysnúť. Chlieb upečieme do zlatista pri teplote 175 °C. Doba pečenie je asi 45 až 50 minút. Upečený chlieb necháme pred krájaním dostatočne vychladnúť.
Vychutnaj si Ezechielov chlieb s nátierkou z červenej šošovice
Ezechielov chlieb je veľmi výživný a ak si k nemu pripravíte nejakú domácu nátierku, vychutnať si ho môžete napríklad na raňajky, olovrant a pokojne aj jednoduchšiu večeru. Odporučiť môžeme napríklad nátierku z červenej šošovice, ktorá je nabitá bielkovinami aj zloženými sacharidmi, vďaka čomu vás spolu s chlebíkom zasýti na dlhý čas.
Na prípravu nátierky z červenej šošovice budeme potrebovať:
-
1 hrnček uvarenej červenej šošovice
- 1 PL olivového oleja
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 PL tahini pasty (sezamová pasta)
- 1 PL citrónovej šťavy
- soľ a mleté čierne korenie
- 2 PL nakrájanej petržlenovej vňate
Postup: Na olivovom oleji si zľahka osmažíme na malé kúsky nakrájaný cesnak. Cesnak dáme do mixéra a pridáme uvarenú šošovicu, tahini, citrónovú šťavu, soľ a korenie. Všetko dôkladne rozmixujeme na jednotnú hmotu. Na záver zľahka primiešame petržlenovú vňať a môžeme podávať.
Aktualizovaný článok: 22.4.2023