Pohánka je obilninou. Je to rastlinka príbuzná štiavu a rebarbore, a aj preto je taká zdraviu prospečná.
Trojhranné tmavohnedé zrnká sú pomerne múčnaté. Chuťou a vzhľadou sa podová ryži. Jej zrná sa spracovávajú na zdravé krúpy a jemnú hnedastú múku.
Kedysi bola skôr považovaná za obilie chudobných. No keď lekári objavili jej zdravotný význam, vo veľkom ju ľudia začali pridávať do svojho jedálníčka.
Odporúčame prečítať: Superpotraviny - chia a konopné semienka
Je veľmi cenná vďaka obsahu flavonoidu rutínu (vitamín P), ktorý chráni v rastline vodné kapiláry pred napadnutím a zničením voľnými radikálmi. A takto rovnako táto látka účinkuje v tkaninách ľudskej cievnej sústavy v súčinnosti s vitamínom C. Utesňuje steny ciev, zastavuje krvácanie (napr. pri hemoroidoch), pôsobí preventívne a liečivo pri žilných chorobách a kŕčových žilách.
Vďaka jej zdraviu prospešným výsledkom ju preto zaradte aj vy do vášho pravideľného jedálníčka, napríklad aj prostredníctvom tohto receptu na RAW Pohánkovú kašu...
Suroviny na výrobu RAW Pohánkovej kaše:
- 1 H pohánka
- ¾ H mandle
- 100-115 ml rastlinné mlieko
- 2 ks menšie červené jablká
- 1 ČL škorica
- 2 PL kakao
- 2-3 PL sladidlo
- + 1 ks väčší banán
- podľa potreby goji
- 1 ks jablko
- podľa potreby konopné semienka
Počet porcií: 3 - 4 porcie
Čas prípravy: 20 minút príprava
Čas namáčania: 12 hod. namáčanie
Odporúčame prečítať: Porucha príjmu potravy, máte takú skúsenosť?
Postup prípravy RAW Pohánkovej kaše:
1. Večer pohánku prepláchneme v sitku, dáme do misky a zalejeme vodou. Mandle taktiež zalejeme vodou a namáčame do rána ďalšieho dňa.
Odporúčame prečítať: Kokosový olej a jeho účinky na naše zdravie
2. Na druhý deň ráno mandle a pohánku zlejeme a dáme do mixéra. Prilejeme rastlinné mlieko (najlepšie domáce mandľové). Ošúpeme jablká , zbavíme ich jadrovníka, nakrájame na menšie kúsky, dáme do mixéra a všetko spolu zmixujeme do hladka.
3. Kašu rozdelíme na dve časti, do jednej dáme 2 PL kakaa a osladíme sladidlom a vymixujeme. Druhú časť ochutíme škoricou a sladidlom podľa chuti a zmiešame.
Odporúčame prečítať: Zelenina, ktorá prečistí váš organizmus
4. Kašu plníme do uzatváracích pohárov na striedačku, kakaovú kašu, banány, kakaovú kašu, goji a jablká, škoricovú kašu, jablká a konopné semienko. Poháre zatvoríme, odložíme do chladničky, kde vydržia pár dní. Pokiaľ použijete namiesto čerstvého ovocia napríklad sušené alebo orechy a semená, vydržia v chladničke dlhšie.
Samozrejme môžete do kaše dať čokoľvek, napríklad namiesto kakaa použite karob, namiesto škorice vanilku, použite rôzne druhy orechov alebo semien, kokos, mandľové alebo arašidové maslo, sušené ovocie podľa chuti.
Zdroj: dontbefakebakesomecake.sk