Ryby sú mimoriadne bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré priaznivo pôsobia na náš zdravotný stav, ako aj psychiku. Ryby by tak mali byť bežnou súčasťou jedálneho lístka nielen v období pôstu či detoxikácie, ale aj počas bežných dní.
Ich príprava je jednoduchá a nenáročná na čas. Pri niektorých kúskoch je možno potrebné siahnuť do peňaženky trochu hlbšie, v konečnom dôsledku tým ale investujeme hlavne do svojho zdravia. Aby sme vás naladili na rybaciu nôtu, pripravili sme pre vás zopár chutných receptov, ktoré určite pošteklia vaše chuťové poháriky.
Pozri aj: Rýchle recepty z kuraťa: Tri skvelé jedlá expresne na tanieri!
Chrumkavé citrónové rybie filety so sviežim šalátom
Ingrediencie: 4 rybie filety bez kože, čerstvá petržlenová vňať, 2 ks červenej cibule, 4 ks paradajok, citrón, balzamikový ocot, olivový olej, 1 šálka jemnej krupice (prípadne strúhanky), soľ, mleté čierne korenie, 1 lyžica strúhanej citrónovej kôry
Postup: Nasekanú petržlenovú vňať zmiešame s krupicou, prípadne strúhankou, pridáme bylinkovú soľ a citrónovú kôru. Dôkladne premiešame a v zmesi obalíme rybie filety. Tie následne opekáme z oboch strán na grile, prípadne na panvici s trochou olivového oleja. Červenú cibuľu nakrájame na krúžky, opražíme na panvici a v mise zmiešame s nakrájanými paradajkami. Pokropíme balzamikovým octom, ochutíme soľou a čiernym korením, dozdobíme plátkom citróna a podávame ako prílohu k opečeným filetám.
Pstruh na sladkokyslej omáčke
Ingrediencie: 4 ks pstruha, maslo, petržlenová vňať, citrón, soľ, sójová omáčka, 1 lyžica paradajkového pretlaku, 3 – 4 strúčiky cesnaku, 1 cibuľa, 1 menšia červená paprika, 2 lyžice práškového cukru, 1 lyžica kukuričnej múky, 2 lyžice octu a 2 lyžice oleja
Postup: Očisteného a umytého pstruha dôkladne osolíme zvnútra aj zvonku, naplníme ho petržlenovou vňaťou, plátkami citróna a maslom, uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie a pri 150 °C pečieme zhruba 10 – 15 minút. V mise zmiešame cca 2 až 3 lyžice sójovej omáčky s octom a paradajkovým pretlakom. Pridáme cukor a múku a varíme na slabom ohni až kým omáčka nezhustne. Potom pridáme trochu oleja, plátky cesnaku, cibule a nadrobno nakrájanú červenú papriku. Za občasného miešania povaríme ešte cca 2 minúty a následne podávame s pečeným pstruhom.
Odporúčame: RECEPT: Jednoduché a rýchle broskyňové taštičky z lístkového cesta
Rybí guláš
Ingrediencie: cca 400 g rybieho filé, 5 ks paradajok, 3 červené papriky, konzerva kukurice alebo hrášku, 7 ks menších zemiakov, 1 väčšia cibuľa, 4 strúčiky cesnaku, olej, soľ, petržlenová vňať, mletá červená paprika, čierne mleté korenie, vývar (rybí alebo kurací), paradajkový pretlak
Postup: Na oleji opražíme na drobno nakrájanú cibuľu, pridáme kúsky filé, cesnak, paradajky, papriku aj nakrájané zemiaky. Osolíme, okoreníme a zalejeme vývarom. Privedieme do varu, pridáme kukuricu alebo hrášok a varíme, až kým nie sú zemiaky úplne mäkké. Polievku podľa potreby zahustíme pretlakom a podávame ozdobenú čerstvou vňaťou.
Špagety s údeným lososom
Ingrediencie: špagety, cca 200 g údeného lososa, 1 kyslá smotana, 1 nízkotučný jogurt, kapary podľa chuti, parmezán a čerstvý kôpor
Postup: Špagety uvaríme podľa návodu, zmiešame s kyslou smotanou, jogurtom, pridáme kúsky údeného lososa a kapary. Nesolíme, keďže aj losos aj kapary sú dostatočne slané. Cestoviny dochutíme už len parmezánom a nasekaným kôprom a podávame.
Pozri aj: RECEPT: Pikantné slaninové tyčinky z lístkového cesta – vhodné na každú príležitosť