Pokiaľ ste milovníkmi banánov, prídete si skutočne na svoje. Nápoj z nich si pripravíte rýchlo a možno ho piť počas celého dňa, alebo použiť pri chudnutí. Banány vás rýchlo zasýtia a dodajú telu dostatočnú energiu. Sú účinné pri črevných problémoch – menej zrelé (zelené) pri zápche, naopak veľmi zrelé (hnedé) pri hnačke. Banány zvyšujú výrazne hladinu serotonínu v mozgu, čím pozitívne ovplyvňujú našu náladu, zaháňajú depresie a pomáhajú aj pri zhoršenej koncentrácii.
Odporúčame prečítať: Sladké raňajky
Banánový nápoj s mladým špenátom
Ingrediencie: 1 banán, 3 až 5 dcl vody, za hrsť mladých špenátových listov, pár kvapiek citrónu, lyžička medu
Postup: Nápoj pripravujeme v mixéri. Nakrájaný banán a špenátové listy zalejeme vodou a rozmixujeme. To, koľko vody dáte, závisí od vás. Ak máte radšej hustejší nápoj, stačia 3 dcl. vody. Pre chuť môžete pridať pár kvapiek citrónu a prisladiť medom.
Tip: Nápojom je možné nahradiť dopoludňajšiu stravu. Pokiaľ chcete byť sýty až do obeda, pripravte si dvojnásobnú, resp. trojnásobnú dávku. Nápoj môžete preliať do fľašky a vziať si ho sebou do práce. A nemusíte mať obavy, že vám bude škŕkať v žalúdku.
Pre koho je vhodný banánovo-špenátový?
Špenát sa vyznačuje vysokým obsahom vitamínov A, vitamínov skupiny B a vitamínu C. Z minerálnych látok sú najviac zastúpené draslík, horčík, sodík, vápnik, železo, mangán a meď. Vďaka kombinácii týchto vitamínov a minerálov je špenát vhodný napríklad na zlepšenie metabolických procesov v našom organizme, alebo aj na „pevné nervy“. Pokiaľ čelíte stresu v práci, aj takýmto spôsobom môžete zostať v rovnováhe. Pomáha pri prevencii voči bolestiam hlavy a únave. Odporúča sa konzumovať pri vypadávaní vlasov, pričom podporuje ich rast. Čerstvý špenát sa odporúča aj tehotným ženám, pretože je bohatým zdrojom kyseliny listovej.
Ďalšie variácie s petržlenovou vňaťou a s čerstvou mätou
Ak vás kombinácia banánu so špenátom neoslovila, môžete vyskúšať variáciu s petržlenovou vňaťou alebo s čerstvou mätou. Ingrediencie a postup sú rovnaké, len miesto špenátových listov použijete petržlenovú vňať alebo čerstvú mätu (stačí niekoľko lístkov).
Odporúčame prečítať: Recepty na Vitamínové kokteily
Pre koho je vhodný banánovo-petržlenový?
Petržlenová vňať obsahuje vysoký podiel vitamínu C. Pokiaľ bývate často prechladnutí, petržlenová vňať posilňuje imunitu, pomáha chrániť organizmus pred vírusmi, infekciami či zápalmi. Je bohatá aj na draslík, vápnika a fosfor. Blahodarne pôsobí pri urologických ťažkostiach, ale aj vysokom krvnom tlaku. Podporuje taktiež trávenie, rozpúšťa hlieny a pomáha detoxikovať organizmus. O petržlenovej vňati sa dokonca šepká, že dodáva chuť do života a podporuje dlhovekosť.
Pre koho je vhodný banánovo-mätový?
Ak chcete zlepšiť svoje trávenie, o mäte je všeobecne známe, že pomáha pri tráviacich ťažkostiach. Má priaznivý vplyv na trávenie, podporuje vylučovanie žalúdočných štiav a žlče, je účinná pri nadúvaní. Tlmí kŕče v tráviacom ústrojenstve, zmierňuje nafukovanie, povzbudzuje chuť do jedla, upravuje činnosť pečene a žlčníka. Vedci zistili, že mäta má aj mierny uvoľňujúci vplyv na hladké svaly tepien, čím sa znižuje krvný tlak.