Rukolu radíme medzi listovú zeleninu. Na rozdiel od typického hlávkového šalátu či špenátu nie je tento druh zeleniny u nás až tak rozšírený.
Rukola však dokáže zaujať v prvom rade svojím vzhľadom. Pripomína totiž listy známej púpavy. Mohlo by sa zdať, že ide len o jednu z mnohých burín, no opak je pravdou.
Tieto zelené listy sú plné dôležitých vitamínov aj minerálnych látok. Ich konzumáciou podporíte krvotvorbu, detoxikáciu organizmu i odvodnenie prebytočnej vody z tela. V nasledujúcom článku sa dozviete, odkiaľ sa rukola vzala a aké má účinky na naše zdravie!
Odporúčame: STOP turbanu a šampónovaniu! Poradíme, ako na dlhé a zdravé vlasy
Môžete si ju vypestovať aj doma
Rukola je listová zelenina pochádzajúca z Apeninského polostrova. Je súčasťou tradičnej talianskej kuchyne, no udomácnila sa aj v gréckej či francúzskej kuchyni. Patrí do čeľade kapustovité spolu s reďkovkou, kelom, brokolicou či žeruchou. Hoci je domovom rukoly subtropické pásmo, vypestovať si ju môžete aj u nás. Nie je náročná na pestovateľské podmienky. Potrebuje dostatok svetla a priepustnú zeminu bohatú na živiny. Vypestujete si ju v záhrade, no pokojne i doma v kvetináči.
V interiéri pestovanú rukolu budete mať k dispozícii celý rok. V záhrade ju môžete pestovať zvyčajne od jari až do skorej jesene. Veľmi rýchlo klíči a už po pár týždňoch je možné zberať listy. Práve nimi je rukola charakteristická. Vyzerajú totiž ako listy púpavy, sú však o niečo užšie a dlhšie. Túto listovú zeleninu v súčasnosti bez problémov nájdete aj vo väčších obchodoch.
Odporúčame: Celebrity kedysi a dnes: Takto vyzerali niekoľko rokov dozadu!
Aké účinky má na organizmus?
Rukola je zdrojom vlákniny, luteínu a omega 3 a 6 mastných kyselín. Bohatá je na minerálne látky ako železo, draslík, horčík, zinok, mangán či selén. Obsahuje tiež vitamíny B a E, či dokonca vitamín K. Rukola v sebe skrýva viac vitamínu C aj betakaroténu ako iné druhy listovej zeleniny. Má silné antiseptické a močopudné účinky, výrazne podporuje imunitný systém a chráni bunky pred škodlivým vplyvom voľných radikálov.
Rukolu je tiež vhodné zaradiť do jedálnička pri detoxikácii organizmu. Táto listová zelenina má blahodarný vplyv na trávenie, podporuje pravidelné vyprázdňovanie a napomáha odstraňovať plynatosť. Taktiež vplýva na krvotvorbu, normalizovanie hladiny cukru v krvi a budovanie kostnej hmoty. Prečisťuje pečeň, krv i cievy. Rukola má pozitívny vplyv aj na kardiovaskulárny systém, obličky či mozog.
Konzumovať ju môžete na rôzne spôsoby
Rukola je určená, podobne ako mnohé iné druhy listovej zeleniny, na priamu konzumáciu. Listy sú pomerne šťavnaté a majú ostrejšiu, korenistú chuť. Mladé listy chuťou pripomínajú reďkovku, tie staršie sú o niečo horkejšie. Rukola je skvelá na ozvláštnenie akýchkoľvek šalátov. Výborne sa dopĺňa najmä s paradajkami či bazalkou. Hodí sa dokonca aj do ovocných šalátov, hlavne v kombinácii s pomarančom, ananásom alebo hruškami.
Rukolu s cesnakom restovanú na olivovom oleji zase môžete použiť ako zdravú prílohu k mäsu. Taktiež ňou môžete ozdobiť cestoviny či rizoto. Skúste ju kombinovať napríklad s feta syrom, mozzarelou, kvalitnou šunkou i olivami. Pridajte ju na pizzu alebo do nátierok či domácej bagety s kúskami grilovaného kuracieho mäsa. Ak zmixujete rukolu, trochu cesnaku a olivového oleja, parmezán a vlašské alebo píniové oriešky, získate tak vynikajúce pesto.
Pozri aj: Máš bolestivé kŕče v nohách? Vieme prečo a aj to, ako ich zmierniš