Schudnúť a udržať si optimálnu hmotnosť je cieľom mnohých ľudí, no cesta k nemu nie je vždy jednoduchá. Jedným z faktorov, ktorý môže zásadne ovplyvniť naše chudnutie, je stres. Na prvý pohľad sa môže zdať, že stres nemá priamy vplyv na chudnutie, ale v skutočnosti dokáže narobiť veľa problémov. Ako stres zasahuje do procesu chudnutia a čo môžeme robiť, aby sme sa ho zbavili?
Stres a hormóny
Stres vyvoláva produkciu rôznych hormónov, z ktorých najznámejší je kortizol, často nazývaný aj stresový hormón. Kortizol sa uvoľňuje ako reakcia na akútne alebo dlhodobé stresové situácie. Keď sa hladina kortizolu zvýši, dochádza k viacerým zmenám v tele. Kortizol napríklad priamo podporuje ukladanie tuku, najmä v oblasti brucha. Tento typ tuku je odolnejší voči spaľovaniu a môže zvyšovať riziko rôznych zdravotných problémov, ako sú srdcovo-cievne ochorenia.
Kortizol stimuluje aj chuť do jedla. V stresovom období máme chuť najmä na potraviny s vysokým obsahom cukru a tukov. Je to preto, že telo vníma stres ako hrozbu, na ktorú je potrebné rýchlo získať energiu. Túto energiu však často získavame z nezdravých a kalorických jedál, a preto sa nám chudne ťažšie.
Pozri aj: 4 najšťastnejšie čínske znamenia – patríš medzi ne?!
Stres ako spúšťač nezdravých návykov
V stave stresu máme tendenciu siahať po rýchlych a nezdravých jedlách a zabúdame na naše predsavzatie schudnúť alebo zdravšie sa stravovať. Tento jav sa nazýva emocionálne jedenie. Stres, úzkosť alebo smútok vedú k prejedaniu sa alebo výberu jedál, ktoré nemajú nič spoločné so zdravím stravovaním. Všetka naša snaha dodržiavať diétu je fuč a ocitneme sa v bludnom kruhu. Stres nás vedie k prejedaniu, čo následne znižuje naše sebavedomie a ešte viac zvyšuje stres.
Pozri aj: Vyhorenie, nezáujem, frustrácia v práci: Týchto 10 znakov vám povie, čo ďalej!
DepositphotosVplyv na spánok
Stres často spôsobuje problémy so spánkom. Môžeme trpieť nespavosťou alebo mať prerušovaný spánok. Prehadzujete sa zboka nabok a čakáte, kedy konečne zazvoní budík? Nedostatok kvalitného spánku ovplyvňuje hladinu hormónov leptínu a ghrelínu, ktoré regulujú pocit hladu a sýtosti, čo môže zvyšovať pocit hladu a viesť k prejedaniu. A naša snaha schudnúť sa opäť trochu skomplikovala.
Stres a motivácia k fyzickej aktivite
Stres má vplyv aj na fyzickú aktivitu, bez ktorej si proces chudnutia ani len nevieme predstaviť. Keď sme pod vplyvom stresu, môžeme mať menej energie, chuti či motivácie cvičiť. Fyzická aktivita je síce výborným prostriedkom na odbúranie stresu, no keď nás stres prepadne, mnohí z nás sa uzatvoria do seba, sústredia sa na iné povinnosti alebo len hľadajú rýchle riešenia, ako relaxovať. Zvalia sa na sedačku v obývačke alebo si zapnú televízor. Vybavené!
Pozri aj: Feng Shui pre šťastný život: 9 krokov k prilákaniu šťastia a 4 chyby, ktorým sa vyhnúť!
Ako zvládať stres a podporiť chudnutie?
Stres je súčasťou našej doby, avšak pomocou týchto techník ho môžete zmierniť a nerušene ísť za svojimi cieľmi:
- Regulácia dýchania: Pomáha znížiť hladinu kortizolu a podporuje pokojnejší stav mysle.
- Kvalitný spánok: Vytvorte si pravidelný spánkový režim a pred spaním nesledujte televíziu, nepracujte s počítačom ani nepoužívajte smartfón.
- Plánovanie jedla: Príprava zdravých jedál vopred môže minimalizovať impulzívne rozhodnutia, ku ktorým dochádza počas stresu.
- Fyzická aktivita: Pravidelným cvičením odbúrate stres a tiež spálite kalórie. Aj krátke prechádzky môžu mať priaznivý účinok na psychiku a celkové zdravie.
- Podpora a sebapoznanie: Naučte sa rozpoznávať, čo vám spôsobuje najviac stresu, a predchádzajte mu.
Zbavte sa stresu aj zbytočných kilogramov
Stres skutočne môže skomplikovať našu snahu schudnúť. Hormóny, ktoré sa pri strese uvoľňujú, ovplyvňujú našu chuť do jedla, podporujú ukladanie tuku v tele a zhoršujú kvalitu nášho spánku, čo nás brzdí v dosahovaní cieľov v oblasti chudnutia. Ak sa naučíte zvládať stres a svoje reakcie na stresové situácie a budete dodržiavať zdravý životný štýl, určite sa dočkáte vysnenej figúry.