Kariéra a celkovo pracovný život by mali človeka napĺňať. To bezpochyby. Preto zistenie, že súčasná kariéra nie je pre vás tak celkom to pravé vie radikálne otriasť životom. Čo teraz? Preinštalujem svoj život a budem si hľadať niečo, po čom túžim? Alebo zostanem v osídlach komfortnej zóny a tým pádom v starej práci, ktorá ma však skôr ubíja? To sú úvahy hodné doktorátu z filozofie.
Nie všetky však máme dar rozoznať, kedy nás práca viac ničí ako zveľaďuje. Preto sme v KAMzaKRÁSOU pre vás pripravili tento článok. Sú v ňom opísané znaky, kedy to vo vašom pracovnom živote nie je tak celkom kóšer, alebo kedy je načase spozornieť a prehodnotiť pôsobenie v súčasnom zamestnaní.
1. Túlanie sa v ideálnom svete
Hovorí sa, že najľahšie zistíte, čo v živote potrebujete, keď si všimnete, o čom sa najčastejšie zamýšľate. Preto ak na pracovnej porade v mysli pracujete ako inštruktorka lyžovania, asi niečo nie je v poriadku. Nie vždy je zasnívanie sa známkou toho, že potrebujete zmeniť zamestnanie. Skôr je to známkou toho, že vás vaša práca nebaví. Keby bavila, nerozjímate počas nej o iných záležitostiach.
2. Kruté prebudenia
Budíte sa nešťastná a pri pomyslení na to, že máte ísť do práce sa vám robí nevoľno? Ajaj. Najvyšší čas dať výpoveď. Samozrejme, reč je o konštantnom smútku. Nie jednorázovom.
3. Keď dieťa vo vás plače
Každý má v sebe kus dieťaťa. Abstraktný pocit, ktorý vám spoľahlivo naznačuje, či vás niečo baví. Keď sa na veci vrháte s nadšením, láskou a vzrušením. Možno vás vaša práca teraz baví. Spýtajte sa však svojho vlastného JA staršieho povedzme o 10 rokov, či bude vaša práca aj o tých 10 rokov kŕmiť to dieťa vo vás. Ak áno, gratulujeme! Máte svoj dream job.
4. Pocit sebahodnotenia, financie
Toto je najčastejší problém. Pocit, že ste nedostatočne ohodnotená za prácu, ktorú vykonávate s láskou dokáže otriasť aj najotrlejšími povahami. Nemusí ísť vždy iba o finančné ohodnotenie. Niekedy poteší aj obyčajná pochvala za svedomito vykonanú prácu. Keď absentuje, nastane pocit nedocenenia. Dlhodobo nedocenený človek začne stagnovať a práca sa stáva nenávidenou činnosťou.
Odporúčame prečítať: Slávne vynálezkyne, ktoré svojimi objavmi dobyli svet - budete prekvapené
5. Vyhorenie
Áno, vyhorenie je znak, že je načase meniť zamestnanie. Nie preto, že samo o sebe vznikne práve zo zamestnania, ale preto, lebo útočí na vašu dušu. Ktorá kruto trpí. Neexistuje žiadny dôvod na to, aby ste 8 hodín denne zotrvávali pri činnosti, ktorá trápi vašu dušu.
6. Pocit, že nevydávate zo seba to naj
Je ťažké robiť prácu, ktorá nebaví vaše srdce. Pri ktorej nepríde ten fantastický pocit, „áno, robím to čo ma baví, dávam do toho všetko a som v tom fakt dobrá“. Pri akej práci by ste tento pocit mali? Možno je načase sa po nej poobzerať
Odporúčame prečítať: Staňte sa znalkyňou každodenného života
7. Nevyužívate svoje talenty
Ak vaša kariéra nevyužíva potenciál vašich najlepších schopností a talentov, potom je to naozaj práca pre vás? Vaša kariéra by mala priniesť to najlepšie, čo je vo vás, nie to najhoršie. Začnite premýšľať, aký druh kariéry plne využije vaše schopnosti a talent.
8. Apatia
Je tichý jed. Ak sa neviete už pre nič v živote nadchnúť a nič vás nevie naplno rozžiariť, je zle. Ak pracujete v práci, kde máte pocit, že iba prežívate a nie žijete, je ešte horšie. Vtedy máte vážny dôvod uvažovať o zmene zamestnania.
9. Priatelia vám hovoria, že ste sa zmenila. Nie však k lepšiemu.
Ak v práci pôsobíte ako riadiaca osoba a tieto návyky si prinášate aj domov, potom niečo nie je v poriadku. Človek by mal mať schopnosť odosobniť sa od pracovného života. Buď budete musieť prehodnotiť svoje pôsobenie v práci a nenosiť ju v hlave domov, alebo premýšľať o zmene práce.
10. Predstavte si odchod do dôchodku...
..a svoje pocity. Ste hrdá na tie roky, ktoré ste odpracovala? Bola vaša práca vašou najlepšou vizitkou? Prispeli ste svojou troškou ku chodu firmy, organizácie? Ak nie, zmeňte prácu. ČO najskôr.
www.thinkstockphotos.com