Starecké škvrny, inak nazývané aj vekové škvrny alebo pečeňové škvrny, predstavujú malé tmavé škvrny, ktoré môžu mať rozličnú veľkosť a môžu sa vytvárať kdekoľvek na tele. Zvyčajne sa objavujú na tvári, rukách, ramenách - teda na tých častiach pokožky, ktoré sú najviac vystavované slnečnému žiareniu. Sú tmavé, nevzhľadné, no aké sú príčiny vzniku stareckých škvŕn?
Starecké škvrny sa zvyčajne objavujú na pokožke ľudí starších ako 50 rokov, avšak nie je vylúčené, že sa môžu objaviť aj na pokožke mladšieho človeka. Síce nevyzerajú veľmi očarujúco, sú neškodné a nepotrebujú žiadnu špeciálnu liečbu. Čo však potrebujú, tak je špeciálny prístup na ich ošetrovanie v prípade, že ich chcete z pokožky odstrániť.
Odporúčame: 3 bylinné sirupy prvej pomoci na doma: Máš ich aj ty?
Príčiny vzniku stareckých škvŕn
Zaujímavé je, že ani samotní lekári nevedia určiť hlavnú príčinu vzniku stareckých škvŕn. Dohady však poukazujú na nadmernú produkciu melanínu alebo pigmentu kože. Vytvárajú sa na starnúcej pokožke, a to v dôsledku vystavovania sa slnečnému žiareniu, či inému UV žiareniu (solárium). Síce melanínu vďačíme za krásne bronzové opálenie počas leta (čím viac melanínu pokožka produkuje, tým je tmavšia), vďačíme mu aj za pigmentové škvrny v staršom veku.
Dokonca, mnohí uvádzajú, že starecké škvrny alebo vo všeobecnosti pigmentové škvrny, môžu vznikať aj v dôsledku dlhodobého užívania niektorých liekov. Sú to v podstate ich vedľajšie účinky.
Zaujímavosti o vekových škvrnách
Vekové škvrny sa môžu ukázať na všetkých typoch pokožky. Vekové škvrny:
- sú ploché a oválne
- zvyčajne sú hnedé alebo čierne
- môžu mať veľkosť pehy alebo veľkosť viac ako 1 cm
- môžu sa zoskupiť a byť viac nápadné
Ako vekové škvrny odstrániť?
Vekové alebo starecké škvrny nie sú vôbec nebezpečné. Aj napriek tomu sa ich mnohí ľudia pokúšajú odstrániť. Ak k ním patríte, tak by ste mali vedieť, ako ich odstrániť. Možností totižto máte hneď niekoľko:
- Lieky na predpis - lekár vám môže predpísať bieliace krémy, ktoré sú určené na postupné bielenie pokožky. S ich použitím pigmentové škvrny nezmiznú hneď! Krémy však môžu mať aj vedľajšie účinky, ako napríklad zvýšená citlivosť pokožky, preto by ste sa mali vyhýbať slnečnému žiareniu.
- Lekárske účinnejšie metódy - v tomto prípade môžeme hovoriť o IPL ošetrení (ošetrenie impulzným svetlom), chemických pílingoch, dermabrázii a pod. Každé z týchto ošetrení má svoje pre a proti, preto je najlepšie poradiť sa s dermatológom o vhodnosti podstúpenia takéhoto ošetrenia.
- Domáca liečba - existuje množstvo krémov, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Takými sú Redupetin krém a špeciálny krém, ktoré majú bieliace účinky, a tým pomáhajú odstrániť vekové škvrny z pokožky.
Zaujme ťa: Čo by mala obsahovať každá rodinná lekárnička? Toto sú top produkty!