Zápal stredného ucha si môžeme vysvetliť ako ochorenie, ktoré je spôsobované hlavne baktériami. Vyskytuje sa najmä v dojčenskom a detskom veku, zriedka sa môže prejaviť aj v dospelosti. Keďže je spôsobovaný vírusmi a baktériami, je veľmi častým sprievodným príznakom iných ochorení, ako je napríklad nádcha alebo chrípka.
Pri zápale stredného ucha, dochádza k opuchu Eustachovej trubice (tá má za úlohu vyrovnávať tlak v strednom uchu s tlakom okolo nás), ktorá tak nemôže plniť svoju funkciu. Pri neliečení sa opuch môže šíriť až do stredného ucha, kde sa postupne môže vytvoriť zápal a objaviť hnis.
Pozri aj: Kvalitná pedikúra v pohodlí domova za málo peňazí. Vieme ako na to!
Príznaky zápalu stredného ucha
Spočiatku je toto ochorenie nenápadné. Nemusia sa prejaviť žiadne príznaky, avšak, približne po 2 dňoch sa začína prejavovať mierna bolesť ucha, ktorá sa postupne stupňuje. Okrem toho sa môžu objaviť:
- bolesť hlavy, ktorá sa stupňuje
- zväčšené lymfatické uzliny
- zvýšená teplota
- šumenie v ušiach – ide o pretržité alebo prerušované šumenie
- zhoršenie sluchu a problémy s koncentráciou
- ojedinele vracanie, citlivosť na dotyky v okolí uší, zhoršenie videnia
Liečba zápalu stredného ucha
Je to neuveriteľné, ale väčšina zápalov stredného ucha zmizne „sama od seba“ v priebehu niekoľkých dní. Preto nie je potrebné užívať žiadne podporné antibiotiká alebo kvapky. Ak ale chcete podporiť liečbu, tak vám odporúčame vyskúšať DOLORgit med Ušné kvapky, ktoré zmierňujú bolesť, začervenenie a svrbenie. Obsahujú glycerín, ktorý má schopnosť viazať vodu, vďaka čomu pôsobí proti opuchom, zmierňuje bolesť a vytvára ochranný film.
Odporúčame: Prečo používať denný a nočný krém namiesto jedného univerzálneho?
V prípade, že sa stav nezlepší ani po niekoľkých dňoch, je potrebné navštíviť lekára, ktorý pacientovi predpíše antibiotiká určené na boj s baktériami.
Okrem antibiotík alebo ušných kvapiek sa využívajú aj iné spôsoby, vďaka ktorým je liečba zápalu stredného ucha účinná:
- lieky proti bolesti – zväčša sa užívajú lieky s obsahom paracetamolu, ktoré zmierňujú teplotu a bojujú proti zápalu v tele
- mastičky s octovým výťažkom – tie napomáhajú k uvoľneniu hnisu, čím sa urýchľuje proces hojenia
- naparovanie – to sa využíva hlavne vtedy, keď je zápal stredného ucha spojený s prechladnutím. Vtedy je potrebné uvoľniť dýchacie cesty!
Ako žiadne ochorenie, tak ani zápal stredného ucha sa nesmie zanedbávať. V prípade, že zápal nie je liečený, môže v tom najhoršom prípade dôjsť k poruchám, či dokonca k strate sluchu. Ak sa bude zápal zväčšovať, môže sa postupne rozšíriť, čím dôjde až k zápalu mozgových blán, čo je už naozaj nebezpečné. Z tohto dôvodu, aby ste mali čo najväčšiu istotu, tak sa vždy obráťte na svojho lekára, ktorý vie najlepšie zhodnotiť váš zdravotný stav a „ušiť“ vám liečbu na mieru.
Testovali sme: Pharma Hyaluron Riche denný krém SPF 15