Aj niečo také bežné a banálne, ako je podanie ruky, je významnou súčasťou toho, aký prvý dojem v ľuďoch zanecháte. Hoci sa to nezdá, je mimoriadne dôležité, či ruku stisnete pevne alebo mľandravo, či sa pritom pozeráte do očí alebo do zeme. Podanie ruky je neodmysliteľnou súčasťou neverbálnej komunikácie, konkrétne takzvanej haptiky (reč dotykov). Veľa na ňom záleží. Prečo? Prezradíme vám to.
Samotné podanie ruky nie je len obyčajný pozdrav. Význam tohto dotyku je oveľa hlbší. A vedeli to už jaskynní ľudia, ktorí toto gesto bežne používali, aby ukázali, že druhá strana sa nemusí obávať, pretože nie sú ozbrojení, naopak, prichádzajú v mieri. Neverbálna komunikácia je aj dnes výrazne silným komunikačným nástrojom. Podanie ruky je bežné v každej časti sveta a líši sa len v malých detailoch, ak si ovšem odmyslíme eskimácke trenie nosov ako formu pozdravu. Ide jednoznačne o najstarší a najprirodzenejší spôsob komunikácie.
Odporúčame: Kam za krásou... jazyka? Toto sú najhoršie zlozvyky vo vyjadrovaní
Kedy a ako sa podáva ruka?
Ruka sa podáva pri pozdrave, privítaní, lúčení, začiatku jednania, uzavretí dohody, pri zmierení, gratulácii, kondolencii, pred aj po súťaži či športovom stretnutí a pri návrhu na tykanie. Podanie ruky môže byť tak formálne, ako aj priateľské, intímne a neformálne. Je mimoriadne dôležité, či vaše podanie ruky sprevádza úsmev alebo zamračená tvár. Veď podľa štatistík stačí prvých desať sekúnd na to, aby si človek o vás spravil obraz.
Spotené ruky? Čo si budeme klamať, nemusí to byť len sprievodný jav toho, že nám je horúco, ale aj prejav nervozity. V takomto prípade je viac, než žiadúce, utrieť si ruku do oblečenia, ale nepatrným pohybom, nie viacnásobným okázalým otieraním o nohavice.
Pocit pokoja prejavíte druhej strane tak, že vystriete obe ruky, pričom ľavou prikryjete dlaň druhej osoby. Toto familiárne gesto o vás napovie, že ste srdečný, dôveryhodný a starostlivý človek. Dajte si však pozor na prehnané potriasanie rúk. Je prípustné raz-dvakrát rukou potriasť, rozhodne sa však nesnažte vytriasť z druhého dušu! Ak, naopak, ruku podáte na veľmi krátky čas a mdlo či vlažne, vysielate tým signál o svojej vnútornej neistote. To isté platí, ak podáte ruku a vyhnete sa pritom očnému kontaktu.
Neprehliadni: Poznáš pojem liečebné hladovanie? Prezradíme ti, na čo je dobré
Kto podá ruku ako prvý?
Už vôbec sa nesnažte druhému ruku rozdrviť príliš silným a agresívnym stiskom. Naznačíte tým úmysel druhú stranu ovládať. V žiadnom prípade nepodávajte ruku s tým, že ľavú necháte vo vrecku. Pri podaní ruky by ste si mali zložiť aj slnečné okuliare a rukavicu. A keď už sme pri tom podaní ruky, viete kto tento úkon iniciuje? V obchodnej alebo pracovnej sfére platí pravidlo hierarchie, teda ruku ako prvý podáva nadriadený.
V tomto prípade neplatí pravidlo starších, ani pravidlo prednosti žien. Ruku podávajte celú, nielen prsty, pridajte k tomu jemný stisk a pohľad do očí. A platí to tak pri zoznamovaní sa s budúcou svokrou či budúcim šéfom na pracovnom pohovore, ako aj na znak uzavretia dohody.
Nezabúdajte na to, že je neslušné a nezdvorilé prichádzať k druhému človeku už zdiaľky so zdvihnutou rukou, pripravenou na podanie. Ruku zdvihnite až vtedy, keď k druhej osobe pristúpite. Zároveň nestojte príliš blízko, no ani príliš ďaleko. Dajte si záležať aj na dĺžke podania ruky. Príliš krátky stisk je známkou nezáujmu až pohŕdania, zatiaľ čo príliš dlhý stisk môže v človeku vyvolať nepríjemný dojem „lapenia do siete“.