Bolestivé vyrážky a zapálené miesta na pokožke sú jedny z najčastejších prejavov akné. Pokiaľ trpíte jeho slabou formou a niekoľko drobných vyrážok dokážete zamaskovať make-upom, problém to nie je.
Ten nastáva vtedy, keď máte tvár, krk, chrbát alebo aj dekolt posiaty množstvom zapálených vyrážok, ktoré vám znepríjemňujú váš každodenný život.
Čo je akné?
Akné je častou kožnou chorobou, ktorá postihuje najmä mladých ľudí v období dospievania. Napriek tomu sa však nájdu aj výnimky, ktoré týmto ochorením trpia aj po dosiahnutí 30. roka života. Dôvodov, prečo akné vzniká, je niekoľko.
Najčastejšie sú to zvýšená tvorba mazu, premnoženie baktérií na pokožke alebo zápal. Rolu zohrávajú hormonálne zmeny, genetická predispozícia a mnohé ďalšie vnútorné a vonkajšie faktory.
Odporúčame prečítať: Vypestujte si šampiňóny u vás doma
Zdroj: Depositphotos
Vyrážky na krku a dekolte
Akné, ktoré postihuje miesta so zvýšenou produkciou mazu, sa najčastejšie vyskytuje na tvári, chrbte, krku a dekolte. Podľa čínskej medicíny sú vyrážky na krku reakciou organizmu na boj s infekciou a obranu proti chorobe. Často sa však vyrážky na krku objavujú v čase hormonálnych zmien, u žien napríklad počas menštruácie.
Vyrážky na dekolte môžu mať dokonca alergický pôvod. Môže ísť o príznak abnormálnej reakcie na šperky, kozmetický prípravok či oblečenie. Takéto problémy sa častejšie objavujú v lete, keď zvýšený pot reaguje na kožu s rôznymi látkami. Avšak, vyrážky na dekolte sa neraz objavujú aj pri tráviacich problémoch.
Prejavy akné sa však aj na tomto mieste dajú účinne liečiť a zmierniť nepríjemné príznaky ochorenia. Pri liečbe sa používajú lieky, ktoré znižujú množstvo mazu a zabraňujú množeniu baktérií. V ťažších prípadoch sa na zničenie baktérií užívajú antibiotiká spolu so zinkom, ktorý znižuje množstvo mazu. Dôležité pri eliminácií akné je aj dôkladné čistenie pleti, zdravá strava a dostatok tekutín.
Odporúčame prečítať: Tiramisu podľa šéfkuchára Žídeka
Zdroj: Depositphotos
Domáca maska proti akné
Ak chcete bojovať s akné prírodnou metódou, môžete vyskúšať rôzne domáce masky. Jednou z nich je aj maska z čajovníkového oleja, ktorý je známy svojimi antibakteriálnymi účinkami. Do 2 polievkových lyžíc jogurtu vmiešajte jednu polievkovú lyžicu medu a 5 kvapiek čajovníkového oleja. Zmes premiešajte, natrite na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť 20 minút.
Bylinka na akné
Tradičná medicína odporúča viacero byliniek, ktoré majú priaznivý vplyv na pokožku. Dokážu ju prečistiť, majú antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti a môžu podporiť hojenie rôznych kožných defektov. Medzi účinné bylinky na kožné problémy môžeme zaradiť nechtík, repík, šalvia, praslička, harmanček, ibiš, lastovičník, tymian, mätu, levanduľu a mnohé ďalšie.
Ako tieto bylinky použiť? Stačí si pripraviť silnejší zápar, a to napríklad z 1 PL sušenej drogy na 200 ml vody. Necháme lúhovať 15 minút a scedíme. Do záparu namočíme vatový tampónik a použijeme na prečistenie pokožky krku a dekoltu.
Aktualizovaný článok: 3.8.2023