S mrazivým počasím prichádza v zime aj skoré stmievanie. To spôsobuje, že slnečných lúčov si počas dňa užívame oveľa menej ako počas horúcich letných mesiacov a ich absencia sa môže prejaviť nielen na zhoršenej psychike, ale aj na nedostatku známeho vitamínu D.
Ten sa tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia. Jeho nedostatok si však môžeme doplniť v konkrétnych surovinách.
Význam "déčka" pre ľudský organizmus
Vitamín D je potrebný pre zdravý vývoj kostí, ovplyvňuje metabolizmus čriev a podporuje vstrebávanie vápnika. Taktiež posilňuje imunitný systém človeka a podieľa sa na správnej funkcii kože. Jeho nedostatok spôsobuje mnohé zdravotné problémy, preto sa odporúča vystaviť sa slnečným lúčom aspoň 3 krát týždenne na 20 minút.
Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc
Najviac chýba starším ľudom
Najväčší nedostatok vitamínu D má človek práve počas zimných mesiacov. Jeho prejavy sú rôzne, od rednutia kostí, únavy, problémami s trávením alebo zhoršeným zrakom. Najväčším nedostatkom trpia ľudia nad 50 rokov, ktorým sa odporúča dopĺňať vitamín v strave alebo vitamínovými doplnkami.
Odporúčaná denná dávka pre ľudský organizmus je približne 5 mikrogramov, no najnovšie štúdie upozorňujú na to, že liečivé účinky vitamínu D sa prejavia až po niekoľkonásobnom zvýšení tejto dávky. Napriek tomu, by mal byť človek pri jeho užívaní opatrný. Pri vysokom množstve môže spôsobiť hnačku, bolesť hlavy, nevoľnosť alebo vracanie.
Odporúčame prečítať: Ktoré bylinky zbierame v októbri?
Aké potraviny ho obsahujú?
Najvyšší obsah vitamínu D nájdete v rybách, konkrétne v rybom tuku. Dopriať by ste si mali lososa, sardinky, makrelu alebo tuniaka. V menšom množstve sa nachádza aj vo vaječnom žĺtku, droždí alebo hubách. Pridaním tých správnych potravín do jedálnička sa môžete vyvarovať jeho nedostatku a počas leta si ho pravidelne dopriať zo slnečných lúčov.
Odporúčame prečítať: Pozor pri zbieraní hríbov, týmto sa určite vyhnite!
www.thinkstockphotos.com