Olejové škvrny aj fľaky od atramentu či dezodorantu radíme medzi pomerne odolné nečistoty, ktoré neraz spôsobia, že sa s obľúbeným kúskom oblečenia jednoducho musíme rozlúčiť. A čo také škvrny od krvi? Porežeme sa pri krájaní zeleniny, dieťa si oškrie koleno alebo sa človeku spustí krv z nosa a odolný červený fľak je na svete.
V takomto prípade je dôležité konať rýchlo, pretože so zaschnutými škvrnami akéhokoľvek druhu sa bojuje oveľa ťažšie a niekedy tento boj ani nevyhráme. Netreba však mať hlavu v smútku. Ak objavíte na oblečení, uteráku či napríklad obruse stopy po krvi, vyskúšajte niektorý z nasledujúcich trikov.
Studená voda a mydlo
S drobnou novou či ľahko zaschnutou škvrnou od krvi si môže poradiť aj voda s klasickým tuhým mydlom. Upozorňujeme však, že pri čistení krvi z látky vždy používajte studenú až ľadovú vodu, nikdy nie teplú. V takomto prípade sa nečistoty zažerú hlboko do vlákien a už sa ich pravdepodobne nezbavíte.
Krvavú škvrnu namočte do studenej vody, naneste na ňu mydlo a nechajte ešte odstáť vo vode. Následne látku poriadne preperte v rukách a nakoniec ju operte v práčke pri nižšej teplote.
Shutterstock®Soľ
Obyčajná kuchynská soľ nenachádza uplatnenie len pri varení a pečení, ale dá sa v domácnosti využiť mnohými spôsobmi, napríklad aj na čistenie odolných škvŕn. S čerstvými aj zaschnutými krvavými škvrnami si poradí práve soľ. Zmiešajte ju s trochou vody, aby vám vznikla biela pasta.
Tú následne naneste na škvrnu a nechajte chvíľu pôsobiť. Oblečenie či iné látky preperte v rukách a hoďte do práčky. Pri čistení matracov či sedačky naneste pastu zo soli na hubku a škvrnu poriadne vydrhnite. Nakoniec pretrite handričkou namočenou v čistej vode.
Sóda bikarbóna
Miesto soli môžete v boji proti krvavým škvrnám použiť aj sódu bikarbónu. Postup je v podstate rovnaký ako v predchádzajúcom prípade. K jedlej sóde pridajte trochu studenej vody, aby vám vznikla tuhšia pasta. Tú aplikujte na škvrnu, nechajte pôsobiť a nakoniec oblečenie preperte v rukách aj v práčke pri nižších teplotách.
Postupovať však môžete aj tak, že oblečenie necháte cez noc odstáť v roztoku sódy bikarbóny s vodou. Ďalší deň stačí látku vyprať v práčke.
Ocot
Do tretice môžete z kuchynských surovín využiť na čistenie krvavých stôp na oblečení aj ocot. Ten je totiž opäť všestranným pomocníkom, ktorý nájde uplatnenie aj pri odstraňovaní zápachu alebo vodného kameňa. Postup je znova úplne jednoduchý. Na zašpinenú časť látky nalejte ocot, nechajte chvíľu pôsobiť a preperte v rukách. Nezabúdajte na použitie výhradne studenej vody! Keď škvrna zmizne, hoďte oblečenie ešte do práčky.
Shutterstock®Zubná pasta
V rámci rozličných babských trikov môžeme nájsť aj odporúčanie na čistenie krvi z oblečenia pomocou zubnej pasty. Na krvavý fľak naneste dostatočné množstvo zubnej pasty a následne ju opatrne zapracujte pomocou starej zubnej kefky. Keď škvrnu trochu vyčistíte, nechajte pastu ešte zaschnúť a kus oblečenia nakoniec preperte v studenej vode. Ak po krvi zostali ešte nejaké stopy, postup opakujte. Nakoniec oblečenie znova operte v práčke.
Peroxid vodíka
Na boj proti krvavým škvrnám môžete použiť aj oveľa tvrdších bojovníkov, napríklad peroxid vodíka. Jeho roztok zoženiete i v lekárni. Bežne sa využíva aj na čistenie rán. Aplikujte ho priamo na škvrnu a po chvíli ho zmyte studenou vodou. V prípade potreby postup opakujte.
Tu sa však treba mať na pozore, keďže peroxid vodíka môže oblečenie poškodiť. Pri použití na jemné látky ho zrieďte s vodou v pomere 1:1, prípadne ho vopred odskúšajte na kúsku látky, ktorý nie je vidieť.
Čpavok
Nakoniec môžete pri odstraňovaní krvi z oblečenia použiť aj čpavok, čo je vodný roztok amoniaku. Pri manipulácii s ním si dávajte pozor a vždy ho skladujte mimo dosahu detí. Ak však krvavé škvrny z oblečenia skutočne nemiznú, oplatí sa na ne vytiahnuť práve tento roztok.
Jednu lyžicu čpavku zmiešajte s polovicou pohára studenej vody a zmes nalejte na tie najodolnejšie škvrny. Nechajte pôsobiť, preperte v rukách a nakoniec v práčke. Tento postup sa neodporúča skúšať na jemných látkach, napríklad hodvábe.
Ďalšie účinné metódy odstraňovania krvavých škvŕn:
- Aspirínová pasta – rozdrvte aspirín a zmiešajte ho s trochou vody na pastu, ktorú nanesiete na škvrnu. Kyselina acetylsalicylová môže pomôcť rozložiť bielkoviny v krvi a uľahčiť ich odstránenie.
- Enzymatické pracie prostriedky – obsahujú enzýmy, ktoré rozkladajú bielkoviny v krvi, čím zvyšujú šancu na odstránenie aj starších škvŕn.
- Mlieko alebo perlivá voda – namočenie krvavého fľaku do studeného mlieka alebo perlivej vody môže pomôcť uvoľniť nečistoty z látky.
- Citronová šťava – kyselina citrónová pôsobí podobne ako ocot a môže pomôcť pri odstraňovaní svetlých škvŕn, no je potrebné ju dôkladne vymývať, aby nezanechala na látke stopy.
Čo rozhodne nerobiť, ak nájdete na oblečení krvavú škvrnu?
Pri odstraňovaní krvavých škvŕn sa ľahko môžete dopustiť chýb, ktoré namiesto odstránenia fľaku situáciu len zhoršia. Ak sa chcete krvi z látky skutočne zbaviť, vyhnite sa týmto nesprávnym postupom:
- Nikdy nepoužívajte horúcu vodu – teplo spôsobuje zrážanie bielkovín v krvi, čím sa škvrna ešte viac „zapečie“ do látky a bude takmer nemožné ju odstrániť.
- Nežehlite oblečenie so škvrnou – vysoká teplota zafixuje krv do textilu podobne ako horúca voda.
- Nečakajte príliš dlho – čerstvé škvrny sa čistia oveľa jednoduchšie ako tie, ktoré už zaschli a usadili sa hlboko vo vláknach.
- Nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky na jemné látky – chemikálie ako čpavok či peroxid môžu narušiť štruktúru citlivých tkanín, ako je hodváb alebo vlna.
- Nešúchajte škvrnu príliš agresívne – drsné trenie môže poškodiť vlákna oblečenia a rozšíriť škvrnu ešte viac. Jemné vklepávanie čistiaceho prostriedku je často efektívnejšie.
- Nepoužívajte bielidlo na farebné oblečenie – môže spôsobiť vyblednutie farieb a poškodiť látku.
Ak budete dodržiavať tieto zásady a rýchlo zasiahnete správnou metódou, máte veľkú šancu zbaviť sa aj odolných krvavých škvŕn bez trvalého poškodenia oblečenia.
Aktualizovaný článok: 05.02.2025