Hádky vo vzťahu sú úplne normálne. Veď sa o nich aj hovorí ako o korení vzťahu. Niekedy však zdanlivo neškodná výmena názorov prerastie do veľkej hádky, ktorá narobí viac škody, než by bolo potrebné. Mnohé z týchto situácií vznikajú v dôsledku chýb, ktoré pri hádkach robíme a ktoré môžu vzťah poškodiť dlhodobo. Ktoré chyby sú najčastejšie a ako sa im vyhnúť?
Obviňovanie a „ty si vždy"
Jednou z najväčších chýb, ktorú často robíme, je obviňovanie partnera bez sebareflexie. Používanie fráz ako „ty si nikdy" alebo „ty vždy" je nebezpečné, pretože vytvára pocit generalizácie. Partner má potom pocit, že ho nikdy nechápeme alebo ho stále z niečoho obviňujeme, čo môže viesť k defenzívnemu správaniu alebo uzavretiu do seba. Skúste formulovať svoje pocity bez obviňovania. Napríklad: „Cítim sa prehliadaný/á, keď sa to stane," namiesto „Ty ma nikdy nepočúvaš."
Ukončenie komunikácie a ignorovanie
Keď sa ocitneme v nekomfortnej situácii, niektorí ľudia majú tendenciu vypnúť – či už fyzicky, keď odídu alebo si vypnú telefón (hádka na diaľku), alebo emocionálne, keď prestanú komunikovať. Ignorovať partnera sa však neodporúča. Mohol by získať pocit, že jeho názory a pocity nie sú dôležité.
Ak potrebujete priestor na upokojenie, povedzte to jasne. „Potrebujem chvíľku, aby som sa upokojil/a, a potom sa o tom porozprávame." To je signál, že sa o problém zaujímate, ale potrebujete čas. Tresknutie dverami potrebné nebude.
DepositphotosPoužívanie sarkazmu a ponižovania
Sarkazmus je vo chvíli hnevu lákavým útočným nástrojom, ale málokedy je účinný. Výroky ako „no jasné, ty si vždy dokonalý/á" môžu partnera zbytočne zraniť a nevedú k riešeniu situácie. Ponižovanie navyše narúša dôveru a rešpekt vo vzťahu. Vždy si dávajte pozor na slová, ktoré počas hádky používate. Pamätajte, že aj v hneve by ste mali prejaviť základnú úctu k svojmu partnerovi.
Snaha „vyhrať" hádku
Mnoho ľudí vníma hádku ako súťaž, ktorú musia vyhrať. Tento postoj vedie k tomu, že sa viac sústredíme na presviedčanie partnera o svojej pravde než na hľadanie kompromisu alebo riešenie problému. Hádky však nie sú o súťažení, ale o vzájomnom pochopení a riešení problémov.
Nesnažte sa dokázať svoju pravdu, ale skúste sa zamerať na vhodné riešenie problému. Základom je otvorená komunikácia a ochota aktívne počúvať. Teda si partnera vypočujem a zamyslím sa nad tým, čo hovorí. Nebudem zatiaľ snovať argumenty.
Vyťahovanie minulosti
Pozor aj na opätovné otváranie starých rán počas aktuálnej hádky. Vyťahujete minulé konflikty? Nielenže tak zbytočne stupňujete napätie, ale tiež bránite riešeniu súčasného problému. Partner môže mať pocit, že mu neustále pripomínate staré previnenia či chyby a že mu v skutočnosti nikdy neodpustíte. Držte sa aktuálneho problému. Ak sa staré rany neuzavreli, možno by bolo lepšie sa o nich rozprávať mimo hádky a v pokojnej atmosfére.
Ignorovanie emócií
Niekedy sa v hneve sústredíme viac na fakty a argumenty a úplne ignorujeme emócie partnera. Výsledkom je, že sa druhá strana cíti nevypočutá a emocionálne izolovaná. Ak sa váš partner snaží vyjadriť svoje pocity, skúste sa na chvíľu zastaviť a venovať mu pozornosť. Uznať pocity druhého môže byť prvým krokom k zmiereniu.
Aj hádka má svoj šťastný koniec
To, či sa viete správne pohádať, určuje budúcnosť a kvalitu vášho vzťahu. Ak sa vyvarujete týchto bežných chýb a zameriate sa na zdravú, otvorenú komunikáciu, vybudujete si s partnerom hlbší a pevnejší vzťah. Hádka vás nemusí zničiť – môže byť naopak príležitosťou na rast a lepšie pochopenie seba a partnera. A potom prichádza na rad povestné udobrovanie...