Indulona a riaditeľka výroby radia: Rozoznáte kvalitu od klamstva?

Ľubomíra Gömöryová je riaditeľkou farmaceutickej výroby v spoločnosti Saneca Pharmaceuticals a vyštudovanou farmaceutkou na Univerzite Komenského v Bratislave.

 

Po návrate do Hlohovca nastúpila do závodu bývalej Slovakofarmy, kde pôsobí dodnes. Počas jej tridsaťročnej praxe sa zaoberala výrobou tabliet a pôsobila na vedúcich pozíciách rôznych stredísk farmaceutickej výroby. Pokiaľ však poznáte Indulonu, o čom vôbec nepochybujeme, tak vás možno prekvapí, že práve pani Gömöryová má na svedomí receptúry pre viac ako polovicu aktuálnych produktov Indulona. Nás, ako „maniakov" do kozmetiky najviac oslovil fakt, že Indulona ako jedna z mála spoločností na trhu testuje pri svojich krémoch aj chemické, fyzikálne a mikrobiologické vlastnosti.

 

Odporúčame: Vedela si o tom? Indulona Original je vhodná aj pre deti!

Indulona olivová

Zdroj: Shutterstock®

Slovo "prírodná" sa pri kozmetike používa pomerne často. Kedy je však pravdivé?

Záleží na tom, ako definujeme prírodnú kozmetiku – úplne prírodné sú napríklad lisované oleje alebo odvary z byliniek. Väčšina prírodnej kozmetiky obsahuje určité percento rastlinných výťažkov. Jednou z hlavných zložiek kozmetických produktov je voda, ktorá je základom pre rozvoj mikroorganizmov.

 

Je preto náročné pripraviť masti alebo krémy z čisto prírodných surovín – ich trvanlivosť je značne obmedzená, a preto ju treba zakonzervovať. Existujú aj prírodné konzervanty, ako napríklad esenciálne oleje (napríklad čajovníkový olej s dezinfekčným účinkom), rôzne soli (napríklad z Mŕtveho mora). Konzervuje sa tiež alkoholom alebo v poslednom období odsudzovanými parabénmi, ktoré však podľa najnovších štúdií spôsobujú menej alergií ako iné konzervanty. Netreba sa ich preto báť.

krém na ruky

Zdroj: Shutterstock®

Vieme my, ako bežní spotrebitelia, určiť rozdiely?

Na pohľad, z vône či z konzistencie nikto nedokáže s presnosťou určiť, či sa jedná o čisto prírodnú kozmetiku. Ak však máte citlivú pokožku, prírodná kozmetika nemusí byť pre vás to pravé orechové. Býva totiž častokrát dráždivejšia a menej kožou tolerovaná. Ako aj v iných oblastiach, aj v starostlivosti o pokožku platí, že menej je niekedy viac a jednoduché veci fungujú najlepšie.

 

Vyhľadávajte produkty, ktoré neobsahujú priveľa zložiek a také, ktoré obsahujú konzervanty s nízkym potenciálom dráždivosti a nízkou toxicitou. Na obaloch hľadajte kyselinu sorbovú a jej soli (Sorbic Acid, Sodium Sorbate, Potasium Sorbate a iné), kyselinu salicylovú a jej soli (Salicylic acid), kyselinu benzoovú a jej soli (Benzoic Acid, Sodium Benzoate a iné), Benzyl Alcohol, kyselinu dehydrooctovú a jej soli a tiež Phenoxylalkohol. Rozhodne sa vyhnite akémukoľvek krému, na ktorom sú viditeľné známky zmien – či už je to iná vôňa, sfarbenie, zakalenie, zhrčkavenie alebo oddelenie vodnej zložky od zvyšku.

telové mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré látky sú teda v skutočnosti naozaj neškodné?

Prednedávnom vznikli diskusie a neopodstatnené obavy ľudí napríklad z ropných produktov, pritom ide o základ takmer všetkých kozmetických produktov vrátane zubných pást. Ako základy krémov a mastí sa v dermatológii často využívajú uhľovodíky. Sem patria napríklad parafín a vazelína, ktoré sú dlhodobo využívané a dobre tolerované. Majú aj ďalšie výhodné vlastnosti, a preto sa často používajú aj ako základ pre topické lieky a tiež v kozmetike. Globálne má oveľa viac ľudí reakciu pokožky na rastlinné extrakty v porovnaní s vazelínou. Pokiaľ hovoríme o produktoch z lekárne, ľudia sa naozaj nemusia obávať zloženia kozmetiky. Zvlášť to platí u lekárskej kozmetiky a u výrobkov, ktoré sa vyrábajú vo farmaceutických podmienkach. Každý produkt prechádza kontrolou. Zloženie prípravkov určených na topické (povrchové) použitie – krémy, masti, gély či pasty sú určite bezpečné, pokiaľ pacient netrpí alergiou na použitú zložku, alebo sa napríklad nevystavuje priamemu slnečnému svetlu, ak sa to vzhľadom na zloženie neodporúča.

 

V praxi je však najväčším strašiakom pôvod produktov, na ktorý si treba dávať pozor. V dnešnej dobe sú cez internet dostupné rôzne neoverené a dermatologicky netestované kozmetické produkty, avšak so skvelým marketingom. Deklarujú určité zloženie, no namiesto toho je neskôr inštitúciami zistené použitie dokonca zakázaných látok. Známych je aj zopár prípadov pri produktoch dostupných z drogérie. Druhým extrémom sú kozmetické fejky, ktoré obalmi napodobňujú kvalitné značky a deklarujú určitú receptúru, no obsah je odlišný. Odporúčam preto používať overené produkty a najmä ich nakupovať len z dôveryhodných zdrojov.

olivový telový krém

Zdroj: Shutterstock®

Na pohľad obyčajný krém s množstvom pozitív!

Odnepamäti sa v liečiteľstve a neskôr v medicíne a farmácii využívala sila prírody alebo obsahové látky rastlín. Dnes vieme použiť do kozmetiky rastlinné extrakty alebo len vybrať ich určitú zložku, ktorej účinok je pre nás relevantný. V kozmetike sú prítomné aj pomocné látky ako emulgátory, stabilizátory a konzervanty, ktoré pomáhajú celkovému žiadanému efektu.

 

Dôležité je aj následné testovanie chemických, fyzikálnych a mikrobiologických vlastností. Kvalitné krémy by mali zvládnuť aj zmeny teploty. Pri Indulone robíme vždy laboratórne testy. Pokaždé namiešanú vzorku krému testujeme v termostate, ktorý je nastavený na 28˚C, odtiaľ putuje do chladničky a mrazničky, a nakoniec do trepačky, kde imitujeme transport. Krém musí napriek všetkému zostať bez zmien a až následne spustíme jeho výrobu vo veľkom.

prírodné zložky v kozmetike

Zdroj: Shutterstock®

Hrozia nám zdravotné problémy pri používaní neprírodnej kozmetiky?

Pokiaľ sa jedná o kozmetiku, ktorá je dermatologicky testovaná, má bezpečné zloženie a pacient netrpí alergiou na žiadnu z obsahových látok, nemal by nastať problém. Tu sú platné postupy správnej výrobnej praxe, ktorá zaručuje, že je výrobok bezpečný. Je však dôležité sa pred použitím poradiť - niektoré produkty nie sú vhodné pre tehotné ženy, malé deti alebo sa po ich použití nesmie pokožka vystavovať priamemu slnečnému žiareniu či soláriu.

 

Pre najcitlivejšie typy pokožky odporúčam krém s vysokým obsahom vazelíny a s konzervantmi, ktoré sú všeobecne tolerované, spomínam ich vyššie. Úplne overená je modrá Indulona, dnes známa ako Indulona Original. Neexistuje zmienka alebo akýkoľvek záznam o alergickej reakcii či inom nežiaducom účinku, a to je na trhu už takmer 70 rokov, ja sa s ňou stretávam v praxi viac ako 30 rokov. S obľubou ju používajú v pôrodniciach na starostlivosť o pokožku novorodencov a je tiež veľmi vyhľadávaná ľuďmi s ochoreniami kože.

Indulona pre deti

Zdroj: Shutterstock®

5 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

10.12.2017 02:01

Indulonu poznám roky, otec ju nosil z práce kde ju "fasoval". Vyskúšala som takmer všetky druhy a musím uznať že sú naozaj kvalitka...no vždy som ju mala zafixovanú ako krém na ruky. Neskôr som zistila, že ju ľudia používajú bežne aj na tvár a napríklad kolegyňa mala veľmi peknú udržiavanú pleť- mysleli sme si že chodí ku kozmetičke atď a tá sa len smiala, že používa indulonu.Rovnako ju celé roky používa Petra Černocká a všetci vieme, ako dobre táto pani vyzerá..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 11:23

Indulona bola a je určite v každej domácnosti, je super

Vaše meno:

Ingrid Štefanová st.

Ingrid Štefanová st.

11.12.2017 14:20

poznam od dedstva,vtedy bola legendou

Vaše meno:

Vlasta Tóthová

Vlasta Tóthová

12.12.2017 19:52

Indulonu poznáme už roky. Nosili sme ju domov z práce a potom sme sa s ňou natierali aj celý.
Dobrá vec - stará klasika

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

12.12.2017 20:00

máloktorá značka vydrží na trhu toľko rokov

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE