Počuli ste už niekedy o cica krémoch? Možno tak trochu úsmevným slovkom cica sú označované nielen krémy, ale aj séra či iné kozmetické prípravky, ktorých hlavnou zložkou je výťažok z rastliny Centella asiatica, ktorá je často nazývaná skratkou či prezývkou cica. Reč je o liečivej byline z Ázie, ktorá je oddávna neoddeliteľnou súčasťou tradičnej medicíny tunajších kultúr. Prečo je práve táto rastlinka tak nápomocná našej pleti a pri ktorých kožných problémoch dokáže byť užitočná? Aké sú vo všeobecnosti jej účinky? A pre koho je cica krém ako stvorený?
Poznáte pupočník ázijský?
Rastlinu s latinským názvom Centella asiatica u nás poznáme ako pupočník ázijský, všeobecne známa je však aj pod označením gotu kola. Pupočník je nízka trváca rastlina s plazivou stonkou, ktorá dorastá do dĺžky až okolo 30 centimetrov. Z nej vyrastajú tenké dlhé listové stonky nesúce sýtozelené listy v tvare polmesiaca alebo kruhu. Hojne sa rozrastá a ľahko vytvára súvislý zelený koberec. Kvety sú len drobné a nenápadné, zvyčajne neprerastajú listy. Rastú v malých guľovitých zhlukoch.
Pupočníku sa dobre darí najmä v horúcich močaristých oblastiach, a to vo viacerých kútoch Ázie. Nájdeme ho v Indonézii, na Srí Lanke, v Číne, ale aj na ďalších kontinentoch, a to napríklad na juhu Afriky či v Austrálii. Na liečebné účely sa už oddávna využívali listy rastliny, prípadne mladé výhonky. Napríklad v Ázii je pupočník nielen súčasťou tradičnej medicíny, ale dokonca našiel uplatnenie aj v gastronómii. Pridávaný je najmä do šalátov ako listová zelenina. Okrem toho sa z jeho výťažkov vyrába mnoho doplnkov stravy, napríklad vo forme čajov, tinktúr, kapsúl a podobne.
Odporúčame: Svrbiace znamienko: Treba sa vždy obávať iba rakoviny?
Centella asiatica ako súčasť tradičnej medicíny
V Číne dostala Centella asiatica ľudové pomenovanie fontána mladosti. V mnohých kultúrach totiž rastline gotu kola pripisovali schopnosť podporovať dlhovekosť. Pupočník je rovnako súčasťou ajurvédy či africkej ľudovej medicíny. V rastline nachádzame viaceré účinné látky, napríklad rôzne flavonoidy, glykozidy, vitamíny, látky s antioxidačným pôsobením, aminokyseliny, minerály, saponíny a ďalšie látky. Gotu kola pôsobí protizápalovo, antivírusovo aj antibakteriálne. Blahodarný vplyv má na telo pri použití zvnútra i zvonka. Pozitívne pritom ovplyvňuje fyzické, ako aj psychické zdravie.
Podľa tradičnej medicíny má rastlina Centella asiatica nasledujúce účinky:
- podporuje mentálne funkcie,
- zlepšuje pamäť a schopnosť sústrediť sa,
- eliminuje únavu, úzkosti, stres a depresívne nálady,
- posilňuje nervový systém,
- prispieva k normálnej funkcii kardiovaskulárneho systému,
- zlepšuje periférny krvný obeh (pomoc pri studených nohách a rukách),
- prispieva k prevencii trombózy (odporúča sa pri dlhom cestovaní alebo užívaní antikoncepcie),
- celkovo posilňuje obranyschopnosť organizmu,
- pôsobí proti nespavosti,
- prispieva k prevencii lymfatických opuchov,
- pomáha pri ženských problémoch – neplodnosť, menopauza, nepravidelný cyklus.
Odporúčame: Typy akné: Ako rozlíšiť akné u dospelých, detí, podľa príčiny či prejavov?
Aké účinky má cica krém?
Centella asiatica nemá len vyššie spomínané účinky. Blahodarný vplyv má totižto aj na pokožku ľudského tela, čo je pravdepodobne hlavný dôvod, prečo výťažky z rastliny začali výrobcovia kozmetiky pridávať do produktov pleťovej aj telovej starostlivosti. Vďaka jedinečným účinkom pupučníka ázijského sú cica krémy vítanými pomocníkmi pri starostlivosti o pleť. Centella asiatica výrazne prispieva k zmierňovaniu rôznych kožných problémov, akými sú napríklad aj psoriáza, dermatitídy a iné kožné ochorenia, taktiež kožné rany a popáleniny.
Rastlina má spevňujúci účinok na pokožku, dokonca znižuje riziko výskytu strií a keloidných jaziev. Stimuluje tvorbu kolagénu a napomáha zlepšiť vzhľad starnúcej pleti, je teda vítanou zložkou v krémoch proti vráskam. Zlepšuje stav jemných vrások a liniek, zvyšuje pružnosť kože a tonizuje ju. Výťažky z pupočníka sú tiež pridávané do kozmetických prípravkov, ktoré sú určené na boj s celulitídou.
Cica krémy sú vďaka obsahu cennej rastlinky charakteristické nasledujúcimi účinkami:
- pôsobia hojivo, regeneračne a zároveň upokojujúco,
- obnovujú kožnú bariéru,
- napomáhajú ošetrovať drobné škrabance, odreniny či zapareniny,
- zmierňujú následky po dermatologických zákrokoch,
- bojujú proti príznakom starnutia na pleti,
- vyživujú pokožku,
- vďaka obsahu antioxidantov chránia kožu pred voľnými radikálmi,
- v prípade vlasovej kozmetiky obnovujú hladkosť a štruktúru vlasov, posilňujú vlasové vlákno.
Odporúčame: Prečo je jazmínový olej úplnou jednotkou? Pleť si ho zamiluje!
Pre koho je cica krém ako stvorený?
Cica krémy sú, takpovediac, krémami pre celú rodinu, sú vhodné na používanie u najmladších jedincov, ako aj seniorov. Krémy s obsahom Centella asiatica môžu byť v prvom rade veľkým pomocníkom pri rôznych kožných ochoreniach. Pomáhať môžu napríklad aj v prípade plienkovej dermatitídy u bábätiek. Taktiež môžu cica krémy vyskúšať osoby, ktoré trápi ekzematická pokožka, lupienka či rosacea. Zamilovať si ich môžu i majiteľky veľmi citlivej alebo nadmerne suchej pleti. Krémy kožu rýchlo upokojujú, hydratujú a vyživujú.
Vhodné sú na ošetrenie suchých miest na rôznych častiach tela (napríklad suché lakte alebo kolená), taktiež účinne tlmia nepríjemné svrbenie. Cica krémy napomáhajú zjemňovať vzhľad celulitídy a pre ženy so zrelou pleťou sú dobrým pomocníkom v boji s vráskami.