Vedeli ste, že aj Aloe vera má svoju sestru? Aloa stromčekovitá (lat. Aloe arborescens, angl. bitter aloe, čes. aloe stromovitá) je sukulentná okrasná a zároveň aj liečivá (čo by to inak bolo za alou?!) rastlina. Patrí do čeľade ľaliovité a dokáže dorásť do dvoj- až pätmetrovej výšky. Čo vás však zrejme bude zaujímať viac, to je práve jej liečivá stránka, máme pravdu? Poďme sa teda na alou stromčekovitú pozrieť detailnejšie!
Vypestujte si ju samy!
Aloa stromčekovitá je ako stvorená na pestovanie v zimnej záhrade, skleníku alebo na balkóne, ale s dostatkom slnka a sucha. Má vysokú odolnosť voči škodcom a pokiaľ ide o teploty, zvláda tie do -4 °C. Je však potrebné ju zazimovať a to pri teplote vyššej, ako 5 °C, s minimálnym zalievaním. Ak by ste si ju chceli obzrieť vo voľnej prírode, tak ju treba hľadať na suchých, kamenistých a piesočnatých miestach, avšak jedine v Afrike, na Arabskom polostrove a možno ešte tak na pobreží Stredozemného mora – predovšetkým na juhu Španielska a Francúzska. Táto aloa má hrubé sukulentné listy, sfarbené do sivozelena, šabľovité a mäsité, s matným povrchom a tŕnistými okrajmi.
Neprehliadni: Poznáš všetky možnosti, ako spracovať listy Aloe vera? A čo tieto?
Kvitne v nezvyčajných časoch, teda od januára do marca a potom aj v novembri, veľkými oranžovými až červenými kvetmi. Ide o tretí najrozšírenejší druh aloy. Vo voľnej prírode dorastá aloa stromčekovitá až do výšky päť metrov, avšak pestovaná v kvetináči alebo nádobe najviac do dvoch metrov. Aloa stromčekovitá sa vo veľkom využíva v rámci farmaceutického a kozmetického priemyslu. Ako v prípade Aloe vera, aj pri tejto aloe je najcennejšou zložkou dreň z listov. Tento gél je plný liečivých látok, za všetky spomeňme aspoň vzácne biostimulátory, vitamíny, nataloín, rabarberon, živice, minerálne látky, organické kyseliny, enzýmy, horčiny či aloín. Gél získavame takisto narezaním listov. Býva často využívaný na výrobu rôznych balzamov, sprchových gélov, pleťových masiek a krémov.
Účinky aloy stromčekovitej na zdravie a krásu človeka:
- hojí rany, preležaniny, akné, uštipnutia hmyzom, spálenia slnkom a iné popáleniny
- lieči cukrovku a chronickú gastritídu
- má silné očistné a antibakteriálne účinky
- podporuje imunitný systém a chuť do jedla
- pôsobí ako preháňadlo
- vyživuje pokožku
Ako vidíte, ani táto aloa svoj silný rod nezaprie – jej schopnosti sú výrazne podobné tým, za ktoré vďačíme jej populárnejšej sestre, Aloe vera.
Odporúčame: Skalná ruža nie je len okrasa, ale aj účinný liek! Ako je to možné?
Maska z aloy stromčekovitej na suchú pleť
Budete potrebovať: 1 PL gélu z aloy stromčekovitej (môže byť aj Aloe vera), 1 PL ovsenej múky, 1 ČL ricínového oleja (môže byť aj iný rastlinný olej), 1 ČL medu, 2 kvapky éterického oleja (napríklad gerániového)
Všetky zložky spolu dôkladne premiešajte a masku naneste na tvár. Nechajte pôsobiť približne 15 minút, potom umyte teplou alebo vlažnou vodou. Ak vám nejaká maska zostane, skladujte ju v chladničke. Táto maska vašu pleť dokonalo hydratuje a vyživí.