Kapusta je mesačnou potravinou. Starovekí liečitelia tvrdili, že obsahuje mesačnú silu, pretože rastie v mesačnom svetle. Moderná veda jej silu potvrdila, avšak z vedeckého hľadiska. Kapusta obsahuje vysoké množstvo síry a vitamínu C, čo sú základné prvky dôležité pre človeka. Preto táto potravina stojí za povšimnutie.
Ak aj vy patríte k milovníkom halušiek s kapustou, domácich kapustových piroh, strapačiek s kyslou kapustou, kapustnice a podobných jedál, zbystrite pozornosť a spoznajte s nami vlastnosti, ktorými vyniká kyslá kapusta. Ak chcete mať krásnu žiarivú pokožku a dostatočne silný imunitný systém na to, aby dokázal bojovať s akoukoľvek chorobou a infekciou, babička radí – doprajte si túto obyčajnú zeleninu!
Odporúčame: Objav zlaté mlieko: Zlepší trávenie a podporuje obranyschopnosť!
Kyslá kapusta je probiotické jedlo
Ak si robievate domácu kapustu, viete, že musí niekoľko mesiacov kvasiť, aby bola poriadne kyslá. V tomto procese kysnutia kapusta získava probiotickú silu, pretože tak začne produkovať populáciu živých baktérií. Tieto baktérie sú prospešné hlavne pre naše trávenie a zdravie čriev. Tieto probiotické kultúry tiež dokážu podporiť imunitný systém a zmierniť hnačku spôsobenú užívaním antibiotík. Avšak, platí to len v prípade čerstvej, tepelne neupravovanej kyslej kapusty. Akonáhle ju tepelne spracujete, prichádza o túto vlastnosť.
Vláknina pre srdce
Inštitút medicíny určil priemerný denný príjem vlákniny potrebný na ochranu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Na dosiahnutie maximálneho zdravotného prínosu sa preto ženám odporúča konzumovať denne 25 gramov kapusty, u mužov je odporúčaná denná dávka 38 gramov kyslej kapusty. Totiž vláknina obsiahnutá v kyslej kapuste sa viaže na tuky a cholesterol, čím zabraňuje ich ukladaniu. V dôsledku toho je menšie riziko prejavov kardiovaskulárnych problémov.
Zaujme ťa: Kumkvat: Počula si už o tomto ovocí? Ak nie, tak určite ochutnaj!
Vitamíny pre silné kosti
Povesť vitamínu C je spojená s jeho antioxidačnými vlastnosťami a vitamín K je známy svojou úlohou pri zrážanlivosti krvi. Okrem toho je to silná dvojka nevyhnutná pre silné kosti. Kostná stavba začína reťazcami kolagénu. K tomu sa pridávajú vápnik a fosfor, ktoré pomáhajú vytvárať kosť. Vitamín C je potrebný pre tvorbu kolagénu a vitamín K zas vyrába bielkoviny, ktoré regulujú mineralizáciu kostí. Takže, prejedzte sa k silným kostiam vďaka kyslej kapuste. Jedna šálka kapusty obsahuje 35 % odporúčanej dennej dávky vitamínu C a 23 % vitamínu K.
Zdroj železa pre energiu
Bez železa v našom organizme takmer nič nefunguje správne. Bez neho nemôžu červené krvinky prenášať kyslík v tele, v dôsledku čoho klesá energia a navyše, môže sa u človeka prejaviť anémia (chudokrvnosť). Železo navyše ovplyvňuje celkovú energiu. A teda nízka úroveň železa zapríčiňuje aj nízky pracovný výkon. Keďže železo obsiahnuté v rastlinách sa samo osebe účinne neabsorbuje, potrebuje podporné vitamíny, ktoré mú v tomto pomáhajú. V kyslej kapuste to sú vitamín C a kyselina mliečna. A aby sme nezabudli, kyslá kapusta obsahuje 12 % odporúčanej dennej dávky železa.
Účinky kyslej kapusty na pokožku:
- Pôsobí proti starnutiu pokožky – kyslá kapusta obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, ktorý udržuje pokožku mladistvú a spomaľuje proces starnutia. Navyše, obsahuje vitamín A a vitamín D, ktoré udržujú pokožku čistú, žiarivú a zdravú.
- Liečivé vlastnosti – kyslá kapusta má priaznivé účinky pri liečbe pokožky. Preto je vhodná ako obklad na kožné problémy ako je ekzém, psoriáza, akné, štípance alebo vredy na nohách. Dokonca pomáha liečiť artritídu.
- Zlepšuje vzhľad pokožky – kyslá kapusta obsahuje vitamín E, ktorý pôsobí ako antioxidant a zároveň pomáha zlepšovať stav pleti. Draslík zas pomáha detoxikovať organizmus a teda aj pleť. Vitamín A zas pomáha v boji proti infekciám. Všetky tieto vitamíny a minerály dokopy prispievajú k rozjasneniu pleti a bojujú proti infekciám.
- Odstraňuje akné – táto zelenina navyše obsahuje síru, ktorá je považovaná za prírodný minerál krásy. Má vysušujúce účinky, vďaka čomu vysušuje akné a vyrážky.
Odporúčame: Nevieš, ako cvičiť brušáky? Poradíme ti ako správne na to!
Pozitívne účinky na vlasy:
- Stimuluje rast vlasov – aj v tomto prípade zohráva hlavnú rolu vitamín A, ktorý stimuluje rast vlasov. Skúste si vytvoriť domácu masku – rozmixujte ½ šálky varenej kyslej kapusty a 1/8 šálky čerstvej citrónovej šťavy. Pastu vmasírujte do pokožky hlavy, nechajte pôsobiť 30 minút a následne si vlasy umyte šampónom.
- Hladké a zdravé vlasy – kapusta vyživuje vlasy od korienkov, vďaka čomu sú hodvábne lesklé. Stačí, ak si aplikujete šťavu z kyslej kapusty ku korienkom a necháte pôsobiť hodinu.
Pozri aj: Borievka obyčajná: Je ten správny čas na zber liečivých bobúľ!