Babičkine superpotraviny: Kyslá kapusta je vitamínová bomba pre zdravie a krásu!

Kapusta je mesačnou potravinou. Starovekí liečitelia tvrdili, že obsahuje mesačnú silu, pretože rastie v mesačnom svetle. Moderná veda jej silu potvrdila, avšak z vedeckého hľadiska. Kapusta obsahuje vysoké množstvo síry a vitamínu C, čo sú základné prvky dôležité pre človeka. Preto táto potravina stojí za povšimnutie.

 

Ak aj vy patríte k milovníkom halušiek s kapustou, domácich kapustových piroh, strapačiek s kyslou kapustou, kapustnice a podobných jedál, zbystrite pozornosť a spoznajte s nami vlastnosti, ktorými vyniká kyslá kapusta. Ak chcete mať krásnu žiarivú pokožku a dostatočne silný imunitný systém na to, aby dokázal bojovať s akoukoľvek chorobou a infekciou, babička radí – doprajte si túto obyčajnú zeleninu!

 

Odporúčame: Objav zlaté mlieko: Zlepší trávenie a podporuje obranyschopnosť!

Tráviaci systém

Zdroj: Shutterstock®

Kyslá kapusta je probiotické jedlo

Ak si robievate domácu kapustu, viete, že musí niekoľko mesiacov kvasiť, aby bola poriadne kyslá. V tomto procese kysnutia kapusta získava probiotickú silu, pretože tak začne produkovať populáciu živých baktérií. Tieto baktérie sú prospešné hlavne pre naše trávenie a zdravie čriev. Tieto probiotické kultúry tiež dokážu podporiť imunitný systém a zmierniť hnačku spôsobenú užívaním antibiotík. Avšak, platí to len v prípade čerstvej, tepelne neupravovanej kyslej kapusty. Akonáhle ju tepelne spracujete, prichádza o túto vlastnosť. 

Kardiovaskulárny systém

Zdroj: Shutterstock®

Vláknina pre srdce

Inštitút medicíny určil priemerný denný príjem vlákniny potrebný na ochranu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Na dosiahnutie maximálneho zdravotného prínosu sa preto ženám odporúča konzumovať denne 25 gramov kapusty, u mužov je odporúčaná denná dávka 38 gramov kyslej kapusty. Totiž vláknina obsiahnutá v kyslej kapuste sa viaže na tuky a cholesterol, čím zabraňuje ich ukladaniu. V dôsledku toho je menšie riziko prejavov kardiovaskulárnych problémov. 

 

Zaujme ťa: Kumkvat: Počula si už o tomto ovocí? Ak nie, tak určite ochutnaj!

zdroj vitamínu C

Zdroj: Shutterstock®

Vitamíny pre silné kosti

Povesť vitamínu C je spojená s jeho antioxidačnými vlastnosťami a vitamín K je známy svojou úlohou pri zrážanlivosti krvi. Okrem toho je to silná dvojka nevyhnutná pre silné kosti. Kostná stavba začína reťazcami kolagénu. K tomu sa pridávajú vápnik a fosfor, ktoré pomáhajú vytvárať kosť. Vitamín C je potrebný pre tvorbu kolagénu a vitamín K zas vyrába bielkoviny, ktoré regulujú mineralizáciu kostí. Takže, prejedzte sa k silným kostiam vďaka kyslej kapuste. Jedna šálka kapusty obsahuje 35 % odporúčanej dennej dávky vitamínu C a 23 % vitamínu K. 

Čerpanie energie

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj železa pre energiu

Bez železa v našom organizme takmer nič nefunguje správne. Bez neho nemôžu červené krvinky prenášať kyslík v tele, v dôsledku čoho klesá energia a navyše, môže sa u človeka prejaviť anémia (chudokrvnosť). Železo navyše ovplyvňuje celkovú energiu. A teda nízka úroveň železa zapríčiňuje aj nízky pracovný výkon. Keďže železo obsiahnuté v rastlinách sa samo osebe účinne neabsorbuje, potrebuje podporné vitamíny, ktoré mú v tomto pomáhajú. V kyslej kapuste to sú vitamín C a kyselina mliečna. A aby sme nezabudli, kyslá kapusta obsahuje 12 % odporúčanej dennej dávky železa. 

 

Pozri aj: 13 krajín, kde je chuť kávy iná než u nás

Účinky na pokožku

Zdroj: Shutterstock®

Účinky kyslej kapusty na pokožku:

  • Pôsobí proti starnutiu pokožky – kyslá kapusta obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, ktorý udržuje pokožku mladistvú a spomaľuje proces starnutia. Navyše, obsahuje vitamín A a vitamín D, ktoré udržujú pokožku čistú, žiarivú a zdravú.
  • Liečivé vlastnosti – kyslá kapusta má priaznivé účinky pri liečbe pokožky. Preto je vhodná ako obklad na kožné problémy ako je ekzém, psoriáza, akné, štípance alebo vredy na nohách. Dokonca pomáha liečiť artritídu.
  • Zlepšuje vzhľad pokožky – kyslá kapusta obsahuje vitamín E, ktorý pôsobí ako antioxidant a zároveň pomáha zlepšovať stav pleti. Draslík zas pomáha detoxikovať organizmus a teda aj pleť. Vitamín A zas pomáha v boji proti infekciám. Všetky tieto vitamíny a minerály dokopy prispievajú k rozjasneniu pleti a bojujú proti infekciám.
  • Odstraňuje akné – táto zelenina navyše obsahuje síru, ktorá je považovaná za prírodný minerál krásy. Má vysušujúce účinky, vďaka čomu vysušuje akné a vyrážky. 

 

Odporúčame: Nevieš, ako cvičiť brušáky? Poradíme ti ako správne na to!

Účinky na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Pozitívne účinky na vlasy:

  • Stimuluje rast vlasov – aj v tomto prípade zohráva hlavnú rolu vitamín A, ktorý stimuluje rast vlasov. Skúste si vytvoriť domácu masku – rozmixujte ½ šálky varenej kyslej kapusty a 1/8 šálky čerstvej citrónovej šťavy. Pastu vmasírujte do pokožky hlavy, nechajte pôsobiť 30 minút a následne si vlasy umyte šampónom.
  • Hladké a zdravé vlasy –  kapusta vyživuje vlasy od korienkov, vďaka čomu sú hodvábne lesklé. Stačí, ak si aplikujete šťavu z kyslej kapusty ku korienkom a necháte pôsobiť hodinu. 

 

Pozri aj: Borievka obyčajná: Je ten správny čas na zber liečivých bobúľ!

18 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

11.09.2017 07:28

kyslá kapusta, má veľmi veľa vitamínikov.... máme ju veľmi radi....raz sa mi stala taká príhoda s kapustou že som si povedla že si urobím očistnú kúru s vodou z kyslej kapusty... n dopadlo to tak, že som celý deň sedela na záchode.... ani do práce som nevedela ísť... no prečistila a poriadne...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

11.09.2017 07:45

už sa blíži čas nakladania kapusty, máme ju veľmi radi a ešte je aj veľmi prospešná

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.09.2017 08:25

jeseň, čas, kedy aj kapustička začne opäť kraľovať, nakladať sa, naše zdravie plné vitamínov na dlhú zimu...

Vaše meno:

benynka

benynka

11.09.2017 09:40

každý rok si nakladáme kapustu a neviem si predstaviť zimu bez kapustných jedál a Vianoce bez kapustnice

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

11.09.2017 09:41

kyslá kapusta je výborná potravina,dá sa použiť na mnoho spôsobov.

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

11.09.2017 13:56

milujeme doma kyslú kapustu a jedlá z nej by sme jedli aj dva krát do týždňa... máme ju radi ale aj surovú iba tak ku chlebíku

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

11.09.2017 17:22

kyslu kapustu mám rada a volakedy som zvykla jesť aj surovú kyslú kapustu aj keď teraz už pomenej.. ale variť z nej zvykneme často

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

11.09.2017 21:56

kyslá kapusta je vitamínová bomba...

Vaše meno:

Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

11.09.2017 22:58

Také staré jedlo a pritom tak významné v našej strave pre zdravie , krásu a ešte aj velmi chutné :). Staré mamy vedeli čo robia :)

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

12.09.2017 14:12

...a ešte na koľko spôsobov sa dá kapustička pripraviť, každý si nájde to svoje...bodaj by každý liek chutil tak fantasticky

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

12.09.2017 19:26

kyslú kapustu používam v kuchyni dosť často na veľa spôsobov

Vaše meno:

Alzbeta Rybanska

Alzbeta Rybanska

13.09.2017 12:04

kysla kapusta od mojej starkej je na nezaplatenie :)

Vaše meno:

Majka Frnová

Majka Frnová

13.09.2017 14:34

kyslá kapusta je mega vitamín

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

13.09.2017 19:28

ešte že existuje... mám ju rada na sladko aj na slano

Vaše meno:

Anna Podmanická

Anna Podmanická

17.09.2017 14:55

Myslím si, že keby sme ju používali na všetko, čo sa píše, určite by nám ten súdok, ktorý pravidelne na zimu napĺňame nestačil. My ju používame zásadne iba ako chutnú potravinu.

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

24.09.2017 23:43

Aj u nás fičí kyslá kapusta už od detstva :).. Nedáme na ňu dopustiť :)

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

24.11.2018 11:31

no skoda ze ju momentalne nemohzem jest... ale ked budem moct zacnem :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

04.05.2020 15:56

Mám ju rada, aj keď mi robí nedobre na trávenie a nadúva ma z nej.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE