Iste sme už začuli, že krém zamŕza na pleti, kozmetika je návyková, mejkap upcháva póry... Poznáme už mnohé najväčšie mýty v starostlivosti o pleť, ktoré nájdete na internete a dokonca o nich hovoria aj niektoré samozvané odborníčky.
Surfujeme na internete, čítame recenzie, hľadáme na fórach informácie, až zrazu narazíme na "niečo zaujímavé“, čoho sa hneď chytíme.
Náš horúci jazýček sa s tým pochváli jednej kamarátke, tá to posunie ďalšej, ďalšia ďalšej a takto vznikajú dezinformácie, ktoré sa lievikovito šíria naším ženským svetom.
Niektoré informácie nedávajú zmysel a niektoré len stačí vyvrátiť. Pýtame si rady od odborníčok, hľadáme na internete, surfujeme a informujeme sa na rôznych kanáloch, aby sme mali pleť čo najkrajšiu. Smutné je, že niektoré z týchto mýtov vypúšťajú do éteru aj odborníčky, od ktorých by ste čakali, že vám hovoria pravdu. Niekedy však aj ony dostanú nesprávne informácie a tomu sa netreba čudovať. Internet je samozrejme plný bludov a klamstiev.
Pozri tiež: Najčastejšie chyby v líčení obočia: Čomu sa pri dokresľovaní vyhnúť?
Najčastejšie dezinformácie starostlivosti o pleť na internete
1. Krém v zime na pleti zamŕza
Videli sme už niekedy človeka s ľadom a cencúľmi na tvári? Hydratačné krémy sú emulzie dvoch typov: typ olej vo vode (o/v), ktoré sú ľahšie a vhodné aj pre mastnú pleť. Druhými sú emulzie typu voda v oleji (v/o), ktoré majú výraznejší hydratačný účinok než krémy typu (o/v), avšak kvôli moderným technológiám to už nemusia byť tie ťažké, mastné krémy.
Obidva typy sú hydratačné, ale vďaka termoregulačnej funkcii našej kože a tomu, že naše telo má bežnú teplotu okolo 36 °C, nijaký krém nemôže na pleti zamŕzať! Pokiaľ však nepoužívame ochranný mejkap, je vhodné v zime aplikovať mastnejšie krémy, ktoré plnia účel bariéry a chránia nás pred nízkymi teplotami a mrazom.
Pozri tiež: Nahraď sladené nápoje čistou vodou a sleduj, aké zázraky sa stanú s tvojím
Mnohokrát si však pri výbere starostlivosti o pleť škodíme samé. Nevieme, aký máme typ pleti, nevieme na akú pleť je daný prípravok určený, nevieme jeho zloženie, nepozorne prečítame údaje na obale, kúpime ho, používame a potom prípravok nefunguje, ba priam škodí. Kozmetika je bezpečná, no treba si vedieť správne vybrať. Na to sú odborníci, ktorých sa osloviť. Hľadajte však tých správnych, s dobrými referenciami.
2. Make-up upcháva póry
Pokrok v moderných technológiách zabezpečil, že oproti minulosti, kedy sa mejkapy vyrábali z kukuričnej múky, boli hutné a zaťažovali pleť, dnes sú veľmi kvalitné a ľahučké, obohatené o ochranné, prospešné látky a vitamíny. Dokonca majú hydratačný účinok a bojujú proti vráskam. Mnohé sú taktiež nekomedogénne - neupchávajú póry.
Problém sa môže dostaviť , ak večer pleť od mejkapu dôkladne neočistíme. Počas noci sa pleť obnovuje, regeneruje a "zje"všetko, čo jej večer dáme, tzn. zmes nečistôt, potu a mazu. Tiež je dôležité vybrať si mejkap vhodný na daný typ pleti, v ideálnom prípade bez alkoholu.
Pozri si tiež: Zapletané obočie: Bláznivé trendy neustále pribúdajú!
3. Pleť si zvykne na kozmetiku a napokon nepomáha
Iste ste už počuli podobnú vetu: „Keď začnem už teraz používať účinnú kozmetiku a pleť si na ňu zvykne, čo budem používať, keď budem mať päťdesiat?“
Naše telo žije z vody, potravy, vitamínov a minerálov. Ak mu to nedáme, odzrkadlí sa to na našom zdraví. Takto funguje aj naša pleť. Preto kozmetika nie priamo, ale v istom slova zmysle návyková je. Musíme sa o ňu starať stále, v každom veku. Inak to nefunguje. Avšak v každom veku či stave pleti je potrebné prípravky vyberať rozumne.