Dnešná rubrika o Zdraví bude venovaná istému rastlinnému oleju. Nápovedou môže byť informácia, že tento olej sa získava zo semien rastlinky Ricinus communis.
Tá sa využíva nielen v rámci ľudového liečiteľstva, ale aj ako zložka v kozmetike, súčasť aromatických látok v potravinárskom priemysle a v iných odvetviach. Áno, ide o ricínový olej.
Bezfarebný olej bez chuti a vône je známy svojimi antibakteriálnymi, protivírusovými a protiplesňovými účinkami. Olej sa používal už v minulosti, avšak pri užívaní ricínového oleja treba byť aj opatrný. Pri nadmernom užití sa môžu prejaviť vedľajšie účinky v oblasti zažívacích a kožných problémov.
Odporúčame prečítať: Chráňte svoje prsia prevenciou
Napriek tomu má ricínový olej mnoho výhod
Kozmetické účinky:
- Účinné hojenie rán – potieraním postihnutého miesta olejom sa redukuje tvorba jaziev a urýchľuje sa ich hojenie (pred samotným nanesením oleja je vhodné, aby sa miesto navlhčilo, olej sa tak lepšie vstrebe do pokožky)
- Olej pomáha pri regenerovaní suchej a citlivej pokožky. Rovnako podporuje hydratáciu
- Pomáha pri ošetrovaní suchých, poškodených a citlivých rúk
- Ricínovému oleju sa pripisujú aj rastové schopnosti – potieraním rias vatovou tyčinkou, ktorá je namočená do oleja (poslúži aj stará kefka zo špirály), riasy posilní a dodá im objem (dávajte pozor, aby sa olej nedostal do očí)
- Vhodný je aj na suché končeky vlasov
Odporúčame prečítať: Prebicyklujte sa k dobrej kondícii a zdraviu
Zdravotné účinky:
- Antibakteriálne, protivírusové a protiplesňové účinky
- Na bolesti svalov a kĺbov sa používajú zábaly z ricínového oleja
- Vo všeobecnosti sa neodporúča vnútorne konzumovať ricínový olej, a to najmä z toho dôvodu, že je známy svojimi laxatívnymi účinkami (v tomto prípade dokáže účinne prečistiť tráviaci trakt a pomáha organizmus detoxikovať od škodlivín – užívajte iba v malých dávkach)
Odporúčame prečítať: Ako si poradiť s ekzémom?
OTÁZKA PRE VÁS:
Máte skúsenosti s ricínovým olejom?
www.thinkstockphotos.com