V dnešnej rubrike o zdraví sa budeme venovať pomerne chúlostivej téme, ktorou je práve rakovina prsníka.
Viete, že jedna z desiatich žien ochorie na rakovinu prsníka?
V prípade, že ste si v prsníku nahmatali istú abnormalitu alebo hrčku, zostaňte pokojná. Až tri zo štyroch hrčiek sú neškodné nezhubné zmeny, ako sú napríklad cysty naplnené tekutinou.
Priznajte si, čo pre svoje prsníky a zdravie robíte vy? Prevencia je dôležitá, preto ju netreba zanedbávať.
Práve rakovina prsníka je najčastejšou formou rakoviny u žien. Ochorenie sa väčšinou vyskytuje vo vekovej kategórii 55-65 rokov, avšak organizmus môže zasiahnuť už v oveľa mladšom veku.
Odporúčame prečítať: Ako si poradiť s ekzémom?
Ako vzniká rakovina?
V našom organizme sa nachádza a neustále obmieňa približne 60 až 100 miliárd buniek. Bunka, ktorá nie je v ,,poriadku“ sa začína abnormálne deliť, z počiatočnej jednej bunky tak vyrastie nádor. V niektorých prípadoch však nemusí byť životu ohrozujúci.
Nádor má dve formy. Jednou z nich je takzvaný nezhubný (benígny) a zhubný (malígny) nádor. Kým malígny nádor sa neustále delí a poškodzuje tkanivá, benígny nádor nie je zvyčajne nebezpečný.
Odporúčame prečítať: Strašiak menom predmenštruačný syndróm
Prevencia – povinnosť, ktorú by mala dodržiavať každá z nás
Návštevu svojho gynekológa by ste nemali zanedbávať. Ide predovšetkým o vaše zdravie. Diagnóza zistená včas má oveľa lepšie vyhliadky na úspešnú liečbu ako odkladanie návštevy odborníka pre strach z možnej choroby.
Nárok na pravidelnú preventívnu gynekologickú prehliadku má každá žena po dovŕšení 18 rokov. Samozrejme, v prípade ťažkostí, návštevu odborníka neodkladajte a dohodnite si vyšetrenie čo najskôr.
Odporúčame prečítať: Akupunktúrou ku zdraviu
Okrem iných, nemenej dôležitých vyšetrení v rámci preventívnej prehliadky vás gynekológ požiada, aby ste sa vyzliekli od pol pása nahor. Nasleduje vyšetrenie prsníkov na základe ich vonkajšej prehliadky, ale i pohmatom.
Gynekológ si všíma symetriu vašich prsníkov, možné zmeny tvaru, kože, ale aj výtok z bradavky. Pohmatom skontroluje oba prsníky, ale aj oblasť v podpazuší.
Samovyšetrenie prsníkov by malo byť u každej ženy samozrejmosťou. Tela sa dotýkame v rutinných činnostiach, ako napríklad sprchovanie, preto by vám samovyšetrenie nemalo byť ,,cudzie“.
Odporúčame prečítať: V lete znamienka na pokožke nepodceňujme
Aké sú ďalšie možnosti prevencie?
Váš gynekológ v rámci preventívnej prehliadky zistí, či máte v danom období nárok na ultrazvukové vyšetrenie prsníkov alebo mamografiu. Ultrazvukové vyšetrenie prsníkov je určené pre ženy, ktoré ešte nemali 40 rokov (vo veku od 20-25 až do 40). V prípade ťažkostí absolvuje pacientka ultrazvukové vyšetrenie bez ohľadu na vek.
Mamografia sa vykonáva u žien, ktoré majú nad 40 rokov. Delí sa na preventívnu a diagnostickú. Preventívnu podstupuje žena, ktorá nemá ťažkosti a dovŕšila vek 40 rokov, s cieľom vykonať prevenciu. Diagnostická mamografia sa vykonáva na diagnostiku zmien v ženskom prsníku s hrčkou či inou zmenou.
Odporúčame prečítať: Ako navrátiť pokožke snedý odtieň?
OTÁZKA PRE VÁS:
Absolvujete pravidelné gynekologické prehliadky?
Vykonávate si pravidelne samovyšetrenie prsníkov?
Myslíte si, že prevencia pred rakovinou prsníka je dôležitá?
www.thinkstockphotos.com