V škole strávi väčšina z nás nemalú časť svojho života. Ak sa napríklad človek rozhodne pozbierať zopár titulov a zo školy vyjde až pred 30-tkou, tak do školy prakticky chodí aj vyše dvadsať rokov. Škola napomáha vychovávať, vzdelávať a lepšie pripravovať jedincov na život. Význam školy a vzdelávania asi nemožno viac či menej spochybňovať. Samozrejme, veľa vecí nás už naučí sám život a rovnako platí, že nie všetko, čo sme sa naučili v školských laviciach, dozaista v reálnom živote využijeme. Okrem toho sa tiež neubránime prirodzenému procesu zabúdania. Čiže veľa vecí, ktoré sme sa v škole naučili, skrátka skôr či neskôr zabudneme. Ako ste na tom so svojimi vedomosťami zo školských čias vy?
Ovládate ich všetky?
V škole získavame vedomosti skutočne z rôznorodých oblastí či už ide o prírodné vedy, oblasť umenia aj jazykov. A ak by sme mali povedať, ktoré vedomosti si so sebou aj po opustení brány školy nosíme skutočne dlho, určite sú to tie zo slovenského jazyka. Možno si človek už po pár rokoch nespomenie na spôsob riešenia niektorých rovníc alebo na to, ako fungujú niektoré chemické reakcie, no slovenčina nás sprevádza celým životom. Je to náš materinský jazyk a mali by sme ho ovládať, minimálne aspoň gramatiku, ak už si časom nespomenieme na niektoré poučky či fakty z literatúry.
A v rámci gramatiky by sme v malíčku mali mať aj vybrané slová, čo sú slová, v ktorých sa v strede slova píše po obojakej spoluhláske (b, m, p, r, s, v, z) ypsilon. Taktiež by sme k nim mohli ešte pridružiť slová, v ktorých sa ypsilon píše po spoluhláske l, ktoré predstavujú akési výnimky. A teraz otázka pre vás. Ako dobre si pamätáte vybrané slová? Nie, nie je potrebné ich rad za radom spamäti vymenovávať, stačí, ak ich budete vedieť napísať správne. Svoje vedomosti si môžete otestovať i v nasledujúcom kvíze.
Náš ďalší kvíz: Nerobí ti český jazyk problém? Skús to s prekladom týchto slov!