Aké vianočné korenie sa vám spája s týmto obdobím? Škorica, badián, kardamóm? Nám jednoznačne klinčeky, ktoré sa v mnohých domácnostiach využívajú ako osviežovač vzduchu. Poväčšine ich stačí napichať do pomaranča a nechať ich rozvoniavať. Príjemný a hlavne prírodný osviežovač vzduchu. Klinčeky sa dokonca využívajú aj v gastronómii. Ich prenikavá chuť dodáva jedlám nezabudnuteľnú arómu a príchuť, vďaka ktorej povyšujú gastronómiu na hotové umenie. Klinčeky sa tiež využívajú pri pečení zákuskov, ale nie až v takej miere ako škorica alebo iné korenie.
Klinčeky sú vôňou približujúcich sa sviatkov. Sú doslova magické, pretože dokážu potešiť zmysly, ale dokonca prospievajú aj samotnému organizmu. Už dávnejšie sa hovorilo, že klinčeky sú skvelé pri bolesti zubov. Jednoducho v prípade bolesti zuba je vhodné klinček rozžuvať a nechať pôsobiť na bolestivom mieste. Prečo to funguje a poznali to aj naši predkovia? Klinčeky obsahujú silice, ktoré zmierňujú bolesť, no zároveň sú klinčeky antiseptické a pôsobia ako anestetikum. Klinčeky však majú širšie pole pôsobnosti a najmä blahodarný vplyv na ľudský organizmus.
Zaujme ťa: Najhoršie každodenné návyky, ktoré ti ničia zdravie. Vieš o nich?
Čo obsahujú klinčeky?
Na pohľad malé korenie, ktoré je výrazné akurát tak svojou vôňou, je naplnené dôležitými minerálmi, ako je mangán, draslík, vápnik, sodík, železo, fosfor, selén či zinok. Organizmu tiež dodajú vlákninu a rovnako aj rastlinné steroly, ktoré sú preň dôležité.
Nesmieme zabudnúť ani na vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E a K – tie majú v klinčekoch rovnako nezanedbateľné miesto. Okrem toho obsahujú aj omega-3 a omega-6 mastné kyseliny či éterické oleje.
Prečo sa nebáť žuť klinčeky?
Už v úvode sme písali, že klinčeky dokážu odstrániť bolesť zubov. Okrem toho im vďaka antioxidačným účinkom výskumníci pripisujú ochranu ľudského tela pred pôsobením voľných radikálov, s čím sa spájajú aj protirakovinové účinky. Klinčeky tiež:
- pôsobia ako prevencia pred chrípkou či inými zápalovými ochoreniami,
- pôsobia proti baktériám v ústnej dutine, čím prispievajú aj k zmierneniu zápachu z úst,
- pomáhajú pri strese tým, že ho odbúravajú,
- zlepšujú chuť do jedla a zároveň podporujú trávenie,
- zvyšujú krvný tlak a tiež odstraňujú žalúdočné kŕče.
Ako klinčeky používať?
Najlepšie je pridávať ich do jedál a vychutnávať si ich chuť a účinky zároveň. V prípade, keď chcete dosiahnuť okamžité zlepšenie zdravotného stavu, tak je najideálnejšie vložiť si zopár klinčekov do úst a rozžuvať ich. Takto sa uvoľnia všetky látky v nich obsiahnuté a budú účinnejšie v prípade bolesti zubov alebo iného problému.
Ak je vám výrazná korenistá chuť klinčekov cudzia a v podstate nemáte radi ich chuť, tak sa odporúča vyrobiť si klinčekovú tinktúru. Na tú potrebujte klinčeky a lieh (poprípade alkohol či Alpu). Klinčeky namočte do liehu a nechajte lúhovať aspoň dva týždne. Tinktúru môžete následne používať na ošetrenie zubov, ďasien či vonkajšie rany. Tinktúru tiež môžete pridať do aromalampy alebo inhalovať v prípade dýchacích problémov.
Odporúčame tiež: Čo signalizuje zápach tela? Radšej ho neignoruj, môže to byť vážne!