Chutné tekvicové plody: Budeš vďaka nim zdravá a štíhla

Dozrievajú nám práve v záhradách. Sú zdravé a dokážu skvele zasýtiť. Pre ich nízku energetickú hodnotu sú obľúbené pri redukčných diétach, pretože sa ich môžete bez výčitiek najesť do sýtosti. Popritom sú zdravé a nenabúrajú domáci rozpočet. Reč je o tekvicových plodoch – tekvici, cukete, patizóne a baklažánoch. Ak potrebujete schudnúť do plaviek, zaraďte ich do každodenného jedálnička. Môžete ich jesť dusené, sparené, grilované alebo pečené. Vyhnite sa akurát vyprážaniu.

Odporúčame: Jesenná dekorácia v nádobe, ktorú si zvládneš urobiť aj sama

tekvice

Zdroj: Shutterstock®

Tekvica

Až 90 – 95% tekvice tvorí voda, takže jej energetická hodnota je veľmi nízka. Je ľahko straviteľná a pre rôzne, či už redukčné alebo zdravotné, diéty ideálna. Len 100 g tekvice nám pokryje 41 % dennej dávky vitamína A a 29 % betakaroténu. Sú v nej obsiahnuté aj antioxidanty a minerály, ako vápnik, horčík, železo, draslík a zinok. Z vitamínov tu nájdeme aj vitamín C, B1, B2 a E. Nielen samotná tekvica je zdraviu prospešná, ale aj tekvicové jadierka sú plné zdravých látok, ako nenasýtené mastné kyseliny, ktoré priaznivo vplývajú na mozog, nervy a cievy. Rovnako tu nájdeme zinok a selén. Regulujú hladinu cholesterolu a používajú sa aj na odstránenie parazitov.

cukety

Zdroj: Shutterstock®

Cuketa

Štíhle tmavozelené plody pripomínajú šalátovú uhorku. Konzumujú sa aj so šupkou, ktorá obsahuje veľa živín, minerálov a vitamínov – horčík, vápnik, železo. Plod obsahuje tiež veľké množstvo vody, až 91 %. Z minerálov obsahuje hlavne draslík. Zlepšuje celkovú výkonnosť, posiľňuje srdce a svaly, zvyšuje výkonnosť mozgu a koncentráciu, pôsobí odvodňujúco, vyplavuje škodliviny a odkysľuje organizmus.

Odporúčame: Čo ničí naše zdravie a ani o tom nevieme? Pozor na niektoré módne kúsky!

patizóny

Zdroj: Shutterstock®

Patizón

Patizón je druh tekvice. Oproti ostatným obsahuje málo vitamínov a minerálov, okrem draslíka, no jeho výhodou je, že obsahuje minimum sodíka, takže sa hodí pri liečbe srdcových a obličkových porúch. Takisto sa odporúča pri redukčných diétach pre nízku energetickú hodnotu.

baklažán

Zdroj: Shutterstock®

Baklažán

Tento fialový plod je plný zdravia v podobe minerálov, ako draslík, fosfor, horčík a vápnik a vitamínov C a B. Znižuje cholesterol v krvi, podporuje trávenie a tiež je nízkokalorický. Dá sa grilovať, dusiť, pridať do omáčok i cestovín.

Odporúčame: Sú virálne, no nefungujú: Aké najhoršie tipy do domácnosti neskúšať?

7 komentárov
Mária

Mária

06.08.2013 06:22

Tohto roku sa mi urodilo veľa cukín a patizónov, takže do jesene asi nebudem variť nič iné. Dajú sa pripraviť na množstvo spôsobov, Dcéra je vegetariánka, tak nenám problém, čo variť.

Vaše meno:

Jana Komadova

Jana Komadova

11.08.2013 12:32

tento druh zeleniny ma akosi neoslovil hoci recepty vyzerajú lákavo

Vaše meno:

Angelika Gavlasová

Angelika Gavlasová

12.08.2013 02:02

To je skvelé, takže toto leto som naozaj žila chutne a zdravo, toto je moja obľúbená zeleninka a robili sme ju doma na X rôznych spôsobov..mňam :)

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

16.08.2013 06:37

Máme aj sladkú tekvicu na pečenie v rúre, ktorú si pamätám ešte ako dieťa, je to super pochúťka:))

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

16.08.2013 06:38

Patizóny zvyknem zavárať spolu s uhorkami, pokrájané na kúsky, sú veľmi chutné:))

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

16.08.2013 06:40

Minulý rok nám chutili baklažány, robila som ich plnené, pečené v rúre so zemiakmi a tatárskou omáčkou, vyprážané...

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

27.01.2014 16:37

tento druh zeleniny moc nemusím

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE