Akákoľvek prerábka alebo zariaďovanie domu je takou tou ďalšou etapou v živote každého človeka. Či už ide o spoločné bývanie s partnerom alebo prerábanie starého na nové, je potrebné prejsť niekoľkými fázami zariaďovania. Je pomerne náročné vybrať si kvalitu za prijateľnú cenu. Ak sa chystáte zariaďovať aj vy, tak vám dnes poradíme, ako si vybrať vaňu do domácnosti z hľadiska materiálu. Existuje totižto niekoľko rôznych materiálov, z ktorých sa vane vyrábajú – samozrejme každý materiál má iné vlastnosti a tomu aj zodpovednú cenu.
Ak sa vyberiete do obchodu, mali by ste vedieť, čo požadujete. Mali by ste mať akú-takú predstavu o tom, čo vlastne hľadáte. Nehovoriac o tom, že by ste mali mať predstavu aj o veľkosti vane. V panelákoch vás častokrát obmedzuje priestor, do ktorého musíte vaňu vtesnať. V domoch je to o niečo lepšie, no treba si ujednotiť vzhľad vane – či chcete klasickú rovnú alebo asymetrickú. Či chcete luxusnú alebo ste skromnejší a vystačíte si s typizovanými výrobkami.
Odporúčame: Ovplyvňuje mrazenie hríbov ich kvalitu? Ako ich uskladniť správne?
Z akých materiálov sa vyrábajú vane?
Dnešný trh je pomerne bohatý na rôzne materiály. Preto, čo sa týka vane, môžete si vyberať z materiálov ako je akrylát, liaty mramor, drevo, kameň, sklo. No medzi tie dostupnejšie patria aj smaltované vane, ktorých v obchode nájdete najviac. Pokiaľ sa jedna o mramor, drevo, kameň i sklo, tak ide o luxusné materiály, ktoré sú vzhľadom na svoju vysokú cenu skôr dizajnovou záležitosťou. A buďme úprimní, len tak hocikto po týchto materiáloch nesiahne – najmä nie v prípade, ak ste limitovaní financiami.
Smaltované vane
Vane z tohto materiálu patria medzi najžiadanejšie, pretože sú odolné voči kozmetickým prípravkom, ktoré bežne používame. Sú odolné voči poškriabaniu, avšak musíte si dávať pozor, aby vám do vane z tohto materiálu nič ťažké nespadlo, pretože sa môže veľmi ľahko poškodiť. Síce sú tvrdé, no zároveň sú krehké. Z hľadiska údržby sú tieto vane jednoduché na ošetrovanie. Majú neporézny povrch, preto sa jednoducho čistia. Ich nevýhodou však je, že sú na prvý dotyk studené. Na druhej strane, ak si chcete užiť horúci kúpeľ, tak vaňa dokáže udržať teplotu vody.
Akrylátové vane
Na ich výrobu sa používa predovšetkým liaty akrylát, ktorý je jednoducho spracovateľný. Práve vďaka tomu sa tento materiál používa na výrobu vaní v akomkoľvek tvare - či už ide o rohovú vaňu alebo inú asymetrickú. Ďalšou výhodou je lesklý povrch, ktorý v dnešnej dobe môžete nájsť aj s antibakteriálnou úpravou. Výhodou týchto vaní je, že sú na dotyk teplé a ľahko sa čistia. Na druhej strane ich nevýhodou je nízka pevnosť, preto sa pri výrobe do nich pridáva tkanina alebo sklenené vlákno, ktoré je akousi výstužou, resp. ich spevňujú. Čo je tiež výhodou, tak je ich dlhodobá životnosť.
Quarylové vane
Quaryl má podobné vlastnosti ako akrylát. Ide v podstate o umelý mramor, ktorý sa vyrába z akrylátu, do ktorého je pridávaný kamenný prášok. Vďaka tomuto sú vane odolnejšie, ale aj ťažšie, no na druhej strane sa považujú za špičku medzi vaňami. Samozrejme tomu zodpovedá aj ich cena. Ich veľkou výhodou je odolnosť voči mechanickému namáhaniu, zväčša disponujú protišmykovým povrchom a majú skvelé termoizolačné vlastnosti.
Vane z ABS plastu
Tieto vane dozaista zaujmú svojou cenou, no pozor nenechajte sa nimi zlákať. Z vrchnej časti sú síce tvorené akrylátom, no ich spodnú časť doplňuje vrstva ABS plastu. Síce sa v nich nachádza akrylát, no tieto vane nedosahujú také vlastnosti ako klasická akrylátová vaňa. Tiež platí, že tieto vane nie sú vyrábané v príliš zložitých tvaroch. Avšak ich cena je viac ako lákavá.
Najbežnejšími materiálmi, ktoré sa používajú pri výrobe vaní a patria medzi najžiadanejšie, sú smalt a akrylát. Ak máte obmedzený finančný rozpočet, tak určite choďte do akrylátovej vane, pri ktorej za skvelú cenu dostanete pomerne vysokú kvalitu. Samozrejme je len na vás, čo si vyberiete, po akej kvalite siahnete a koľko peňazí ste ochotní minúť za vaňu, v ktorej sa budete venovať relaxu.
Neprehliadni: Ako podporiť látkovú premenu? Metabolizmu pomôže táto rastlinka!