Sviatok všetkých svätých je skoro tu a s ním aj dostupnosť všemožných kahancov a sviec. Väčšina ľudí si necháva nákup na poslednú chvíľu, a sú preto odkázaní na drahé a nie veľmi kvalitné kahance. Okrem obyčajných sviečok si dnes môžete kúpiť sklený, kovový, keramický alebo všetky problémy vyriešiť LED kahancom.
Posvieťte si spolu s nami na rôzne typy náhrobných kahancov!
Odkiaľ sa tento sviatok vzal?
História sviatku siaha až do keltského obdobia (5.storočie). Kelti mali vo zvyku, z noci 31. októbra na 1. novembra, zapaľovať sviečku v okne na pamiatku zosnulých. Zapaľovali väčšinou vyrezanú repu, pretože chceli aby ich príbuzní trafili domov. Počas sviatku – Samhainu (ktorý znamenal koniec leta), prestreli na večeru aj pre mŕtvych, na ktorých počas tejto noci čakali. Do kresťanského sveta tento sviatok priniesol pápež Gregor IV. A od toho obdobia, ho viac-menej pod rovnakým názvom poznáme aj my. Súčasťou pohanských zvykov, boli aj bujaré oslavy a prinášanie darov mŕtvym, aby si ich naklonili, čo je dnes typické hlavne pre americký Halloween.
Odporúčame: Tibetská gymnastika: 5-minútové cvičenie pre lenivých
Od malých sviečok po žulové lampáše
Klasické malé sviečky, nám vydržia horieť v priemere 5 hodín, samozrejme, v bezveternom počasí. O čosi dlhšie vydržia samostatné náplne do kahancov. Tieto sviečky sú lacné, na úkor krátkej výdrže a rizika požiaru. Sklené kahance, vďaka krytu a výške, udržia plameň od dvoch do piatich dní, ale sami dobre vieme, že čím je sviečka dlhšia, tým dlhšie vydrží. Nájdeme aj také, ktoré vydržia 6-7 dní.
Tvary sklených kahancov sú dnes veľmi rôznorodé, od obyčajných minimalistických tvarov až po unikátne dizajnérske kúsky, ktoré môžu dokonale odzrkadliť majestátnosť zosnulého. Ich výhodou je nielen pekný vzhľad, ale aj dlhšia výdrž sviečky v nich. Nevýhodou sú vysoké ceny, pri niektorých typoch až do 100 eur. Luxusnejšie lampáše sú vyrábané z rôznych materiálov ako imitácia žuly, žula, zlato, čierne zlato, bronz, matný alebo lesklý nerez.
Vyskúšaj aj: Využi jelení loj úplne inak: O tomto si určite nevedela!
Eko-kahance sú in
Medzi veľmi populárne kahance dnes patria LED, alebo diódové kahance. Sú to kahance, ktoré vydržia svietiť od 80 do 120 dní. K dispozícii sú aj také, ktoré automaticky začnú svietiť cez noc a cez deň šetria batériu. Preto majú aj kratšiu výdrž – iba okolo 30 až 60 dní. LED lampáše alebo kahance, sú lacnou voľbou (2-5 eur), pri ktorej stačí už len vymieňať batérie.
V prípade, že ťa tento typ kahancov zaujal a dušičkové obdobie je plné slnka, rozhodne sa oplatí zainvestovať do solárneho kahanca. Je to opäť typ kahanca, ktorý svieti až v noci, po dobití batérie slnkom. I keď je táto variácia veľmi šetrná k vonkajšiemu prostrediu, nakoľko nehrozí riziko požiaru a solárne svietidlo zvládne prudký vietor, je potrebné solárny panel aspoň raz mesačne utrieť od nečistôt. Životnosť solárnej lampy je približne 2 roky (závisí od výrobcu) a cena sa pohybuje okolo 3 eur pri malých a 15 eur pri väčších.
Pozri aj: Chrípková sezóna je v plnom prúde. Tak ju vyžeň týmto domácim liekom!
Výber kahancov závisí od viacerých faktorov
- dĺžky horenia
- ceny
- vzhľadu
Či už sa rozhodnete pre sklenené alebo LED kahance, nezabudnite kúpiť pekné chryzantémy či tematický veniec z jesenných plodov a prežite pokojne tento sviatok
v kruhu najbližších.