Maranta rebernatá – v interiéri vyniká listami s neobyčajnou kresbou

Hoci v interiéri pestujeme aj niektoré kvitnúce izbové rastliny, oveľa častejšie sa v domácnostiach stretávame s tými zelenými, nekvitnúcimi. Tie však v mnohých prípadoch dokážu na seba strhnúť omnoho viac pozornosti ako rastliny s kvetmi. Rôznorodé izbové rastliny sú totižto unikátne tvarom alebo sfarbením svojich listov, a tak im žiadne kvety ku kráse ani nechýbajú. 

Skvelým príkladom je alokázia s veľkými lesklými špicatými listami, výraznou bielou žilnatinou a lemovaním. Menovať by sme mohli mnoho izboviek, ktoré majú vskutku unikátny vzhľad. Nádhernou kresbou listov sa však môže pýšiť aj maranta. Viete, o ktorej izbovej rastline je reč, alebo ju doma priamo pestujete? Zistite, čo všetko maranta potrebuje k dobrému rastu.

Poznáte marantu?

Maranta predstavuje rod trvácich vždyzelených rastlín z čeľade marantovité, ktorý zahŕňa 40 až 50 druhov. Domovinou maranty sú predovšetkým brazílske dažďové pralesy, rastliny sa však prirodzene vyskytujú na viacerých miestach Strednej a Južnej Ameriky. Maranty mávajú spočiatku kríčkovitý vzhľad, neskôr vytvárajú poliehavé výhonky a začnú sa ťahať. Zaujímavé sú predovšetkým svojimi listami, pre ktoré sú v zahraničí nazývané aj prayer plant, v preklade modliaca sa rastlina.

Väčšina druhov maránt totiž na noc svoje listy sklápa k sebe a dvíha smerom nahor, pričom vyzerajú ako modliace sa ruky. S východom slnka sa zase roztvárajú, klesajú a nasmerujú sa smerom k slnečným lúčom. Rastlina takýmto spôsobom reaguje na svetlo, pričom listy sa dvíhajú posúvaním tekutín vo svojich útrobách. S niektorými druhmi maránt sa pritom môžeme stretnúť aj v domácnostiach.

Najčastejšie pestovaným druhom v interiéri je maranta rebernatá, latinsky Maranta leuconeura. Jej vzhľad sa môže mierne líšiť v závislosti od pestovanej odrody, respektíve kultivaru. Vo všeobecnosti je však maranta rebrovitá charakteristická výraznými oválnymi tmavozelenými listami na dlhých stonkách, ktoré sú zvrchu zdobené výraznou žilnatinou a nápadným vzorovaním, respektíve kresbou a zospodu jednofarebné, obvykle červené až bordové.

K často pestovaným odrodám patrí:

  • Maranta leuconeura erythroneura – tmavozelené listy sú typické červenými žilkami a zelenožltými škvrnami okolo stredovej žilky,

  • Maranta leuconeura kerchoveana – listy sú skôr svetlozelené a okolo stredovej žilky sú prítomné tmavozelené či purpurovo hnedé škvrny,
  • Maranta leuconeura massangeana – má tmavozelené listy so striebornými žilkami aj striebornými fľakmi v prostriedku listu.

Odporúčame: ​Ak banány budeš skladovať TAKTO, viac ti nezhnednú! Poznáš tento trik?

pestovanie maranty

Zdroj: instagram.com/laura_pigeon

Umiestnenie maranty v interiéri

Marantu rebrovitú nepestujeme v blízkosti slnečných okien. Priame slnečné lúče totiž neznáša. V prirodzenom prostredí rastie pod stromami, takže ani tam sa jej veľa svetla nedostáva. Priame slnko môže rastline spáliť listy a celkovo môže negatívne ovplyvniť ich sfarbenie. Avšak, ani príliš tienisté stanovište nie je vhodné, rovnako to môže uškodiť peknému sfarbeniu listov.

Najviac sa bude marante dariť v polotieni, pokojne aj v blízkosti okna orientovaného na východ alebo sever, ktoré neposkytuje toľko slnečných lúčov. Ak máte v miestnosti veľmi slnečné okno, umiestnite rastlinu čo najďalej od neho, aby k nej malo prístup iba nepriame rozptýlené svetlo. Počas zimy ju môžete posunúť bližšie k oknu.

Maranta je pritom vhodná aj do interiéru k domácim zvieratám a malým deťom, nie je totiž jedovatá. Pri výbere miesta pre marantu však myslite aj na to, že rastline škodí prievan a nadmerné striedanie teplôt.

Hlavné zásady pestovania maranty

  • Teplota – marantu pestujeme pri bežnej izbovej teplote od 18 °C do 27 °C, počas zimy by teplota v miestnosti nemala klesať pod 15 – 16 °C.
  • Vlhkosť vzduchu – rastlina vyžaduje vyššiu vzdušnú vlhkosť, predsa len pochádza z dažďových pralesov. Preto marantu pravidelne, ideálne každodenne, rosíme mäkkou vodou (prevarenou alebo dažďovou). Pozor na tvrdú vodu, môže uškodiť kráse listov.
  • Zálievka – substrát maranty nesmie zostávať dlho premočený, ale nesmie ani úplne preschnúť. Potrebné je udržiavať ho stále vlhký. V lete zalievame často v menších dávkach, v zime zálievku znížime.
  • Substrát – použiť možno bežný substrát na zelené izbové rastliny, dobrou voľbou je ľahký hlinitý substrát s pieskom a rašelinou.
  • Hnojenie – rastlinu hnojíme podobne ako iné izbovky, a to od jari do jesene dvakrát mesačne univerzálnym hnojivom na zelené izbové rastliny.
  • Presádzanie – je potrebné každé 2 až 3 roky, keď korene rastliny prerastú kvetináč, každoročne je však vhodné rastline obmieňať aspoň vrchnú časť substrátu. Plytko korení, preto je vhodné voliť pri presádzaní nižšie nádoby.

Odporúčame: Starostlivosť o izbové rastliny v lete – 7 tipov, vďaka ktorým prežijú aj najväčšie horúčavy

izbová rastlina

Zdroj: instagram.com/mad.propz

Ako si rozmnožiť marantu?

Marantu nie je náročné rozmnožiť, metód je viacero. No zároveň platí, že pri domácom rozmnožovaní sa nemusia dosiahnuť vždy úplne dobré výsledky a niekedy je skrátka ľahšie kúpiť novú rastlinu. Za skúšku ale nič nedáte. Najlepšie je vyskúšať rastlinu rozmnožiť delením, a to tak, že pri presádzaní z materskej rastliny opatrne oddelíte trs listov s vlastnými koreňmi. Takto sa dá pomerne ľahko získať nová rastlinka, ktorú môžeme zasadiť do substrátu. Táto metóda rozmnožovania je najľahšia a obvykle úspešnejšia.

Marantu možno rozmnožiť aj vrcholovými odrezkami, ktoré necháme zakoreniť vo vode. Avšak, odrezkami sa tento rastlinný druh lepšie množí v skleníkových podmienkach. Lepšou voľbou je teda prvá metóda – oddelenie časti rastliny s koreňmi pri presádzaní.

Problémy pri pestovaní maranty:

  • hnedé fľaky na listoch – zvyčajne ide o spáleniny od priamych slnečných lúčov, premiestnite rastlinu ďalej od okna,
  • biele škvrny na listoch – tento problém vzniká, keď rastline rosíme listy tvrdou vodou, na rosenie používame iba prevarenú alebo dažďovú vodu,
  • blednúce listy – listy spravidla strácajú svoju farbu v dôsledku intenzívneho svetla, rastlinu premiestnite do polotieňa,
  • skrútené listy – príčinou tohto problému je obvykle nedostatočná zálievka, substrát by mal byť stále mierne vlhký,
  • suché konce listov – obvykle za týmto problémom stojí nízka vzdušná vlhkosť, rastline začnite listy pravidelne rosiť, alebo do jej blízkosti postavte difuzér,
  • opadávanie listov – príčin môže byť viacero, môže ísť o príznak nízkej vzdušnej vlhkosti, chladu, nadmernej aj nedostatočnej zálievky,
  • hnitie stoniek – ide o prejav preliatia rastliny, rastlinu čo najskôr presaďte do suchého substrátu a zálievku zmiernite, príčinou však môže byť aj nadmerný chlad,
  • nekvitnutie rastliny – maranta má v prirodzenom prostredí veľmi drobné biele kvietky, ktoré sa ale v bytových podmienkach objavujú skôr zriedka, nekvitnutie rastliny je v tomto prípade úplne normálne.

Odporúčame: Šeflera stromovitá alias dáždnikový strom – dokonalá ozdoba interiéru

Zdroj úvodných foto: instagram.com/jaynes_happyplace, instagram.com/escapewith.plants

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

5 komentárov

Mária Slováková

Mária Slováková

05.08.2022 07:59

Naozaj výrazná a krásna rastlina.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

05.08.2022 10:41

Mala som ju, ale neviem kde som robila chybu, nedarilo sa jej.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

06.08.2022 18:21

pekná dekoratívna rastlinka, ale mne neprežila

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

06.08.2022 23:29

O tejto rastlinke som ešte nepočula, ani som ju nevidela...ale je nádherná.

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

07.08.2022 14:50

Waú nádherná rastlinka

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.