Prechod na letný čas je dnes zrejme témou číslo jeden. Preto, ak ste to ešte nestihli urobiť, šup šup posunúť hodinovú ručičku o hodinu dopredu. Prechádzame totiž zase raz na letný režim. Dni budú dlhšie (samozrejme, len pocitovo, pretože bude dlhšie vidno) a všeobecne už ide o akúsi predzvesť príjemných slnečných a teplých dní. Má to však aj svoje úskalia. Viete, ktoré to sú a čo všetko má takáto zmena na svedomí?
Veľa sa hovorí o tom, akú záťaž pre náš organizmus tvorí prechod zo zimného času na letný. Pre pripomenutie, o 2. hodine nadránom sa čas posunul na 3. hodinu. Možno sa s touto zmenou aj vy samy vždy dlho vysporiadavate. Veď aj tentoraz, ako pri každom prechode na letný čas, ste spali o hodinu menej a pre mnohých ľudí je už to veľký zásah do „vnútorného nastavenia“. Vieme o tom svoje...
A vôbec nepomáha ani fakt, že je nedeľa a môžeme si pospať dlhšie. Túto zmenu si totiž telo chvíľu pamätá a vždy nám to rado spočíta.
Neprehliadni: Je naozaj ranná prechádzka zdravá? Toto urobí s tvojím telom!
Zmena času má mnoho odporcov
Vstávate o šiestej ráno? Podľa vašich fyziologických hodín budete odteraz vstávať o piatej. A to je čas, kedy je vaše telo ešte navyknuté na hlboký spánok. Hoci o zrušení letného času už prebehlo množstvo debát na najvyšších miestach, aj tentokrát je všetko po starom a predsa len si hodinky prestavujeme. Posun o 60 minút dopredu v praxi znamená neskoršie svitanie a zároveň aj neskoršie zotmenie.
Aj vy ste si konečne zvykli vstávať ráno do práce za svetla a vtom si zčista jasna príde zase čas zasvecovania nočných lampičiek počas vstávania? Nič príjemné, čo poviete?
Chýbajúce ranné svetlo so sebou prináša množstvo psychických neduhov a naozaj chvíľu trvá, kým si na tento režim človek zvykne. Nehovoriac o tom, že ak ste z tých menej šťastných, ktorí museli počas noci zmeny na letný čas cestovať autobusom alebo vlakom, „užili“ ste si hodinové meškanie spojov. Prechod na letný čas znamená záťaž predovšetkým pre ľudí, citlivých na deficit spánku.
Vzápätí po posune času sa takisto vyskytuje oveľa viac dopravných nehôd, úrazov, žiaľ, aj samovrážd. Najviac rizikovým vraj býva pondelok, hneď po posune času.
Zaujme ťa: Kedy si dať pozor na zeleninu? Nie vždy je totiž zdraviu prospešná
Čo na to naše biologické hodiny?
Aj keď sa to nezdá, zmenu času pocíti aj naše trávenie, krvný tlak a imunitný systém. To všetko je totiž súčasťou správne fungujúcich biologických hodín v každom z nás. Tie máme uložené hlboko v mozgu. Nakoľko starší ľudia majú biologické hodiny mierne oslabené, prechody na letný či zimný čas zvládajú, paradoxne, lepšie a jednoduchšie, než mladší, obzvlášť deti.
Pripravte sa teda na niekoľko dní zvýšenej únavy, narušeného spánku, v horšom prípade nervozity či bolestí hlavy. Tým, samozrejme, tieto príznaky rozhodne nechceme privolávať, ale štatistiky o tom vedia svoje. Mimochodom, táto zmena sa týká takmer osemdesiatich krajín sveta!
Jarná únava ako dôsledok hodinového posunu
Obdobie, ihneď po prechode na letný čas, so sebou ruku v ruke prináša aj to, čomu všetci hovoríme jarná únava. Dokázalo sa, že po marcovom posune času sa u ľudí znižuje produktivita, sme menej sústredení, no čo je najhoršie, zvyšuje sa riziko infarktu alebo mozgovej príhody. Na svedomí to má zhoršený spánok a stres, ktorý nastáva po prechode na letný čas.
Na zmenu času sú najcitlivejšie práve deti. Má to logiku, veď dieťaťu len ťažko vysvetlíte celý proces zimného a letného času a že ide o nápad „ujov politikov“ spred sto rokov, kvôli úspore energií. Automaticky sa tým teda naruší spánok dieťaťa a ak ste ho na túto zmenu vopred nepripravili tým, že ste ho uložili skôr a skôr aj zobudili, existuje alternatíva, ako vašej ratolesti pomôcť vyrovnať sa s týmto „šokom“.
Odporúčame: Muži verzus ženy: Prečo si nerozumieme? Tieto dôvody ťa dostanú!
Deti ako riziková skupina
Aspoň polhodinu predtým, než dáte vaše dieťa spať, dôkladne zatemnite miestnosť a ráno zase v miestnosti rozsvieťte. Zároveň myslite na to, že aj deti bývajú v tomto čase viac frustrované a častejšie dostávajú záchvaty vzdoru. Buďte teda trpezlivé, akonáhle si opäť navyknú na svoj režim, nervozita odíde. Ak je to teda možné, doprajte si prvé dni (aspoň v nedeľu) po prechode na letný čas čo najviac relaxu a pokoja.
Ako deťom, aj sebe zatemnite spálňu predtým, než sa uložíte na spánok a naopak, ráno sa snažte obklopiť svetlom, hoci aj umelým. Pomôže vám to eliminovať následky tejto zmeny. Koniec koncov, nech vás v týchto dňoch teší najmä vedomie prichádzajúcich slnečných dní a veríme, že tak, ako všetko vonku, aj vaše vnútro postupne rozkvitne. :-)