Vianočný stromček - jedľa, smrek alebo borovica? Ako zabezpečiť, aby vydržal čo najdlhšie?

Vianočné šialenstvo sa začalo už dávnejšie. Avšak že teraz k nám prichádza ten pravý duch Vianoc, pretože sviatky sú tu takmer o týždeň.

 

Postupne zo skriniek vyberáme vianočné ozdôbky a zisťujeme, či sú použiteľné aj tento rok. Avšak, aj keby boli, nič a nik nám nezabráni kúpiť si ďalšie :)

 

Aké by to bolo čaro Vianoce bez vianočného stromčeka? Krásne vysvietený rôznymi svetielkami v tých najrôznejších farbách, k tomu nejaké ozdôbky a farebné anjelské vlasy, ktoré stálu musíte dvíhať zo zeme. No bez nich by to nebolo ono.

 

Odporúčame prečítať: Vianoce bez stresu? Aj vy ich môžete mať

Jedľa, smrek alebo borovica? Tak, ktorý stromček si vybrať?

Zdroj: Shutterstock®

Mnohé rodiny dávajú prednosť umelým stromčekom. Je to jednorazová investícia, ktorá vydrží dlhé roky. A navyše si takto nemusíte vystáť rady na živé vianočné stromčeky. Ich cena je pomerne vyššia, avšak výdrž so živým podstatne dlhodobejšia. Ich nevýhodou je celoročné uskladnenie, zaberajú celkom dosť miesta, preto je v tomto prípade živý stromček výhodnejší, ktorý po skončení Vianoc môžete zrecyklovať.

 

Ak ste sa rozhodli pre živý vianočný stromček, tak si musíte vybrať ten najvhodnejší. Najideálnejší je taký, ktorý vydrží celé vianočné obdobie, prežije šantenie domácich zvierat a prežije útoky detí. Dôležité je tiež vybrať stromček, ktorý nás neprekvapí opadaným ihličím už na štedrý deň, pretože každý stromček má špecifické vlastnosti. 

 

Odporúčame prečítať: Keď sa vianočných reklám zhostia svetoví režiséri

Jedľa, smrek alebo borovica? Tak, ktorý stromček si vybrať?

Zdroj: Shutterstock®

Jedľa Nordmannova

 

Jedľa svojou cenou patrí do vyššej cenovej kategórie. Jej ihličie v teplejšom prostredí pomerne rýchlo vysychá, no jeho výhodou je, že neopadá a nepichá. Preto keď zvolíte z celkovej ponuky práve tento, tak sa nebudete trápiť s upratovaním ihličia a vydrží vám približne 2 až 3 týždne. Jeho cena je približne 40 €.

 

 

Smrek obyčajný

 

Tento stromček patrí medzi najlacnejšie spomedzi všetkých druhov. Na prvý pohľad je pekný a celý byt rozvonia svojou prenikavou vôňou. No na druhej strane, jeho nevýhodou je, že vo vykúrených priestoroch opadá oveľa skôr ako iné druhy stromčekov. Jeho výdrž je približne 1 až 2 týždne.

 

 

Borovica čierna

 

Borovica je asi najvhodnejšou voľbou stromčeka do domácnosti. Nemá síce také husté konáre ako smrek alebo jedľa, avšak jeho ihličie rozvonia celú domácnosť. Práve kvôli jeho vôni mu dáva väčšina ľudí prednosť. Okrem toho borovica vydrží čerstvá omnoho dlhšie a jej ihličie neopadá. Cenovo by sme ju mohli zaradiť do vyššej triedy, no pre jej výdrž 4 až 5 týždňov, sa to určite oplatí. 

 

Odporúčame prečítať: Vianočné darčeky, ktoré vyrobíte doma

Jedľa, smrek alebo borovica? Tak, ktorý stromček si vybrať?

Zdroj: Shutterstock®

Ako zabezpečiť, aby stromček vydržal čo najdlhšie:

 

1. Je dôležité nechať stromček trochu aklimatizovať. Po prinesení domov ho nechajte v chladnejšom prostredí a izbovej teplote ho prispôsobujte postupne.

 

2. Správne ho umiestnite – nepostavte ho ku krbu alebo k radiátoru, pretože sálajúce teplo ho môže vysušiť naozaj rýchlo.

 

3. Ozdoby vyberajte v závislosti od mohutnosti stromčeka – ak má jemné vetvičky, použite ľahšie ozdoby a naopak.

 

4. Používate zvlhčovač vzduchu? Ak áno, tak je to skvelé aj pre stromček, nielen pre vás.

 

5. Stromček musí piť - rovnako ako je to pri rezaných kvetoch, tak aj pri stromčekoch platí, že je potrebné im dodávať vlahu. Postavte preto stromček do vedra s vodou alebo ho dajte do zeminy, ktorú budete pravidelne zavlažovať.

 

6. Zrezanie stromčeka - ak ste si domov priniesli vianočný stromček, je potrebné zrezať 2 - 3 cm kôry. Vďaka tomu si stromček bez koreňov bude vedieť vziať dostatok vlahy.

 

Odporúčame prečítať: Skrotenie lenivého muža: Vieme ako na to!

6 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

17.12.2016 20:03

keď živý, tak v kontajneri

Vaše meno:

Dagmar Becková

Dagmar Becková

17.12.2016 23:50

Vianočný stromček... živý alebo umelý, prináša symboliku čarokrásnych sviatkov pokoja, rodinného šťastia a žiarivých chvíľ. Šťastie nie je hriech.. tak teda, všetkým iskrivé anjelské a čertovsky dobré Vianoce!

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

18.12.2016 00:23

mi máme už dlhé roky umelý no ta vôna chýba

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

20.12.2016 23:50

Tie živé predsa len dajú inú atmosféru... ale my si ju snažíme vytvoriť i pri umelom :)

Vaše meno:

Alžbeta Nováková

Alžbeta Nováková

30.12.2016 22:04

živý stromček, dodá príjemnú vôňu ihličia celému príbytku a je akýsi čarovnejší.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

26.05.2020 06:06

My máme každý rok umelý, zo živých vetvičiek si robíme iba ikebany, ktoré vnesú do domova vôňu Vianoc a navodia tú pravú vianočnú atmosféru :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE