Vianočné šialenstvo sa začalo už dávnejšie. Avšak, až teraz k nám prichádza ten pravý duch Vianoc, pretože sviatky sú asi dva týždne. Postupne zo skriniek vyberáme vianočné ozdôbky a zisťujeme, či sú použiteľné aj tento rok. Avšak, aj keby boli, nič a nik nám nezabráni kúpiť si ďalšie.
No aké by to bolo čaro Vianoce bez vianočného stromčeka? Krásne vysvietený rôznymi svetielkami v tých najrôznejších farbách, k tomu nejaké ozdôbky a farebné anjelské vlasy, ktoré stálu musíte dvíhať zo zeme. No bez nich by to nebolo ono.
Mnohé rodiny dávajú prednosť umelým stromčekom. Je to jednorazová investícia, ktorá vydrží dlhé roky. A navyše si takto nemusíte vystáť rady na živé vianočné stromčeky. Ich nevýhodou však je celoročné uskladnenie, zaberajú celkom dosť miesta, preto je v tomto prípade živý stromček výhodnejší, ktorý po skončení Vianoc môžete zrecyklovať.
Ak ste sa rozhodli pre živý vianočný stromček, tak si musíte vybrať ten najvhodnejší. Najideálnejší je taký, ktorý vydrží celé vianočné obdobie, prežije šantenie domácich zvierat a prežije útoky detí. Dôležité je tiež vybrať stromček, ktorý nás neprekvapí opadaným ihličím už na štedrý deň, pretože každý stromček má špecifické vlastnosti.
Odporúčame prečítať: Vianoce bez stresu? Aj vy ich môžete mať
Shutterstock®Aká je životnosť vianočného stromčeka v závislosti od druhu?
Rozhodli ste sa pre kúpu živého vianočného stromčeka? V tom prípade si musíte ako prvé vybrať druh. Aká je životnosť vianočného stromčeka vzhľadom k tomu, o aký druh ide?
Jedľa Nordmannova
Jedľa svojou cenou patrí do vyššej cenovej kategórie. Jej ihličie v teplejšom prostredí pomerne rýchlo vysychá, no jeho výhodou je, že neopadá a nepichá. Preto keď zvolíte z celkovej ponuky práve tento, tak sa nebudete trápiť s upratovaním ihličia a vydrží vám približne 2 až 3 týždne. Jeho cena je približne 40 €.
Smrek obyčajný
Tento stromček patrí medzi najlacnejšie spomedzi všetkých druhov. Na prvý pohľad je pekný a celý byt rozvonia svojou prenikavou vôňou. No na druhej strane, jeho nevýhodou je, že vo vykúrených priestoroch opadá oveľa skôr ako iné druhy stromčekov. Jeho výdrž je približne 1 až 2 týždne.
Borovica čierna
Borovica je asi najvhodnejšou voľbou stromčeka do domácnosti. Nemá síce také husté konáre ako smrek alebo jedľa, avšak jeho ihličie rozvonia celú domácnosť. Práve kvôli jeho vôni mu dáva väčšina ľudí prednosť. Okrem toho borovica vydrží čerstvá omnoho dlhšie a jej ihličie neopadá. Cenovo by sme ju mohli zaradiť do vyššej triedy, no pre jej výdrž 4 až 5 týždňov, sa to určite oplatí.
Ďalšie tipy na nákup vianočného stromčeka:
- Zvoľte čerstvý stromček: Skontrolujte, či ihličie pevne drží na vetvách a nezosychá na dotyk.
- Vyberajte vhodnú veľkosť: Zohľadnite výšku stropu a priestor, kam stromček umiestnite, aby nebol príliš veľký ani malý.
- Dávajte pozor na rovný kmeň: Rovný kmeň uľahčí upevnenie stromčeka do stojana a zabezpečí jeho stabilitu.
- Voľte zdravé vetvy: Skontrolujte, či sú vetvy rovnomerne rozložené a bez poškodení.
- Nakupujte u lokálnych predajcov: Podporíte miestnych pestovateľov a znížite uhlíkovú stopu.
- Zvážte druh stromčeka: Smrek má výraznú vôňu, jedľa je odolnejšia voči opadávaniu, borovica zase vydrží dlhšie.
- Nakupujte tesne pred sviatkami: Čím neskôr stromček kúpite, tým dlhšie vydrží svieži počas Vianoc.
- Overte si pôvod stromčeka: Hľadajte certifikáty, ktoré zaručujú ekologické pestovanie.
- Nezabudnite na správny stojan: Vyberte stabilný stojan s možnosťou doplniť vodu, aby stromček zostal hydratovaný.
Odporúčame prečítať: Keď sa vianočných reklám zhostia svetoví režiséri
Shutterstock®Starostlivosť o stromček – ako zabezpečiť, aby živý vianočný stromček vydržal čo najdlhšie:
- Je dôležité nechať stromček trochu aklimatizovať. Po prinesení domov ho nechajte v chladnejšom prostredí a izbovej teplote ho prispôsobujte postupne.
- Správne ho umiestnite – nepostavte ho ku krbu alebo k radiátoru, pretože sálajúce teplo ho môže vysušiť naozaj rýchlo.
- Ozdoby vyberajte v závislosti od mohutnosti stromčeka – ak má jemné vetvičky, použite ľahšie ozdoby a naopak.
- Používate zvlhčovač vzduchu? Ak áno, tak je to skvelé aj pre stromček, nielen pre vás.
- Stromček musí piť - rovnako ako je to pri rezaných kvetoch, tak aj pri stromčekoch platí, že je potrebné im dodávať vlahu. Postavte preto stromček do vedra s vodou alebo ho dajte do zeminy, ktorú budete pravidelne zavlažovať.
- Zrezanie stromčeka - ak ste si domov priniesli vianočný stromček, je potrebné zrezať 2 - 3 cm kôry. Vďaka tomu si stromček bez koreňov bude vedieť vziať dostatok vlahy.
Odporúčame prečítať: Vianočné darčeky, ktoré vyrobíte doma
Shutterstock®Ako často polievať vianočný stromček?
Starostlivosť o vianočný stromček je jednoduchšia, než sa zdá, no kľúčom k tomu, aby vydržal krásny a svieži čo najdlhšie, je pravidelné zalievanie. Stromček by ste mali polievať denne, ideálne v rovnakom čase, aby si zachoval potrebnú vlhkosť.
Suchý vzduch v miestnosti, vykurovanie a svetlá na stromčeku ho totiž môžu rýchlo vysušiť. Stačí pridať vodu do stojana tak, aby bol kmeň ponorený, no nikdy neprelievať. Pravidelnosť a kontrola hladiny vody sú vaše tajomstvá k tomu, aby stromček zostal krásnym symbolom Vianoc po celé sviatky.
Aktualizovaný článok: 10.12.2024