Ako na to... Ušiť si život na mieru

Už ste sa niekedy pristihli pri tom, ako sa snažíte prispôsobiť svojmu okoliu až do takej miery, že vás to nesmierne vyčerpáva? Neraz je za tým túžba byť ako všetci ostatní, niekam patriť, byť prijatí a milovaní...

 

To sú potreby, ktoré nám vytvárajú pocit bezpečia, avšak niekedy za ne platíme privysokú cenu. Dá sa to aj s nižšími nákladmi a bez zbytočných rizikových obchodov.

 

 

Istota je v tom, že svoj život zmeníte ľahšie, než tých druhých.

 

 

Mutácia alebo prispôsobenie?

 

Vo svojej praxi sa často stretávam s tým, ako ľudia zamieňajú únavu za úzkosť, hlad za smútok a prepracovanosť za šialenstvo. Čo je v stave vyčerpania a nerovnováhy prirodzená vec. Má to dobré riešenie – chce to poskúmať svoj každodenný život a pozrieť sa na rovnováhu všedného dňa. Čo všetko vás vláči do tej miery, že nad tým strácate kontrolu?

 

Odporúčame tiež: Zdravé recepy: Lahodné maslové croissanty bez lepku 

 

ako si ušiť život na mieru

Zdroj: Shutterstock®

Trochu autodiagnostiky

 

Keď teraz sami sebe položíte otázku, akú pravidelnosť máte v tom, ako odpočívate, jete a staráte sa o seba – čo si odpoviete?

 

Predstavte si, že ste kaktus a stojíte na parapete s orchideami. Zálievku, hnojivo aj slnečné svetlo potrebujete každý iné, ale vy ste sa rozhodli, že tam proste patríte a budete sa o seba starať ako o orchideu, hoci to nie je pre vás vôbec dobré. Na orchideu sa kvôli externej starostlivoste nezmeníte. To, čo zmeniť viete, je prispôsobiť svoj život k obrazu svojmu, a nie naopak. 

 

Odporúčame tiež:  Prečo by ste mali zaradiť medvedí cesnak do vášho jedálnička?

ako si ušiť život na mieru

Zdroj: Shutterstock®

Terorizmus neustálych vnemov

 

Mozgu aj duši vždy nejaký čas trvá, než všetky podnety, ktoré cez nich „prejdú“, spracujú. V závislosti od miery extrovertného a introvertného nastavenia to má každý inak. Jedno je však isté – zakaždým potrebujete rátať nielen s fyzickým, ale aj mentálnym časom, ktorý je potrebný na regeneráciu. Tá sa nezaobíde bez energie a času – aj tým pre seba, ktorý si nevyhnutne potrebujete dopriať. Potom môžu byť veci väčšmi podľa vás a vy budete o nich rozhodovať podľa svojej slobody voľby, nie niekto iný z pozície, že vie, čo je pre vás dobré. Nevie to nikto lepšie, než vy sami.

 

Odporúčame tiež:  Ako na to... Dopriať si prvoradé duchovné cvičenie

ako si ušiť život na mieru

Zdroj: Shutterstock®

Akú rolu hráte?

 

Obklopuje nás aj prostredie, či už pracovné alebo rodiné, ktoré môže vykazovať istý druh nefunkčnosti. Ohrozuje nás to hlavne preto, lebo sa tam vytvára priestor na to, že ľudia začnú hrať nejaké role. Dáku pridelia aj nám, prípadne sa do nej sami štylizujeme. Potom to môže s naším životom vyzerať tak, že hráme rolu rodiča, mučeníka, sprostredkovateľa, obete, neohrozeného záchrancu či chudáčika, o ktorého sa majú ostatní starať. Robíme to nevedomky a zotročuje nás to, lebo nemôžeme byť autentický a sami sebou. Očakávania tých druhých nás zajmú, a hoci s tým nie sme stotožnený, vyriecť nie alebo povedať odmietnutie nedokážeme.

 

Odporúčame tiež:  Čo prezrádza farba vášho obľúbeného rúžu o vašej osobnosti?

ako si ušiť život na mieru

Zdroj: Shutterstock®

Aplikačné odporúčania

 

POSTAVTE SI PLOT

 

Keď vám niekedy pripadá, že bývate v neoplotenom dome, kam môže ktokoľvek a kedykoľvek vtrhnúť, tak máte problém. A nie je to o tom, že by boli „narušitelia“, ktorí vám v dobrej viere prerábajú interiér aj záhradu, zlí alebo sebeckí. To len vy neviete, ako sa taký plot stavia. Na počiatku je uvedomenie si toho, že to tak máte. Potom hľadáte správnu techniku, ktorá vám umožní kontrolovať, koho si na svoje územie pustíte. Mnoho ľudí už ploty má, môžete sa inšpirovať.

POUŽÍVAJTE PREDSIEŇ

 

Bez predsiene vám návšteva vždy vpadne rovno do obývačky. Potom sa už odtiaľ nedá veľmi presunúť. S predsieňou rozhodujete o tom, ktorých hostí pozvete do svojho vnútra. Je zdravé aj slušné, nedovoliť ostatným, aby sa vám bez pozvania nahrnuli do života so svojimi názormi, emóciami a požiadavkami. Rozhodne potrebujete predsieň, aby ste mohli sami rozhodovať, koho pustíte do svojej vnútornej obývačky. Je to akési psychologické sito. A keby vám niekto tvrdil, že by ste ho nemali používať, klame!

 

Odporúčame tiež:  Ako na to... Spoľahnúť sa na vnútornú múdrosť

ako si ušiť život na mieru

Zdroj: Shutterstock®

Vaša Janette

 

P.S. Nie je jednoduché prijať skutočnosť, že ste sami príčinou pocitov, ktoré vám berú radosť zo života. Keď začnete samých seba vidieť ako svojho najväčšieho nepriateľa, je to veľmi nepríjemné. Toto uvedomenie je však vašim najväčším požehnaním. Keď si uvedomíte, že si viete vytvoriť svoje vlastné trápenie, je logické, že si viete vytvoriť aj svoju radosť.

Susan Jeffers

 

Nabudúce sa pozrieme na to, ako ísť na veci s mierou.

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk

 

 

Odporúčame tiež:  Ako na to... Vyhnúť sa pascám odkladania na neskôr

 

 

3 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

04.04.2016 19:40

velmi dobry clanok

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

05.04.2016 18:30

presne to som urobila, postavila plot a používam predsieň

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

05.04.2016 20:39

pekne napísaný článok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE