Uzavrime spolu stávku. Hodíme si mincou a keď padne hlava, dám vám 100 eur. Keď padne znak, dáte 100 eur vy mne. Asi by ste nedali zlákať, pretože šanca na výhru je len polovičná. Ale keby sme sa dohodli tak, že zisk by bol 2x vyšší než strata, možno by ste začali uvažovať. Ja by som vsadila 100 eur, ale vy by ste riskovali iba 50 eur.
Takéto uvažovanie vyskúmal psychológ D. Kahneman, nositeľ Nobelovej ceny. Zdokumentoval, že naša myseľ je od prírody uspôsobená tak, aby sa možnosť straty vnímala dôležitejšie než zisk. Čiže v netrénovanej hlave vždy prevažujú negatíva nad pozitívami.
Pozri aj: Ako vyčistiť kefu na vlasy? Vyskúšaj tento jednoduchý trik!
Pesimizmus v živote
Rozum sa obáva viac prípadného rizika, než by sa tešil na možný zisk. Náš pohľad na život je, našťastie, meniteľný, čo vieme výborne využiť vo svoj prospech. Napríklad takým optimizmom. Potrebujeme sa dívať väčšmi na to, čo sa nám v každodennosti darí.
Metóda zapisovania si vďačnosti sa javí ako príliš jednoduchá, než aby fungovala. Je však exaktne potvrdená (napríklad v prácach prof. Seligmana). Keď si každý deň poznamenáte aspoň tri pekné veci, naučíte sa oceniť vo svojom živote všetko dobré. Vďaka tomu si začnete oveľa viac všímať pozitívne udalosti, interakcie a momenty, čo sa premieta do zlepšovania nálady. Je však skutočne dôležité, dávať to z hlavy von na papier – akékoľvek príjemné, krásne a zmysluplné veci, nezáleží na tom, či to bolo niečo veľkého alebo malého významu. O každej veci napíšte toľko, koľko chcete, a uveďte nielen to, čo sa stalo, ale tiež prečo sa to stalo a ako ste to urobili. Tým spisovaním máte prehľad, ako uvažujete a viete získať potrebný odstup a nadhľad. Zotrvajte pri tom týždeň a presvedčte sa na vlastnej koži, čo to s vami robí. Minimálne z vás bude menej zarytý pesimista.
Odporúčame: Vieš, ako predĺžiť životnosť riasenky? Tu sa o tom dozvieš viac!