Si agresívny vodič? Rozčuľovanie sa za volantom má následky!

Ste agresívny vodič? Spoznáte to tak, že sa za volantom sem-tam (alebo častejšie) rozčuľujete, nadávate a hneváte sa na ostatných vodičov za ich chyby, ktoré urobia v cestnej premávke. Podľa prieskumu spred niekoľkých rokov ste pravdepodobne takýmto vodičom i vy sami. Tvrdí totiž, že až 80 percent vodičov pocíti agresiu, silný hnev alebo zlosť za volantom minimálne raz ročne. Je teda zlosť za volantom nezdravá?

Hnev ako prirodzená reakcia

Na hnev a agresiu za volantom si posvietili aj psychológovia, podľa ktorých ide o prirodzenú reakciu organizmu na to, že vás niekto ohrozí a vy nemáte kam utiecť. Väčšinou sa v aute hneváme práve preto. Niekto sa pred nás tesne predbehne, zaradí sa bez smerovky čim nás prinúti príliš prudko zabrzdiť. Náš mozog sa vtedy prepne do bojovného či ochranného módu a spleť nepekných nadávok (prinajlepšom) je ihneď na svete. Podľa odborníkov je to však celkom prirodzené a neznamená to, že ste cholerik alebo agresívny človek vo všeobecnosti, čo je celkom dobrá správa.

Pozri aj: Šéfkuchári prezradili triky, ktoré ťa naučí LEN škola varenia!

agresívni vodiči

Zdroj: Shutterstock®

Lepší ako ostatní

Prieskum, o ktorom sme sa zmienili v úvode článku, pochádza spoza oceánu a tiež uvádza, že až dve tretiny Američanov si myslia, že sú vskutku dobrými vodičmi. O svojich známych, blízkych a priateľoch však respondenti tak dobre nehovorili. Svoje schopnosti za volantom totiž hodnotili až dvakrát lepšie ako schopnosti ich vlastných priateľov. A tu sa začína celá sága obviňovania ostatných, v niektorých prípadoch dokonca i za vlastné chyby. K agresii za volantom však značne napomáha aj určitá dávka anonymity, keďže vo väčšine prípadov si za volantom zanádavate, zatrúbite, no z auta v skutočnosti nevystúpite a s druhým vodičom sa zoči-voči nestretnete.

vplyv agresivity na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Agresivita za volantom a zdravie

Hnev vo všeobecnosti nie je dobrým pánom ľudského zdravia. Ako dobre vieme, agresívne prejavy môžu pôsobiť devastačne na ľudské srdce či mozog a môže viesť k infarktu či mŕtvici so smrteľnými následkami. Alarmujúce sú preto ďalšie poznatky z prieskumu, ktoré hovoria o tom, že až 8 miliónov vodičov v poslednom roku riešilo svoju agresivitu až hostilným spôsobom, napríklad do druhého auta náročky nabúrali alebo ho zastavili a druhého vodiča konfrontovali slovne, fyzicky či dokonca použitím zbraní. Ak je váš hnev za volantom príliš častý, veľmi agresívny či dokonca hostilný, mali by ste s ním niečo robiť a vyhľadať pomoc odborníka. Ušetríte tak svoje vlastné zdravie, ale i zdravie vodičov, ktorým by ste mohli svojím neprimeraným správaním ublížiť.

Inšpiruj sa: Ako odstrániť olej z oblečenia? Nie, nie je to nemožné!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Katarína Konečná

Katarína Konečná

05.02.2020 08:55

v poslednej dobe mám dojem, že je tej agresivity okolo nás veľa a nielen za volantom

Vaše meno:

Lenka Šluchová

Lenka Šluchová

05.02.2020 13:46

ja som agresívna len vtedy keď vidím šoférov, ktorí sa zbytočne niekam ponáhľajú a predbiehajú hlava- nehlava

Vaše meno:

Anna Tlachova

Anna Tlachova

06.02.2020 17:33

Agresivita za volant nepatri

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.