Existuje množstvo spôsobov, ako sa ochrániť pred komármi, ktoré sú najmä počas horúcich letných dní a nocí viac než otravné. Žiaľ, neraz sa stane, že tento boj taktiež prehráme. Výsledkom toho sú červené, bordové a niekedy až fialové štípance, ktoré nepríjemne svrbia až bolia. Ako si uľaviť od týchto ťažkostí? Ak nemáte práve doma nejaké krémy a gély priamo na to určené, nemusíte hneď utekať do lekárne. Verte, že v chladničke či v špajze nájdete nejedného pomocníka. Ako ošetriť štípance od komárov rýchlo, lacno a jednoducho vám prezradíme v nasledujúcom článku. Máme pre vás hneď 9 tipov!
Sóda bikarbóna
Známe sú mnohé spôsoby použitia sódy bikarbóny a verte, že vám pomôže aj so štípancami. Trochu jedlej sódy zmiešajte s malým množstvom teplej vody, aby vám vznikla biela kašička. Tú naneste priamo na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť. Sóda zmierni opuch a potlačí otravné svrbenie.
Odporúčame: Chufa olej: Neuveríš, z čoho sa vyrába a aké má účinky!
Kocka ľadu
Výborným pomocníkom na zmiernenie opuchu a elimináciu svrbenia po bodnutí komárom sú aj kocky ľadu. Kus ľadu priamo z mrazničky priložte na štípanec a chvíľu počkajte. Svrbenie sa dá na ústup a chlad dokonca pomôže spomaliť šírenie jedu zo slín komára v krvnom obehu.
Petržlenová vňať
Petržlenová vňať našla uplatnenie najmä v kuchyni. Má svoje právoplatné miesto v nedeľnej polievke či zemiakoch. Čaj z tejto vňate má dokonca liečivé účinky. Nápomocný môže byť pri liečbe zápalu močových ciest. A ako petržlenovú vňať využiť pri liečbe štípancov od komárov? Nasekajte ju nadrobno, podrvte a vzniknutú kašičku naneste na štípance.
Ocot
Ak by ste doma práve nemali petržlenovú vňať či sódu bikarbónu ani ľaď v mrazničke, siahnuť môžete po octe, či už klasickom alebo jablčnom. Pomocou vatového tampóna alebo vaty ním ošetrite miesto vpichu. Takto sa zbavíte bolesti aj opuchu a rovnako dezinfikujete ranu.
Aloe vera
Obrovským pomocníkom pri rozličných kožných problémoch je aj Aloe vera. Už neraz sme sa presvedčili o tom, že túto sukulentnú rastlinku sa jednoducho oplatí doma pestovať. Gél, ktorý sa nachádza v jej listoch, má liečivé vlastnosti. Ak si z večernej prechádzky odnesiete zopár štípancov, ošetrite ich práve týmto gélom. Urýchli to hojenie.
Cibuľa
Snáď väčšina najrozličnejších receptov sa začína práve ošúpaním aspoň jednej či dvoch cibúľ. Nuž, táto zelenina skutočne patrí v našich kuchyniach k tým najpoužívanejším. A tak ju určite budete mať poruke aj v prípade, že na vás zaútočí komár. Stačí, ak tenký plátok čerstvej cibule priložíte na ranu. Keď svrbenie ustúpi, miesto opláchnite vodou.
Zubná pasta
Ohľadom zubnej pasty po internete koluje obrovské množstvo rozličných tipov na použitie, a to niekedy aj skutočne bizarných. Údajne nám vie tento prostriedok na čistenie zubov pomôcť aj s podráždenou pokožkou po bodnutí komárom. Ak teda nenájdete doma ani jedného prírodného pomocníka, o ktorom sme hovorili vyššie, naneste na štípanec trochu zubnej pasty.
Banánová šupka
Aj banánová šupka rýchlo zatočí s bolesťou a opuchom po bodnutí komárom. Musí však byť z čerstvo ošúpaného ovocia. Ak objavíte na pokožke nový štípanec, rýchlo ho potrite vnútornou stranou banánovej šupky. A zdravý banán plný draslíka jednoducho zjedzte.
Esenciálny olej
So zápalom, bolesťou a svrbením nakoniec zatočia aj rozličné esenciálne oleje. Spoľahnúť sa môžete na tea tree oil, čiže čajovníkový olej a taktiež levanduľový alebo oreganový olej. Sú však pomerne koncentrované, preto ich pred aplikáciou na pokožku zrieďte s iným rastlinným olejom.
Pozri aj: Keď bábätko zvracia: Aké sú príznaky novorodeneckého refluxu?