Babička bylinkárka radí: Tieto júnové bylinky si určite nazbieraj!

Už ste boli tento mesiac na bylinkách? Že nie, pretože by ste sa potrebovali lepšie zorientovať v tom, ktoré júnové bylinky sa zbierajú a na čo sú dobré? Tak potom ste rozhodne na správnom mieste, pretože my vám prezradíme všetko o liečivých bylinkách, ktoré sa zbierajú práve v júni. Čítajte ďalej!

Bazalka pravá

Bazalku si určite natrhajte a zaraďte do jedálnička, ak potrebujete podporiť svoje trávenie, vyprázdňovanie a zbaviť sa prebytočnej vody v tele. Hoci bazalku využívame hlavne v kulinárstve, a to prevažne v sušenej podobe ako koreninu, určite jej treba dať šancu aj v čerstvom stave. Takto ju môžete použiť nielen na dochutenie cestovín, ale aj na prípravu zdravého nápoja.

Pozri aj: Nevädza poľná: Vraj burina, no pozri, čo dokáže s tvojím telom!

bazalka pravá

Zdroj: Shutterstock®

Benedikt lekársky

O rastline s týmto vznešeným názvom sme vás už neraz informovali. Preto len pripomenieme, že v čase od júna do júla si natrhajte listy a následne vysušte na prípravu čajov. Benedikt pripomína bodliak a aj keď nie je až taký pichľavý, zbierajte ho radšej v rukaviciach. Bude pre vás skvelým pomocníkom, najmä pri ochoreniach obličiek a pečene.

ibiš lekársky a ihlica tŕnistá

Zdroj: Shutterstock®

Ibiš lekársky

Vraví sa, že ibiš nemá konkurenciu, pokiaľ ide o boj s ochoreniami dýchacích ciest. Výborné výsledky boli preukázané aj v prípade liečenia problematickej pokožky. Nakoľko jeho zber vrcholí okolo júla, je možné, že si na túto bylinku budete musieť ešte pár júnových dní počkať. Zbiera sa prakticky všetko – kvety, vňať, listy aj koreň.

Ihlica tŕnistá

Hľadajte ju výlučne na slnečných trávnatých lúkach. Zbiera sa vňať aj koreň, ideálne, ako už názov napovedá, v rukaviciach. Ak vás trápia ťažkosti s močovými cestami alebo hemoroidy, čaj či sedací kúpeľ z ihlice bude pre vás skvelou voľbou (pije sa dva až trikrát denne, ale nie príliš dlho – pozor na predávkovanie!).

Materina dúška

Fialové kvietky tejto rastliny pozná snáď každý. Nájdete ju bežne na lúkach alebo poliach, popri cestách, jednoducho natrafiť na materinu dúšku nebude vôbec žiadny problém. Nazbierajte a nasušte si kvitnúcu vňať. Materina dúška sa najčastejšie využíva ako čaj, predovšetkým na odstránenie bolesti hrdla a hlavy.

 

Neprehliadni: Orgován nie je len okrasný ker. Neveríš? Tak pozri na jeho účinky!

materina dúška

Zdroj: Shutterstock®

Nechtík lekársky

Kto by nepoznal túto krásnu oranžovú rastlinku? To, ako výrazne je nechtík využívaný v kozmetike, pre vás určite nie je žiadna novinka. Liečiť vás však dokáže aj zvnútra, vďaka bohatému zloženiu vlákniny, trieslovín, flavonoidov a vitamínov. Zbierajú sa buď celé kvety alebo lupienky, ktoré si nasušte a čaj pite pri problémoch, ako je astma, búšenie srdca či zápal očných spojiviek.

nechtík lekársky

Zdroj: Shutterstock®

Oman pravý

Napriek tomu, že sa na našom území vyskytuje skôr výnimočne, oman je naozaj ten pravý, predovšetkým, ak vás trápi zahlienenie, nedostatočná látková výmena alebo problematická pokožka. Ak sa ho rozhodnete hľadať, tak pri potokoch a na vlhkých miestach všeobecne. Obsahuje vzácne silice, inulín, triesloviny, ako aj vitamíny B a C.

Repík lekársky

Repík je, dá sa povedať, mimoriadne multifunkčná rastlina. Dokáže vám pomôcť s celou škálou zdravotných problémov, od oslabenej imunity, cez nechutenstvo, až po kašeľ. Na sušenie sa zbiera kvitnúca vňať. Zrejme sa zhodneme, že repík je jednou z najdlhšie známych liečivých byliniek a vo veľkej miere (a takmer na všetko) ho používali už naše prababky.

Odporúčame: Si pod neustálym tlakom? Daj si bylinkový čaj proti stresu!

oman pravý

Zdroj: Shutterstock®

Rozmarín lekársky

Aj vy ste práve pocítili v nose tú špecifickú vôňu rozmarínu? Zaujímavosťou, spojenou s rozmarínom je, že ho nikde, okrem záhrad, v ktorých sa cielene pestuje, nenájdete. Rozmarín však nemusíte používať len na dochutenie jedál, ale aj ako sedací kúpeľ, čaj alebo obklad. Pomáha ako prevencia vzniku rakoviny, povzbudzuje nervovú sústavu a odstraňuje plynatosť. Avšak pozor, zvyšuje krvný tlak!

repík lekársky

Zdroj: Shutterstock®

Saturejka záhradná

Táto bylinka nie je príliš známa, je dokonca mierne štipľavá, no zato skvelá ako korenie alebo liečivá bylina. Rovnako ako rozmarín, aj saturejka sa pestuje, nenájdete ju teda voľne rásť. Je bohatá na vlákninu, vápnik či selén. Rozhodne po nej siahnite, ak vás trápi hnačka, črevné parazity, ale aj nespavosť.

V júni si nazbierajte aj:

alchemilku obyčajnú, bazu čiernu, borák lekársky, brezu bradavičnatú, ďatelinu lúčnu, hloh obyčajný, hluchavku bielu, kostihoj lekársky, levanduľu, ligurček lekársky, lipu malolistú, lopúch, malinové listy, mätu piepornú, medovku lekársku, myší chvost, nevädzu poľnú, ostružinu krovitú, palinu pravú, pastiersku kapsičku, prasličku roľnú, podbeľ liečivý, pŕhľavu dvojdomú, prvosienku jarnú, rumanček kamilkový, sedmokrásku obyčajnú, skorocel kopijovitý, šalviu lekársku, vachtu trojlistú, valeriánu lekársku, veroniku lekársku a zemežlč menší.

9 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

10.06.2018 08:14

Výborné bylinky, až na ihlicu a oman zberáme všetky.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

10.06.2018 08:21

moje najobľúbenejšie bylinky sú materina dúška a lipový kvet

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

10.06.2018 09:56

lipový kvet už mám, tiež bazu, nevynechám materinu dúšku a ľubovník...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

10.06.2018 13:48

Suším bylinky na čajík

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

10.06.2018 18:38

väčšinu mám na záhrade, dokonca aj ibiš, o ktorom som nevedela, že sa dá využiť na problémy s pokožkou

Vaše meno:

Katarína Gašová

Katarína Gašová

10.06.2018 21:13

Na problémy s pokožkou je výborný aj repík. Mám ho odskúšaný na ekzémoch, po pár namáčaniach zmiznú z pokožky. Na kašeľ zbieram materinu dúšku a na prevenciu a všetky ženské problémy zas alchemiku :)

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

11.06.2018 12:43

Z omanu je vyborny zapar

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

13.06.2018 09:13

matka príroda na nás nezabúda a pomáha nám upevniť,alebo aspoň troška opraviť si zdravie.kiež by sme boli aj my k nej takí pozorní a ohľaduplní.

Vaše meno:

Jana Pitonakova

Jana Pitonakova

23.06.2018 19:39

takú mám chuť na taký dobrý poctivý lipový čajík ... hmmm

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE