Kajenské korenie sme si, predovšetkým v poslednej dobe, mimoriadne obľúbili. Niet divu. Veď má množstvo blahodarných účinkov na naše zdravie, čo sa nedá povedať o hociktorom korení. Mimochodom, vedeli ste, že ono to vlastne ani nie je tak korenie, ako prášok z pomletých čili papričiek? O kajenskom korení sme toho však zistili oveľa viac, preto nikam neodchádzajte!
Stretnúť sa s ním môžete tiež ako s cayenským korením (lat. Capsicum annuum), my sme si ho však, našťastie, poslovenčili. Mimochodom, prečo práve „cayenské“? Ide o slovo, odvodené od miesta, kde sa kedysi vo veľkom pestovali čili papričky na jeho výrobu – Cayenne vo Francúzskej Guinei (Cayenne je jej hlavným mestom a tento štát leží medzi Brazíliou a Surinamom). Ide o jednoročné papričky s bielymi kvetmi. Hneď v úvode sme uviedli na pravú mieru, že toto korenie nie je tak celkom korením, ale práškom z čili papričiek, aj to nie z každého druhu. Ak máte preto k dispozícii papričky, konkrétne červené špicaté odrody (lat. Capsicum frutescens), ideálnou voľbou bude nasušiť a pomlieť si ich a vyrobiť si tak vlastné kajenské korenie.
Prečítaj si: Ako zahnať únavu? Tieto potraviny ti dodajú vitality, koľko potrebuješ
Aký vzácny obsah v sebe ukrýva?
Korenie, vyrobené práve z tohto druhu papričiek, obsahuje vysoké množstvo kapsaicínu a práve jemu môžeme vďačiť za liečivý efekt kajenského korenia. Okrem toho obsahuje aj vitamín A, B, C, E a K, antioxidanty, flavonoidy, karotenoidy, omega-3 a -6 mastné kyseliny, betakarotén, ako aj vápnik, železo, horčík, mangán, fosfor, sodík, zinok, meď a draslík.
Toto sú schopnosti kajenského korenia:
- čiastočne zamedzuje priberaniu
- lieči onkologické ochorenia, ochorenia zubov a ďasien, ako aj vredy
- má afrodiziakálne, analgetické, antireumatické, antibakteriálne, antiseptické, antispazmatické, adstringentné, hojivé a zahrievacie účinky
- odstraňuje nadúvanie a plynatosť, ako aj bolesti hlavy
- podporuje potenciu
- posilňuje krvný obeh, tepny a srdce, tiež imunitu
- predchádza rakovine prostaty aj pľúc, cukrovke aj mozgovej mŕtvici
- prospieva zdraviu prostaty
- spaľuje tuk
- stimuluje lymfatický obeh a tvorbu hormónov
- vyvoláva potenie
- zastavuje krvácanie
- zlepšuje náladu (uvoľňuje z mozgu endorfíny)
- zmierňuje príznaky prechladnutia a alergií
- znižuje vysoký krvný tlak (rozširuje cievy) a hladinu cholesterolu
- zvyšuje libido
Avšak pozor, kajenské korenie by ste nemali užívať dlhodobo a vo veľkom množstve, pretože má zároveň výrazné hlienotvorné vlastnosti a kvôli svojej pálivosti môže dráždiť tráviaci trakt. Zaujímavé tiež je, že kajenské korenie, v kombinácii s ricínovým olejom, znásobuje účinok tohto oleja, vo forme liečivých obkladov – skôr sa vďaka nemu ricínový olej dostane do tkaniva.