Nie každý má rád napätie a keďže si vás rozhodne nechceme pohnevať, vyjdeme s pravdou von. Ovocie, ktoré je malé, napohľad trochu smiešne a chlpaté a ešte má aj neuveriteľnú schopnosť liečiť tie najvážnejšie ochorenia, sa volá rambután. Nevešajte hlavu – jeho exotický názov nemusí hneď znamenať, že je pre nás nedostupné. Radšej čítajte ďalej a zistite, čo všetko toto ovocie so schopnosťou predísť rakovine ešte dokáže!
Do istej miery rambután (lat. Nephellium lappaceum) pripomína liči. Niet divu, veď je to jeho vzdialený príbuzný. V rámci juhovýchodnej Ázie je toto ovocie rozšírené a bežné asi tak ako u nás jablká. Rastie tam doslova všade – vo verejných parkoch, vo voľnej prírode aj v záhradách. Strom rodí na jar a v jeseni. Rambután má sfarbenie do červena, dužina pod šupkou je biela, má guľatý tvar, meria asi päť centimetrov a ako sme už naznačili, pokrytý je niečím, čo pripomína chlpy, jemné pichliače, fúziky alebo vlasy. Šúpe sa veľmi ľahko.
Inšpiruj sa: Potrebuješ rýchlo schudnúť? Golo diéta ťa dá dokopy za 14 dní!
Rastie v trsoch na stonkách
Rambután svojím tvarom pripomína nielen liči, ale aj vlašský orech alebo gaštan. Aj on totiž rastie na stonkách, v trsoch. V strede plodu sa nachádza kôstka, preto si ľudia zvyknú vylúpnuť dužinu zo šupky, vložiť do úst a kôstku vypľuť. Zrelý rambután spoznáte ľahko – jeho šupka je buď žltá, oranžová alebo červená. Chuť rambutánu je sladká, no akoby tiež mierne pikantná, dužina je výrazne aromatická. Obsahuje vlákninu, bielkoviny, vápnik, železo, horčík, fosfor a vitamíny B a C. Stromu, na ktorom rambután rastie, sa hovorí aj obličkovník rambutánový.
Ak pestovať, tak v teple
Ak by ste sa rozhodli vypestovať si ho, myslite na to, že potrebuje stále teplo a svetlo, ako aj zalievanie dažďovou alebo odstátou vodou. Ak sa mu má teda dariť aj v našich podmienkach, tak jedine vo vyhrievanom skleníku. Avšak pozor, ak si stromček vypestujete zo semena, rodiť vám začne najskôr po dvanástich rokoch. Lepšou voľbou bude teda rozmnoženie odrezkami už rodiacich stromov. Rambután - plod si môžete zakúpiť buď v predajniach so zdravou výživou alebo v obchodoch ázijských potravín, ktorých je aj na Slovensku viac, než dosť (samozrejme, aj na internete).
Pozri aj: Zisti, čo znamená bolesť zuba! Môže súvisieť s týmto kĺbom!
Sušený alebo čerstvý?
Dostupný je najčastejšie sušený, ale výnimočne môžete natrafiť aj na čerstvé plody. V tomto prípade však buďte opatrné pri kúpe, pretože rambután nemá úplne typicky ovocné správanie. Zatiaľ, čo iné druhy ovocia dozrievajú aj po odtrhnutí, rambután, akonáhle je oddelený od stonky, zastavuje svoje dozrievanie a tak je potrebné ihneď ho skonzumovať. Pri dlhšom otáľaní tak natrafíte len na zhnitý plod. Rambután sa je najčastejšie surový, ale v krajinách jeho pôvodu sú bežné aj rambutánové kompóty, jogurty a koktejly.
Neprehliadnite účinky rambutánu na ľudské zdravie!
- dodáva energiu a vitalitu
- má preukázateľne preventívne účinky proti rakovine (vďačí za to svojmu obsahu cenných antioxidačných zlúčenín, ktoré sa nachádzajú tak v dužine, ako aj v kôstke a šupke)
- odstraňuje migrénu
- podporuje kvalitu pokožky a pevnosť vlasov či nechtov
- pomáha pri chudnutí
- posilňuje imunitu
- upravuje hladinu krvného tlaku