Čerešne sú zrelé, a tak už v nejednej domácnosti rozvoniavala čerešňová bublanina, na ktorej si pochutnal azda každý milovník zákuskov. Ako to väčšinou býva, bublanina sa robieva z vykôstkovaných čerešní. Stačí teda čerešne odkôstkovať, kôstky vyhodiť do koša a čerešne následne poukladať na pripravené cesto. Počkať, čo? Vyhodiť kôstky do koša? Tak toto je najväčší omyl, ktorý môžete spraviť. Kôstky rozhodne do koša nepatria!
Predpokladáme, že aj vy ich stále vyhadzujete, pretože ste ešte neprišli na žiaden spôsob ich využitia vo svojej domácnosti. Preto to dnes napravíme a povieme vám, prečo naše babičky kôstky nikdy nevyhadzovali, ale nechávali ich vysušiť na slnku.
Shutterstock®Čerešňový vankúš
Ak najbližšie budete piecť bublaninu z čerešní alebo domáci čerešňový džem, tak kôstky nevyhadzujte. Radšej ich rozložte na papierovú alebo bavlnenú utierku a nechajte ich vysušiť na slnku, poprípade ich dajte vysušiť do rúry. Kôstkami z čerešní naplňte bavlnené vrecúško a vyskúšajte jeho zahrievacie alebo chladivé účinky.
Takéto vrecúško s čerešňovými kôstkami je oveľa lepšie ako akékoľvek chladivé vrecúško, ktoré je určené na zmierňovanie bolesti. Čerešňové kôstky sa jednoducho prispôsobia boľavému miestu, čím môžeme povedať, že sú účinnejšie ako gélové vrecúška.
Použitie čerešňového vrecúška
Vrecúško môžete použiť dvomi spôsobmi. V tom prvom ho môžete dať zohriať do mikrovlnnej rúry, do rúry na pečenie, na slnko alebo na radiátor. Takto prehriate čerešňové vrecúško môžete použiť pri menštruačných bolestiach, bolestiach hlavy, na zmiernenie bolesti pri odreninách alebo modrinách. Zohriate vrecúško vám bude tiež nápomocné pri zápale ucha, upchatých dutinách a pod.
Druhou možnosťou je vložiť vrecúško na chvíľku do chladničky alebo mrazničky a následne ho použiť na zmiernenie bolesti, napríklad pri vyvrtnutí členka, natiahnutí svalov a pod.
Vhodné aj pre bábätká
Vankúšik s kôstkami z čerešní môžete použiť aj vtedy, keď je vaše bábätko nepokojné, trápia ho koliky alebo ak nemôže zaspať. V tomto prípade je potrebné vrecúško poriadne zabezpečiť, aby sa drobec nedostal k jeho obsahu.
V prípade koliky u bábätka dajte vrecúško zohriať na pár sekúnd a priložte mu ho na bruško. Pri nepokoji zase priložte vrecúško na chrbátik bábätka. Uvidíte, ako rýchlo sa upokojí a zaspinká v priebehu niekoľkých minút.
Máte svoje čerešňové vrecúško? Ak nie, presvedčili sme vás o jeho účinkoch a minimálne jedno si vyrobíte?
Shutterstock®DIY tip: Ako si vyrobiť čerešňové vrecúško doma
Výroba čerešňového vrecúška je jednoduchá, lacná a zvládnete ju aj bez šijacieho stroja. Stačí vám pár základných pomôcok a chuť recyklovať to, čo by inak skončilo v koši.
Budete potrebovať:
čisté a dôkladne vysušené čerešňové kôstky
bavlnenú látku (napr. starú utierku, plienku alebo kúsky z nepoužívaného oblečenia)
ihlu a niť alebo šijací stroj
nožnice a pravítko
Postup:
Vystrihnite si dva rovnaké obdĺžniky látky – ideálne vo veľkosti 15 × 20 cm (alebo podľa toho, kde chcete vrecúško používať – menšie pre deti, väčšie na brucho či krk).
Látku preložte lícovou stranou dovnútra a zošite tri strany (rukou alebo strojom), štvrtú nechajte otvorenú.
Otočte látku na lícovú stranu a naplňte ju suchými čerešňovými kôstkami približne do 2/3 až 3/4 objemu.
Zašite poslednú stranu pevnými stehmi – ak vrecúško plánujete ohrievať alebo chladiť, šitie musí byť pevné a bezpečné.
Hotovo! Vrecúško môžete ozdobiť stužkou alebo vyrobiť viacero farebných na rôzne účely.
Takéto prírodné vrecúško sa stane vaším verným pomocníkom pri bolestiach, nepokoji alebo len na spríjemnenie zimných večerov.
Čo ešte môžete urobiť s čerešňovými kôstkami?
Dekoračné účely – po dôkladnom očistení a usušení sa dajú kôstky použiť na výrobu dekoračných fľašiek, vencov či iných prírodných ozdôb.
Domáci peeling – jemne podrvené kôstky môžu slúžiť ako prírodná exfoliačná zložka do domáceho telového peelingu (použiť len na telo, nie na tvár).
Výplň pre hračky alebo ortopedické podložky – podobne ako pri vrecúškach, kôstky môžete využiť na ekologickú výplň napríklad do relaxačných valčekov.
Experiment s klíčením (pre deti alebo školu) – kôstky sa môžu použiť ako súčasť školských aktivít pri pokusoch so semienkami (aj keď čerešňové majú nízku klíčivosť, stále môžu slúžiť ako edukačný materiál).
Čerešňové kôstky už rozhodne nepatria do koša – práve naopak, ukrývajú v sebe množstvo využitia, ktoré je praktické, ekologické aj prekvapivo príjemné. Či už z nich vytvoríte upokojujúci vankúšik, originálnu dekoráciu alebo domáci peeling, poslúžia oveľa lepšie než ako kuchynský odpad.
Dajte druhý život aj tým najmenším častiam ovocia a objavte čaro udržateľnosti v každodennom živote. Niekedy stačí len vedieť, ako na to – a čerešňové kôstky sú toho skvelým dôkazom.
Aktualizovaný článok: 14.06.2025