Každé dievča v tínedžerskom veku čaká na ten deň, kedy sa oficiálne stane ženou a po prvýkrát v živote dostane menštruáciu. Pre niekoho to nie je žiaden významný deň, no napríklad v zahraničí rodičia tento akt dospelosti svojich dcér oslavujú. Síce mnohé z nás považujú menštruáciu za krutú pomstu prírody, keďže sa s menštruáciou spájajú aj nepríjemné menštruačné bolesti a kŕče, no rovnako aj predmenštruačný syndróm, ktorý je sprevádzaný mnohými nepríjemnými prejavmi. Na druhej strane je menštruácia znakom nášho zdravia a zdravia v našej intímnej oblasti.
Čo sa deje počas menštruácie? Keď hovoríme o menštruácii, tak zväčša máme na mysli menštruačný cyklus, ktorý trvá približne 28 dní (poprípade 21 až 35), počas ktorého vo vaječníkoch dozrieva vajíčko. To je následne dopravené do vajcovodu a pokiaľ nedôjde k jeho oplodneniu spermiami, je z tela vylúčené. A to sa prejavuje krvácaním, teda menštruačnou krvou.
Menštruačná krv je v mnohých prípadoch považovaná za odpad, preto by asi len málokomu napadlo ju nejako využiť. No šikovné ženy dokážu aj taký „odpad“ premeniť na užitočnú vec. Trošku mrazivá predstava, ale menštruačná krv dokáže byť aj užitočná.
Čo obsahuje menštruačná krv?
Už dávnejšie vedci zistili, že menštruačná krv nie je len „bezcenným odpadom“. Považujú ju skôr za nový zdroj kmeňových buniek, ktoré majú podobné možnosti využitia v regeneratívnej medicíne, ako napríklad taká pupočníková krv alebo kostná dreň.
Počas cyklu sa v hrubnúcej stene maternice vytvára veľké množstvo kmeňových buniek, ktoré majú za úlohu obnoviť steny maternice, no počas menštruácie sa vylučujú z tela spolu so sliznicou maternice. Obsahujú zároveň aj veľké množstvo bielkovín, ktoré nájdu uplatnenie aj v inej sfére. Ako teda využiť menštruačnú krv?
Menštruačná krv a kvety
Ak hľadáte nejaké prírodné hnojivo pre svoje kvety, vďaka ktorému by mali krásne lesklé listy a zároveň by kvitli, tak ste ho našli. Menštruačná krv predstavuje čisto prírodné domáce hnojivo, vďaka ktorému budú kvety kvitnúť jedná radosť.
Samozrejme, v tomto prípade je potrebné vsadiť na menštruačný kalíšok, ktorý zachytáva menštruačnú krv. Tú potom stačí použiť na zalievanie kvetov. Menštruačnú krv môžete trochu zriediť s vodou alebo použiť v takejto čistej nezriedenej forme.
Odporúčame: Zriedkavá rakovina vulvy: Pozor, symptómy môžu byť zavádzajúce!
Menštruačná krv proti bradaviciam
Medzi babskými radami môžete nájsť aj práve túto, podľa ktorej sa môžete bradavíc na tele zbaviť prostredníctvom menštruačnej krvi. V tomto prípade však treba zahodiť všetky predsudky a vyskúšať či táto metóda naozaj funguje. Podľa našich prababičiek platí, že bradavice je potrebné pravidelne natierať práve menštruačnou krvou.
Musíme však podotknúť, že táto metóda nefunguje na každý druh bradavíc. Menštruačná krv je najúčinnejšia pri odstraňovaní nitkovitých bradavíc, plantárnych bradavíc a obyčajných bradavíc.
Menštruačná krv proti akné
Nie každá z nás by sa odhodlala na potieranie svojho tela menštruačnou krvou. Ale na druhej strane si treba uvedomiť, že by ste sa natierali len tým, čo je vášmu telu vlastné. A tak menštruačnú krv odporúčajú babské rady aj na potieranie akné. Ak vás trápi silné akné, na ktoré nezaberajú žiadne mastičky, tak skúste práve túto prírodnú liečbu. Či to naozaj funguje musíte zistiť na svojej vlastnej koži. No mnohé dámy, ktoré to vyskúšali, si túto metódu pochvaľujú a považujú ju za účinnú.
Inšpiruj sa: Cvičenie počas menštruácie: Odporúča sa vôbec?