Nič nie je lepšie po namáhavom dni, ako ležať v posteli v čerstvo vypraných, voňavých obliečkach a plachtách. Aby ste ich však také mali, musíte sa držať správnych postupov a vyvarovať sa určitým chybám, ktoré pravdepodobne robíte.
Ste si istý, že viete aká je správna starostlivosť o plachty? Po prečítaní článku zistite, či sú všetky vaše kroky správne.
Správny prací program
Plachty perte na teplote minimálne 60°C, biele môžete aj na 90 °C. Pri týchto teplotách totiž zničíte všetky roztoče a baktérie, ktoré by sa mohli v znečistených plachtách zdržiavať.
Je tu však ekologický trend - prať pri nízkych teplotách. Tomuto trendu sa prispôsobili aj výrobcovia pracích práškov a ponúkajú nám stále lepšie a účinnejšie pracie prostriedky, ktoré aj pri nízkych teplotách dokážu vyprať škvrny či iné nečistoty. To znamená, že ak zvolíte skutočne silné a účinné pracie prostriedky, môžete prať aj pri nižších teplotách alebo ostanete pri starej zaužívanej klasike.
Ak máte plachty príliš znečistené, skúste ich najprv na noc namočiť do teplej vody. Špina zmizne oveľa ľahšie, ako keď ich hneď vložíte do práčky. Dokonca je to aj šetrnejší spôsob, pretože viacnásobným prepieraním v práčke môžu plachty stratiť odolnosť a farebnosť.
Odporúčame: Vaječné bielko: Čo všetko dokáže? Jeho vlastnosti si zamiluješ!
Neprepĺňať!
Plachty vložíte do práčky, ale stále máte pocit, že by sa tam vošlo ešte niečo naviac. Myslíte si, že touto šetrnosťou budete mať krásne čisté a voňavé plachty? Omyl! Plachty potrebujú cirkulovať, aby boli dokonale vyprané.
Dokonca, ak by ste práčku preplnili, tak by sa vám časom mohlo stať, že sa vám budú obliečky znehodnocovať silným trením o bubon práčky a poškodia sa.
Pozri aj: Jednoduchý spôsob ako vybieliť podprsenku. Bude ako nová!
Ako ich sušiť?
Po vypratí nechajte plachty dôkladne vysušiť a je len na vás, či ich dáte do sušičky alebo ich vysušíte prirodzene. Ideálne je sušiť plachty vonku na slnku na čerstvom vzduchu. Bohužiaľ, nie každému to je umožnené. Ak takúto možnosť nemáte alebo je zima, snažte sa plachty pred zavesením poriadne vytriasť a čo najviac rozložiť. Predídete tak problémom pri žehlení.
Plachty by sa mali sušiť samostatne. Nesušte ich s uterákmi alebo rôzne hrubými tkaninami. Plachty sú o čosi jemnejšie, tenšie, a teda sú rýchlejšie suché. Uterákom to trvá oveľa dlhšie a ak by ste ich sušili spoločne, plachty by opäť navlhli.
Pozor na vlhké plachty! Na nedokonalo vysušených plachtách, ktoré uložíte do skrine sa môže tvoriť pleseň a zatuchnú vám.
Zaujme ťa: Recept: Chrumkavá bageta s pečeňovým syrom
Žehliť či nežehliť?
Žehlenie je pre niekoho utrpením, ale žehlenie plachiet nevynechávajte! Teplo žehličky sa nielenže postará o vyrovnanie bielizne, ale zničí aj posledné roztoče, ktoré by sa na plachte po vypratí mohli nachádzať.
Naviac budú vaše plachty jemnejšie, hladšie a budú na dotyk príjemnejšie aj pri spaní. Dokonca žehlením zmenšujete objem plachiet, ktoré sa potom jednoduchšie uskladňujú.
Uskladnenie
Keď už máme za sebou celý proces prania, sušenia a žehlenia, stačí už len plachty dobre uskladniť. Plachty nemusia byť na predných policiach v skrini. Práve naopak. Najlepšie je skladovať ich vzadu, na tmavom mieste.
Úplne dno skrine sa tiež neodporúča kvôli nadmernému prášeniu, ak však nemáte na výber, uložte plachty čo najviac dozadu skrine. Odporúča sa nedávať plachty na police, kde skladujete napríklad oblečenie na časté nosenie. Mohli by stratiť intenzívnu vôňu vašej obľúbenej aviváže.
Malý tip nakoniec. Vyžehlené plachty ukladajte na spodok celej kopy, aby ste všetky využívali rovnomerne a predišli tak používaniu stále tých istých plachiet.
Odporúčame: Pančuchy, ktoré oživia tvoj outfit: Tieto rozhodne musíš mať!