Nadmerná konzumácia alkoholu predstavuje pre zdravie človeka obrovské riziká. Alkohol dokáže prakticky úplne zničiť v prvom rade pečeň. Jeho nadmerné a dlhodobé požívanie môže viesť k cirhóze a nakoniec k úplnému zlyhaniu orgánu. Taktiež ide o najvýraznejší rizikový faktor pre vznik rakoviny pečene. Alkohol však škodí nielen pečeni, ohrozené sú aj ďalšie orgány tráviaceho traktu, mozog, cievny systém, dokonca naša imunita.
Jednu z najväčších hrozieb, ak nerátame alkohol za volantom, predstavuje alkohol v tehotenstve. Alkohol totiž môže mať na vyvíjajúci sa plod v maternici prakticky nezvratné následky. Počuli ste už o takzvanom fetálnom alkoholovom syndróme? V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aký má alkohol vplyv na vývoj plodu, aj aké zdravotné riziká sa spájajú s jeho konzumáciou počas tehotenstva.
Odporúčame: Čo je šiesta choroba? Rozpoznaj príznaky tohto detského ochorenia!
Alkohol v tehotenstve a jeho vplyv na vývoj plodu
Miera vplyvu alkoholu na vyvíjajúci sa plod v maternici spravidla závisí od množstva vypitého alkoholu, frekvencie pitia a aj od toho, v ktorej fáze tehotenstva žena alkohol konzumuje. Zároveň sa nepredpokladá vplyv druhu požívaného alkoholu, čiže nezáleží na tom, či tehotná žena konzumuje len víno a pivo, alebo tvrdý alkohol. Alkohol sa do plodu dostáva krvou cez placentu. Pečeň plodu však nie je rozvinutá natoľko, aby ho dokázala odbúrať ako pečeň dospelého jedinca. Po dvoch až troch hodinách tak môže byť koncentrácia alkoholu u plodu vyššia ako u matky, vysoké hodnoty pritom môžu pretrvávať u plodu aj 24 hodín.
Účinok alkoholu na plod v jednotlivých fázach tehotenstva môže byť nasledovný:
- 1. trimester – prítomné je riziko chybného vývoja orgánov, nezvratnej straty mozgových buniek a potratu (k najčastejším prejavom spontánneho potratu patrí vaginálne krvácanie, silné špinenie, výtok tkaniva z pošvy, silné bolesti brucha aj bolesti chrbta),
- 2. trimester – rovnako hrozí riziko potratu, ako aj narodenie mŕtveho plodu od druhej polovice tehotenstva,
- 3. trimester – v dôsledku alkoholu môže dôjsť k spomaleniu rastu plodu, alkohol zvyšuje riziko predčasného pôrodu a vrodených chýb dieťaťa.
Čo je fetálny alkoholový syndróm?
Pod pojmom fetálny alkoholový syndróm rozumieme súbor prejavov a vrodených chýb, respektíve telesných a mentálnych vývinových vád u novorodenca, ktoré vznikli v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu matkou počas tehotenstva. Fetálny alkoholový syndróm je tiež známy pod skratkou FAS. Tento syndróm zahŕňame medzi takzvané poruchy fetálneho alkoholového spektra, označované skratkou FASD (z anglického Fetal Alcohol Spectrum Disorders).
Fetálny alkoholový syndróm sa v rôznej miere a rozsahu vyskytuje približne u 30 % detí matiek, ktoré v tehotenstve pravidelne požívali alkohol. Syndróm môže byť vo vážnych prípadoch plne rozvinutý (približne u 1 zo 750 novorodencov), vo vyššej miere (približne u 10 – 12 detí z 1000) sa vyskytujú prípady čiastočne rozvinutého syndrómu s menej závažnými príznakmi.
Príčiny FAS:
Hlavnou príčinou rozvoja fetálneho alkoholového syndrómu u novorodenca je konzumácia alkoholu u matky počas tehotenstva. Hoci alkohol by mal byť počas tehotenstva pre ženy tabu, približne až 30 % tehotných žien si ho v určitej miere dopraje, či už hovoríme o príležitostnom poháriku, alebo v zriedkavejších prípadoch o pravidelnej konzumácii. Na konzumáciu alkoholu v tehotenstve môže mať vplyv viacero faktorov:
- neplánované tehotenstvo – žena v ranných štádiách zatiaľ nevie, že je tehotná (po odhalení tehotenstva veľká časť žien prestáva s akoukoľvek konzumáciou alkoholu),
- nedostatok znalostí matky o možných rizikách súvisiacich s požívaním alkoholu v tehotenstve,
- podceňovanie týchto rizík (napríklad preto, lebo nastávajúca matka pozná prípady, kedy sa i žene konzumujúcej alkohol narodili zdravé deti),
- nízky socio–ekonomický status matky,
- ťažká životná situácia, depresívne stavy a iné problémy, ktoré sa môže žena snažiť zvládať prostredníctvom alkoholu,
- závislosť ženy na alkohole.
Pozri aj: Bolesť v podbrušku odhalená: Toto sú tie najčastejšie dôvody!
Aké sú charakteristické príznaky FAS syndrómu?
FAS je charakteristický viacerými príznakmi, ktoré môžu mať u konkrétneho novorodenca rôznu závažnosť, zároveň nemusia byť vždy všetky prítomné naraz. Niekedy sa pribúdajúcimi rokmi zvyknú ešte zhoršovať. Majú dlhodobý charakter a vplývajú na zdravie dieťaťa, ale aj jeho zaradenie do spoločnosti, počas celého života. Vo všeobecnosti zahŕňa fetálny alkoholový syndróm rôzne telesné prejavy, neurologické problémy, ako aj zmeny správania a intelektuálne a emocionálne problémy.
Telesné príznaky FAS:
- zaostávanie v raste,
- malá hlava,
- malé oči, ďaleko od seba posadené, úzke očné štrbiny,
- plochá stredná časť tváre,
- nízky chrbát nosa,
- chýba nosoperová ryha, úzka horná pera, prípadne rázštep pery a podnebia,
- deformácie kĺbov, končatín, prstov,
- neobvykle tvarované uši,
- problémy so zrakom alebo sluchom,
- problémy so svalovým tonusom,
- vrodené srdcové chyby.
Neurologické prejavy FAS:
- mentálna retardácia, poruchy intelektu, nižšie IQ,
- slabý sací reflex,
- abstinenčné príznaky,
- zvýšená dráždivosť,
- poruchy spánku,
- problémy so sústredením a učením sa,
- hyperaktivita,
- náladovosť.
Sociálne problémy pri FAS:
- výrazne oslabené sociálne zručnosti,
- zlá sociálna prispôsobivosť,
- ťažké prispôsobovanie sa zmenám,
- problémy so správaním a sebaovládaním,
- neschopnosť kontrolovať impulzy,
- ťažkosti s vnímaním času.
Odporúčame: Najväčšie potravinové hrozby pre tehotné: Čo spôsobia dieťatku?!
Liečba fetálneho alkoholového syndrómu
Pri diagnostike fetálneho alkoholového syndrómu u dieťaťa sa lekár opiera hlavne o prítomné príznaky. Dôležité je vylúčenie iných diagnóz, ktoré sa môžu prejavovať podobne. Je potrebné napríklad odlíšiť FAS od ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou), autizmu, Aspergerovho syndrómu a ďalších porúch správania a osobnosti. Najdôležitejšia je pritom včasná diagnostika, deti s FAS majú zvyčajne oveľa lepšiu prognózu, ak je syndróm diagnostikovaný ešte pred 5. alebo 6. rokom.
Žiadna špecifická liečba, respektíve kauzálna liečba na riešenie príčiny a odstránenie problému v podstate neexistuje. Poruchy, ktoré vznikli počas vývoja plodu, sú totižto trvalé a nezvratné. Liečba je len symptomatická, a teda zameraná na tlmenie sprievodných príznakov syndrómu. Správna liečba a terapia je nevyhnutná pre zlepšenie kvality života pacientov s FAS. Liečba môže zahŕňať:
- medikamenty – antidepresíva, lieky proti úzkosti, stimulanty na liečbu behaviorálnych problémov,
- rôzne liečebné a terapeutické programy,
- pomoc špeciálneho pedagóga, fyzioterapeuta, logopéda,
- vhodný je odklad povinnej školskej dochádzky,
- správna starostlivosť a podpora rodičov, respektíve okolia.
Najväčší význam má prevencia
Fetálnemu alkoholovému syndrómu sa dá úplne predísť, a to vďaka abstinencii od alkoholu v celom období tehotenstva. Je potrebné myslieť na to, že doposiaľ nebolo stanovené akési bezpečné množstvo alkoholu pre vývoj dieťaťa, ktoré je možné v gravidite bez problémov konzumovať, taktiež neexistuje bezpečný druh alkoholu alebo obdobie jeho popíjania. Alkohol musí byť v tehotenstve a v období dojčenia skrátka tabu. Vhodné je zdržiavať sa ho aj v období plánovania tehotenstva a pri snahe otehotnieť. V prípade podozrenia na tehotenstvo je nevyhnutné okamžite prestať s požívaním alkoholu. V prípade závislosti a problémov s alkoholom je dôležité vyhľadať profesionálnu pomoc, ideálne ešte pred otehotnením.