Každá žena má vo svojej šperkovnici aspoň niekoľko kúskov. Niektoré z nás si na doplnky príliš nepotrpia a majú ich naozaj len zopár, ktoré točia stále dookola, iné sú zase na šperkoch závislé a majú ich takpovediac až príliš. V každom prípade máme všetky niečo spoločné – žiadnej z nás sa šperky, ktoré vyzerajú obnosene, nepáčia, a tak zapadajú prachom. Či už ste zberateľkou drahých kúskov, alebo skôr uprednostňujete bižutériu, ktorá práve letí, osvedčené návody, ako vyčistiť šperky, sa vám určite zídu.
Zaujme ťa: Chystáš sa s deťmi na kúpalisko? Pozri, ako odhaliť nebezpečný bazén
Zanesené životom
Na to, aby sa z vašich šperkov stali zanesené, ani nemusíte byť neporiadnica. Zanesú sa totiž úplne bežným používaním. V prvom rade šperky nosíme v bezprostrednom kontakte s kožou. Špinia sa teda pôsobením potu, ale aj vďaka kozmetike, ktorú používame. Napokon ich zanášajú aj prípravky zo sprchy, to v prípade, že si šperky nechávate na sebe aj počas sprchovania sa či kúpania. V neposlednom rade na šperky, ako na všetko ostatné v domácnosti, padá prach, čo im tiež na vzhľade nepridáva.
Preto sa odporúča o šperky starať špeciálnym spôsobom, a to:
- keď si umývate ruky alebo si ich krémujete, dajte si dole prstene;
- šperky nenoste na kúpaliskách, plavárňach ani v mori;
- občas šperky (aj tie, čo nenosíte) pretrite jemnou bavlnenou handričkou.
Návod na čistenie šperkov
Na čistenie šperkov, samozrejme, nájdete v drogériách aj špeciálne čistiace prostriedky. Ak však žiadny nemáte poruke alebo na ne jednoducho nechcete míňať peniaze, môžete si takéto prostriedky vyrobiť aj doma. Tu sú 3 osvedčené DIY spôsoby, ako vyčistiť šperky.
- Použite čistiaci prostriedok na riad. Pridajte z neho pár kvapiek do teplej vody a namočte doň svoje šperky asi na 15 minút. Pozor na malé časti šperkov, ako sú prívesky, aby sa vám pri manipulácii nestratili. Po uplynutí času šperky vytiahnite a vydrhnite ich suchou mäkkou bavlnenou vreckovkou, ktorá vám šperky nepoškriabe. Na záhyby použite veľmi jemnú kefku na zuby. Šperky nechajte dobre vyschnúť.
- Skúste to so sódou bikarbónou. Sódu bikarbónu si zmiešajte s vodou v pomere 3:1. Vzniknutú pastu pomocou handričky naneste na zanesené miesta šperkov a čistite ich. Šperky pred aplikáciou pasty navlhčite. Nakoniec šperky opláchnite pod vodou a nechajte dôkladne vyschnúť.
- Zubná pasta na pomoc. Zubná pasta je silným pomocníkom v domácnosti a nezaberá len na zuby. Použite klasickú bielu zubnú pastu (nie gélovú) aj na zanesené šperky. Trošku jej naneste na šperk a pomocou prsta alebo handričky začnite s čistením. Na záver opláchnite teplou vodou a vysušte.
Bude sa ti páčiť: Nádoby z ľadu na chladenie fliaš: Skvelý tip na letnú párty!